„Szanowny Panie Starosto, W związku z sytuacją finansową Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, zwracam się z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu uzyskanie wsparcia finansowego od Prezydenta Miasta Mielca dla placówki."
Tak rozpoczyna się wniosek radnego Mikołaja Skrzypca, skierowany do starosty mieleckiego. Dokument powstał w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację finansową szpitala oraz słowa jego dyrektora, Pawła Pazdana, który podczas sesji Rady Miejskiej poinformował, że tylko w 2025 roku szpital odprowadzi do miejskiej kasy ponad 380 tysięcy złotych podatku od nieruchomości.
To – jak zaznacza radny – poważne obciążenie dla placówki, która pełni kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia dla Mielca i okolicznych gmin. Skrzypiec przypomniał, że w poprzednich latach miasto wspierało szpital dotacjami celowymi w wysokości odpowiadającej wpłacanym podatkom.
W odpowiedzi na wniosek radnego starosta Kazimierz Gacek skierował oficjalne pismo do prezydenta Radosława Swóła. W dokumencie przypomniał o dotychczasowym zaangażowaniu miasta w rozwój placówki. Samorząd miasta Mielca od lat wspiera mielecki szpital, przeznaczając środki na zakup sprzętu czy dotując inwestycje.
Zwrócił się z prośbą o ponowne przeanalizowanie możliwości przekazania szpitalowi kwoty odpowiadającej wpłacanemu podatkowi od nieruchomości jako wsparcia finansowego z budżetu miasta.
W poprzednich latach władze miasta wyraźnie wspierały szpital poprzez zakupy sprzętu medycznego, dofinansowania inwestycji lub dotacje, a wartość tego wsparcia oscylowała w granicach podatku od nieruchomości płaconego przez szpital. Powiat mielecki, dysponujący mniejszym budżetem od miasta wspiera corocznie działalność szpitala w zakresie inwestycji, a w przypadku wystąpienia straty przewyższającej wartość amortyzacji pokrywał tę stratę z własnego budżetu.
Starosta zaznaczył również, że taka forma pomocy nie tylko kontynuuje dobrą praktykę, ale realnie przyczynia się do stabilizacji finansowej kluczowej dla miasta instytucji.
W piśmie znalazła się też propozycja nowej inicjatywy:
Jednym z kierunków działania na rzecz szpitala jest sygnalizowana przez Dyrektora Pawła Pazdana możliwość utworzenia funduszu stypendialnego dla studentów medycyny, który wiązałby wsparcie w czasie studiów ze zobowiązaniem do późniejszego zatrudnienia w naszym szpitalu. Dzisiaj, gdy z sukcesem udaje się pozyskiwać środki na zakup zaawansowanego sprzętu medycznego barierą dla rozwoju mieleckiej lecznicy i dostępności do świadczeń zdrowotnych jest niedobór lekarzy.Z kolei dyrektor szpitala, Paweł Pazdan, w osobnym piśmie do władz miejskich wskazał na pilne potrzeby placówki.
Tak jak w wielu innych podmiotach leczniczych, również w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu doszło, w ostatnich latach, do zachwiania równowagi pomiędzy przychodami, a kosztami udzielania świadczeń. Już od lat Szpital zmaga się z bardzo trudną sytuacją finansową, która związana jest z niedofinansowaniem systemu ochrony zdrowia, nieadekwatną wyceną świadczonych usług leczniczych, jak również galopującym wzrostem cen, zaistniałym z przyczyn niezależnych od naszej jednostki. Coraz częściej nie wystarcza nam funduszy na zakup koniecznego i podstawowego asortymentu oraz niezbędnego do prawidłowej pracy sprzętu i aparatury medycznej.
Istotnym problemem są również widoczne braki kadrowe na rynku usług medycznych, szczególnie kadry lekarskiej. Problem ten nie omija także naszego szpitala. W związku z powyższym, Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc finansową, co przekładać się będzie na możliwość sprawnego leczenia naszych pacjentów w tym mieszkańców Miasta Mielca.
Nasz szpital zobowiązany jest do płacenia podatku od nieruchomości do budżetu Gminy Miejskiej Mielec. W roku 2024 kwota należnego podatku wynosiła 367 833,00- PLN i została zapłacona w całości. Natomiast w roku 2025 podatek wynosi 380 644,00- PLN. Biorąc pod uwagę fakt, że szpital nie jest przedsiębiorcą, działa na rzecz i dla dobra mieszkańców Miasta Mielca, jest podmiotem publicznym, znajdującym się w skomplikowanej sytuacji finansowej, wsparcie naszej jednostki na poziomie podatku od nieruchomości jest w naszej opinii w pełni uzasadnione i stanowiłoby istotny wkład Miasta Mielca w zabezpieczenie zdrowotne pacjentów, mieszkańców miasta.
Jak dodaje dyrektor, szpital w 2024 roku przyjął ponad 17 tysięcy pacjentów w trybie stacjonarnym i udzielił ponad 72 tysiące porad w poradniach specjalistycznych. Placówka realizuje też świadczenia z zakresu podstawowej i nocnej opieki zdrowotnej.
Pomimo publicznego charakteru, szpital regularnie reguluje zobowiązania wobec miasta – płaci podatki, korzysta z usług miejskich spółek, ponosi koszty wywozu odpadów i mediów. Kolejnymi formami wsparcia mogłyby być dotacje na: stypendia dla młodych lekarzy ewentualnie studentów medycyny, który zachęcałby ich do pracy w naszym szpitala; wsparcie w zakresie zakupów sprzętu medycznego lub wsparcie na modernizację obiektów szpitala. Jednocześnie doceniamy dotychczasową pomoc ze strony Miasta Mielca dla naszego szpitala poprzez chociażby dofinansowanie modernizacji traktu porodowego, a także systemu przeciwpożarowego - licząc równocześnie na przychylność w dalszej kontynuacji wspierania jednostki dla dobra pacjentów
Na skierowany przez starostę apel odpowiedział prezydent Mielca, Radosław Swół, który w swoim piśmie zaznaczył, że samorząd miejski aktywnie wspiera szpital, jednak obecnie nie dysponuje dodatkowymi środkami, które mogłyby zostać przekazane w roku bieżącym.
Tylko w ostatnim czasie przekazaliśmy wsparcie w wysokości 100 tys. zł, a w bieżącym roku w planie finansowym ujęto kolejne 200 tys. zł. Na chwilę obecną dostępne środki zostały już zaplanowane i Gmina Miejska nie dysponuje wolnymi środkami, które mogłyby zostać przeznaczone na dalsze wsparcie dla szpitala w roku bieżącym – przypomniał prezydent.
Podkreślił również, że mimo zaangażowania, miasto nie ponosi odpowiedzialności za sytuację finansową szpitala, która – jak zaznaczył – leży w gestii dyrekcji placówki oraz powiatu jako organu prowadzącego:
Gmina Miejska Mielec i Prezydent Miasta Mielca nie ponosi odpowiedzialności za stan finansów szpitala i sposób jego prowadzenia. Ta leży po stronie dyrekcji, samorządu i Starosty Powiatu Mieleckiego – stwierdził Swół.
Nie zamknął jednak drogi do dalszych rozmów – zapowiedział możliwość powrotu do tematu przy pracach nad przyszłorocznym budżetem:
Zagadnienie pomocy finansowej na lata następne może być rozważane dopiero w ramach prac nad budżetem na 2026 rok – zaznaczył prezydent. – Warto również pamiętać, że zadania z zakresu ochrony zdrowia są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), organem założycielskim Szpitala jest powiat, a Szpital świadczy swoje usługi również pacjentom spoza Miasta Mielca. Zasadne wydaje się włączenie w pomoc i wsparcie pozostałych gmin powiatu mieleckiego i jestem przekonany, że w takim szerokim gronie wspólnie wypracujemy formułę wsparcia szpitala w latach kolejnych.
Czy do takiej współpracy rzeczywiście dojdzie? Tego jeszcze nie wiadomo – ale temat, jak widać, nie został zamknięty. Zarówno starostwo, jak i dyrekcja szpitala liczą, że Mielec nie zostanie obojętny na potrzeby jednej z najważniejszych placówek w regionie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.