Podróż delegacji rozpoczęła się 2 stycznia od lotu rządowym Boeingiem 767-300ER z Santiago do bazy Chabunco w Punta Arenas. Następnie mniejszy Gulfstream GIV przetransportował grupę do stacji polarnej Glaciar Unión. Stamtąd finalny etap podróży na biegun południowy odbył się za pomocą śmigłowców MH-60M Black Hawk i samolotów DHC-6 Twin Otter, które pokonały dystans 1140 km w około sześć godzin. Po dwugodzinnej wizycie w lodowym środowisku delegacja wyruszyła w drogę powrotną
W operacji Estrella Polar III wzięli udział najbardziej doświadczeni piloci i załogi FACH, w tym naczelny dowódca sił powietrznych, generał Hugo Rodríguez González, oraz kapitan Natalia Henríquez Bravo, która została pierwszą kobietą-pilotem w historii lądującą śmigłowcem na biegunie południowym. Zasiadała za sterami jednego Black Hawka
Operacja była efektem ponad roku przygotowań, obejmujących szkolenia z zakresu przetrwania w ekstremalnych warunkach, procedur bezpieczeństwa oraz lotów w obszarach polarnych. Sprzęt, w tym śmigłowce i samoloty, przystosowano do trudnych warunków pogodowych, wyposażając je w narty śnieżne i dodatkowe zbiorniki paliwa.
Samoloty DHC-6 Twin Otter oraz śmigłowce MH-60M Black Hawk zostały specjalnie przystosowane do tej misji. Wyposażono je w narty umożliwiające bezpieczne lądowanie na śniegu oraz pomocnicze zbiorniki paliwa, które zwiększały zasięg, ale wymagały od pilotów zmiany techniki sterowania. Aby sprostać trudnym warunkom, załogi przeszły specjalistyczne szkolenie, które przygotowało ich do operowania w niskich temperaturach i podczas kapryśnej polarnej pogody, co było kluczowe dla powodzenia akcji.
Chilijskie Siły Powietrzne (FACH) od kilku lat z powodzeniem eksploatują śmigłowce S-70i Black Hawk wyprodukowane w Polsce w zakładach PZL Mielec, należących do koncernu Lockheed Martin. Historia tej współpracy sięga 7 grudnia 2016 roku, kiedy to podpisano kontrakt na dostawę sześciu maszyn. Śmigłowce zostały przetransportowane do Chile w dwóch partiach po trzy egzemplarze w sierpniu i październiku 2018 roku, na pokładach samolotów transportowych.
Po dostarczeniu do kraju odbiorcy S-70i otrzymały lokalne oznaczenie MH-60M oraz numery ewidencyjne od H-03 do H-08. Maszyny szybko zyskały uznanie chilijskich pilotów i mechaników. Wysoka wydajność i niezawodność śmigłowców, nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych, które są codziennością w Chile, przyczyniły się do decyzji o rozważeniu kolejnych zakupów.
W maju 2024 roku dowództwo FACH zawnioskowało o zakup dwóch dodatkowych maszyn S-70i w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Jedna z nich ma stacjonować w bazie Eduardo Frei Montalva na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Jest to strategiczna lokalizacja, istotna ze względu na obecność Chile na Antarktyce. Drugi śmigłowiec planuje się rozmieścić na Wyspie Wielkanocne
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.