Reklama

Mikrusem po wspomnienia

Opublikowano:
Autor:

Mikrusem po wspomnienia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już coraz mniej miłośników motoryzacji pamięta dziś mikrusa, kiedyś chlubę Mielca. Ten, kto go pamięta i każdy, kto nie widział go na oczy, będzie miał okazję podziwiać to małe autko podczas Europejskiego Dnia Mikrusa i Zlotu Pojazdów Zabytkowych.

Zlot już po raz siódmy organizuje Automobilklub Mielecki. Motoryzacyjny show zaplanowano na  27 sierpnia,  na bazarze przy ulicy Sportowej w Mielcu. Termin zlotu nie jest przypadkowy. Tak jak nieprzypadkowi będą z pewnością jego uczestnicy. - Chcemy zaprosić tych, którzy pracowali przy produkcji mikrusa - mówi Grzegorz Stryjski, prezes zarządu Automobilklubu Mieleckiego.

60 lat minęło
W czerwcu tego roku minęło dokładnie 60 lat, kiedy to z taśmy WSK Mielec zjechały pierwsze egzemplarze tego samochodu. Mikrus, malutki, 15 -konny samochodzik, o pojemności silnika wynoszącej 300 cm 3, był jak na owe czasy prawdziwym zjawiskiem. Choć instrukcja użytkowania  pojazdu informowała, że pomieści on cztery osoby, producent radził, by były to co najwyżej dwie osoby dorosłe i ewentualnie dwójka dzieci. Może właśnie dlatego mikrus szybko zrobił karierę jako samochód rodzinny, niestety, kariera ta nie trwała długo.

Mikrus za wielką wodą
Dziś samochód ten to łakomy kąsek dla kolekcjonerów. - Jedno z tych autek jest w Stanach Zjednoczonych, u naszego rodaka  z Mielca, inny zarejestrowany został w Niemczech - wylicza Piotr Molak, mielecki właściciel autka, który swojego mikrusa pożyczał m. in. Arturowi Andrusowi. Jak się okazuje, znany satyryk miał pewien problem, by zasiąść za kierownicą samochodu. Mężczyzna mierzy bowiem  dwa metry, więc siedzenie kierowcy trzeba było maksymalnie cofnąć, aż do tylnej kanapy.
 
Przyjadą nie tylko mikrusy
Choć mikrus będzie niekwestionowanym bohaterem zlotu, organizatorzy spodziewają się, podobnie jak w latach poprzednich, wielu innych zabytkowych pojazdów, nie tylko samochodów. - W naszym regionie jest wielu posiadaczy zabytkowych samochodów i  motocykli, a nawet rowerów - zapewniają organizatorzy zlotu. -  Do Mielca przy takiej okazji przyjeżdżają też miłośnicy motoryzacji i posiadacze zabytkowych pojazdów z Małopolski, a nawet odleglejszych regionów. Zapraszamy serdecznie wszystkich.

Więcej w 33 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE