reklama
reklama

Mieszkamy z chorym na COVID-19 członkiem rodziny. Jak uniknąć zakażenia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Mieszkamy  z chorym na COVID-19  członkiem rodziny.  Jak uniknąć zakażenia - Zdjęcie główne

Jeśli mieszkamy pod jednym dachem z chorym na COVID-19 musimy stosować się do pewnych zasad | foto Fot. Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zdarza się, że ktoś z najbliższej rodziny zachoruje na COVID-19, a jego stan jest na tyle dobry, że nie musi iść do szpitala, może izolować się w domu. Jak w takiej sytuacji mają chronić się przed zakażeniem członkowie jego rodziny. Są pewne proste zasady, które przedstawiamy poniżej.
reklama

Pierwsza rzecz, jeśli ktoś z domowników ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, to taki test jak najszybciej powinni  też wykonać pozostali członkowie rodziny.  No i muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Monitorujemy swój stan zdrowia

Od tej pory muszą też  na bieżąco  monitorować swój stan zdrowia. Mierzyć temperaturę, obserwować oddech, a w razie wystąpienia  objawów chorobowych skontaktować się z lekarzem.

W obserwacji naszego stanu zdrowia pomocny może być też pulsoksymetr , małe urządzenie, które zakłada się na palec i w ten prosty sposób  mierzy  saturację czyli właściwe utlenowania krwi. Pulsoksymetr  można kupić w aptekach lub innych sklepach medycznych, w tym w internecie, a jego cena to 100-150 zł.

reklama

Duszność jest jednym z najcięższych objawów COVID-19 i pierwszym powodem do hospitalizacji. Jeśli  badanie pulsoksymetrem pokaże, że natlenienie krwi spada poniżej 94 proc. trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Nawet w domu zachowujemy dystans 1,5-2 metrów

Podstawową zasadą w przypadku osób  chorych na COVID-19 jest ich izolacja od osób zdrowych.  Jeśli jest  to możliwe, to choremu na COVID-19 domownikowi należy zapewnić oddzielną sypialnię oraz łazienkę.   Ideałem jest unikanie wzajemnych kontaktów, ale w praktyce wiemy, że jest to niemożliwe. Kontaktują się z chorym powinniśmy starać się zachowywać dystans ok. 1,5 - 2 metrów od niego.

Chory  powinien ograniczyć do maksimum swoją domową aktywność i nie wchodzić do innych pomieszczeń,  zwłaszcza w sytuacji gdy ktoś w nich przebywa.

reklama

Chory powinien mieć własne naczynia

Chory musi jeść jest więc oczywiste, że trzeba mu przynieść jedzenie do pokoju, w którym przebywa.  Nie należy jednak podchodzić do niego, ale zostawić jedzenie w pewnej odległości (zakładamy, że chory jest na tyle sprawny, że może  wstać  z łóżka).  W pokoju tym nie należy pozostawać zbyt długo.  

Chory powinien mieć własne naczynia. Po posiłku  brudne powinien wystawiać za drzwi pokoju, a najlepszym sposobem ich wymycia jest  mycie   w zmywarce w temperaturze  minimum 60°C z użyciem detergentu.  Możemy to zrobić też  ręcznie przy użyciu środka do mycia naczyń i gorącej wody.  W takiej  sytuacji należy jednak pamiętać, żeby po zakończeniu zmywania umyć dokładnie  ręce wodą z mydłem.

reklama

Oddzielne worki na bieliznę i śmieci

Pościel i piżamę chorego zmieniamy co dwa dni, a ręczniki codziennie. Zużytą bieliznę i ręczniki chory powinien  wkładać do plastikowego worka w swoim pokoju, a po jego wypełnieniu wystawić go za drzwi.  

Rzeczy chorego pierzemy jak najszybciej  w  temperaturze 60 st. C. Nie mieszamy je z innymi rzeczami, piorąc jako oddzielny wsad.   Nie wolno nam wysyłać ich  do pralni.

 Tak samo chory powinien też mieć osobny  worek czy kosz na śmieci z workiem. Po jego zapełnieniu pakujemy  go w kolejny worek i natychmiast wyrzucamy  do śmietnika (wolno to robić). Tu znów pamiętajmy, żeby po tej czynności   wymyć  ręce.

Otwieramy okna i wietrzymy pomieszczenia

reklama

W domu czy mieszkaniu, w którym przebywa chory należy dbać o częstą wymianę powietrza, dlatego  należy  jak najczęściej otwierać okna. Świeżego powietrza nie należy się bać, a okna otwierać, choć oczywiście krócej,  nawet  przy ujemnych temperaturach na zewnątrz.  Otwieranie okien to najlepszy sposób na wymianę powietrza. W sytuacji przebywania w domu chorego nie należy korzystać z wentylatorów, klimatyzacji czy  oczyszczaczy powietrza.

Zdrowi, ale objęci kwarantanną członkowie rodziny mogą wychodzić na balkon, taras  lub do przydomowego ogródka, pod warunkiem, że nie będą się kontaktować z nikim z  zewnątrz.

Nosimy maseczki

Zarówno  chory  jak i domownicy w sytuacji przebywania  w pobliżu siebie powinni   nosić maseczki. Maseczki zatrzymują wirusy wydychane przez osobę zakażoną, a jednocześnie chronią osoby przebywające w jej otoczeniu.

Myjemy ręce, dezynfekujemy przedmioty

Jeśli mieszkamy pod jednym dachem z chorym na COVID-19 trzeba też pamiętać  o częstym myciu rąk  mydłem i wodą przez co najmniej 30 sekund.  Powinni to robić zdrowi domownicy, jak i  sam chory.

Poza tym  codzienne  należy czyścić  i dezynfekować  powierzchni i przedmiotów, których mógł dotykać chory takie jak stoły, krzesła, biurka, klamki, włączniki światła, toalety, krany. Powinno się je  czyścić mydłem i wodą, a następnie środkiem dezynfekującym.

Jeśli osoba zakażona nie ma osobnej łazienki i toalety, zaraz po skorzystaniu z nich przez chorego  należy zdezynfekować wszystkie sprzęty i urządzenia, których on  używał jak  sedes, baterie, umywalki, klamki.

Wszystkie podane wyżej zasady są proste, choć wymagają staranności i dbałości o ich przestrzeganie i mogą być dla nas mączące. Jeśli chcemy jednak przejść trudny czas choroby na COVID-19 naszego domownika bez jeszcze większych problemów, którymi mogą być kolejne zakażenia w domu, powinniśmy  się do nich stosować.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama