Nasz powiat liczy ok 136 tys. mieszkańców, brakuje podstawowej opieki medycznej w postaci pogotowia stomatologicznego, mieszkańcy są zmuszeni z bólem jeździć do ościennych miast aby otrzymać pomoc. To samo dotyczy lekarza pediatry, chirurga dziecięcego, matki z chorymi dziećmi, dziećmi z urazami, często jeżdżą do innych miast aby otrzymać pomoc medyczną.
Powiat Mielecki jest jednym z największych w województwie podkarpackim. Jako mieszkańcy chcielibyśmy by jakość usług medycznych i ich dostępności dla naszych dzieci była na najwyższym poziomie. Uważamy, że na tutejszym Pogotowiu Ratunkowym powinien powstać gabinet dla małych pacjentów, których zbada pediatra, oraz Pogotowie Stomatologiczne. Przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa i spokoju dzieci jak i rodziców, a takie poskutkują podniesieniem rangi samej placówki. Ponadto nocny dyżur pediatryczny w szpitalach staje się standardem- również w placówkach naszego regionu, tym bardziej nie widzimy powodu aby w mieleckim szpitalu taka pomoc nie była dostępna.
Jako rodzice jesteśmy sfrustrowani sytuacją, gdy nasze dzieci cierpią z powodu choroby, a my musimy szukać pomocy często w obcym mieście w nocnych godzinach lub w dni świąteczne. Ufając, że dla Pana Starosty i władz powiatowych dobro dzieci, rodziny są najważniejszymi wartościami liczymy, że nasz apel szybko stanie się podstawą do wprowadzenia nocnych i weekendowych dyżurów w mieleckim szpitalu i Pogotowia Stomatologicznego.
W odpowiedzi na te postulaty dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, Paweł Pazdan, wyjaśnił, jakie rozwiązania są już dostępne oraz jakie działania są planowane. Odnosząc się do zapotrzebowania na chirurga dziecięcego, przypomniał o istniejącej w szpitalu Poradni Chirurgii Dziecięcej, w której pracuje dwoje specjalistów. Dodał, że w stanach nagłych pacjenci mogą korzystać z opieki oferowanej w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Dyrektor Pazdan zaznaczył, że szpital bardzo stara się zatrudnić dodatkowego pediatrę, który pełniłby dyżury w godzinach nocnych i w weekendy, aby zapewnić lepszy dostęp do opieki dla najmłodszych pacjentów.
Bardzo zależy nam, aby nasi najmłodsi pacjenci mieli udzieloną profesjonalną i jak najszybszą pomoc - podkreślił.
Niestety, problemem jest brak kadry, co stanowi obecnie duże wyzwanie dla szpitala.
W odniesieniu do kwestii utworzenia Pogotowia Stomatologicznego, dyrektor poinformował, że szpital nie dysponuje odpowiednimi zasobami, takimi jak kadra, wolne pomieszczenia i sprzęt, które są niezbędne do prowadzenia tego rodzaju opieki. Zasugerował jednak alternatywne rozwiązanie: współpracę z gabinetami stomatologicznymi działającymi na terenie powiatu, które posiadają już odpowiedni sprzęt i umowy z NFZ. Taka współpraca mogłaby pomóc w rozwiązaniu problemu braku całodobowej opieki stomatologicznej.
Swoje stanowisko przedstawił również dyrektor Pogotowia Ratunkowego, Grzegorz Gałuszka, który wyjaśnił, że organizacja Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, w tym opieki pediatrycznej, należy do obowiązków szpitala.
W innych województwach w ramach NiŚOZ dyżurują lekarze pediatrzy - zaznaczył.
Gałuszka odniósł się również do problemu braku pogotowia stomatologicznego, wyjaśniając, że NFZ ogłasza konkursy na zabezpieczenie takich usług w weekendy i w nocy, ale brakuje chętnych stomatologów do pełnienia takich dyżurów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.