reklama
reklama

Mieszkanka Tuszymy oszukana "na BLIK"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkanka Tuszymy oszukana "na BLIK" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMieleccy policjanci przestrzegają przed rosnącą falą oszustw internetowych metodą "na BLIK". Pomimo licznych kampanii informacyjnych, przestępcy nadal skutecznie wykorzystują tę metodę, często podszywając się pod pracowników banków lub znajomych, zwłaszcza za pośrednictwem portali społecznościowych i ogłoszeniowych.
reklama

Ostatnią ofiarą oszustwa padła 44-letnia mieszkanka Tuszymy, która straciła 5 tysięcy złotych. Kobieta zgłosiła funkcjonariuszom mieleckiej jednostki, że skontaktował się z nią telefonicznie mężczyzna podający się za pracownika banku. Wyłudził od niej dwa kody BLIK, za pomocą których dokonał nieautoryzowanych transakcji na jej koncie.

reklama

Metoda "na BLIK" polega na włamaniu się na konto ofiary na portalu społecznościowym i wysyłaniu wiadomości do jej znajomych z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Osoba, przekonana, że pomaga znajomemu w potrzebie, generuje kod w aplikacji bankowej i przesyła go oszustowi. W przeciwieństwie do przelewów bankowych, transakcje dokonane za pomocą kodu BLIK są natychmiastowe i nieodwracalne. Przestępca natychmiast wpisuje kod w bankomacie i wypłaca pieniądze, zanim ofiara zdąży zareagować.

Aby uniknąć stania się ofiarą takiego oszustwa, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  1. Dwuskładnikowe uwierzytelnienie: Stosowanie dwuskładnikowego uwierzytelnienia na kontach społecznościowych znacznie utrudnia ich przejęcie, ponieważ logowanie wymaga dodatkowego potwierdzenia, np. za pomocą SMS-a.

reklama

  1. Potwierdzanie tożsamości: W przypadku otrzymania prośby o pieniądze przez internetowy komunikator, najlepiej zadzwonić do znajomego i potwierdzić autentyczność prośby. Wykonanie takiego połączenia zajmie tylko chwilę, a może uchronić nas przed oszustwem.

  • Sprawdzanie danych transakcji: Przed zatwierdzeniem transakcji w aplikacji bankowości mobilnej zawsze należy dokładnie sprawdzić wszystkie dane. Przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie.

  • reklama

  • Ochrona telefonu: Ważne jest, aby chronić swój telefon, zwłaszcza PIN do aplikacji mobilnej banku. Należy także regularnie aktualizować oprogramowanie, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi atakami.

  • Działając w myśl tych zasad, możemy znacznie zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszustwa metodą "na BLIK". Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od naszej ostrożności i czujności.

     

    reklama
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ

    Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

    e-mail
    hasło

    Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama