Dwudziesta rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej skłoniła dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 8 w Mielcu „Artystyczna Ósemeczka” Barbarę Smajdor, przedszkolaki i nauczycielki z grupy ''Przyjaciół Przyrody'' Elżbietę Sobczyk i Monikę Domin do całorocznej realizacji programu własnego ''Przedszkolak Europejczykiem, Polakiem, Mielczaninem''.
W przedszkolu podejmowane sa działania wychowawczo- dydaktyczne, mające na celu wzmocnienie właściwych zachowań, wartości, w tym zachowań patriotycznych. Aby u dzieci wykształciły się postawy patriotyczne trzeba zaszczepić je już od najmłodszych lat, kiedy u człowieka występuje największa wrażliwość emocjonalna.
Przedszkole może kształtować te wartości w umyśle dziecka w sposób świadomy i pożądany, tak, aby już jako dorosły człowiek dziecko wiedziało, czym jest tożsamość narodowa, przywiązanie do kraju ojczystego oraz zainteresowanie ludźmi, którzy w nim żyją.
Projekt miał formę co tygodniowych spotkań z jednym z państw poprzez różne formy pracy -między innymi:
Spotkania z ciekawymi ludźmi: Płetwonurkiem, rodowitym Grekiem Panosem Ftarasem
Wycieczki: do salonu samochodowego, Zakładu Energetycznego, do Szkoły Językowej Accent w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych, Szkoły Muzycznej, lekcje biblioteczne, oglądanie prezentacji, słuchanie opowiadań, bajek, wierszy.
Przeprowadzono zajęcia ruchowe (mini mecz zespołów niemieckich, „Jestem torreadorem”, mini zawody olimpijskie w ogrodzie),
Zajęcia matematyczne z Syriuszem
zabawy badawcze (Zorza polarna , wulkan Etna), sensoryczne (smakowanie oliwek, wąchanie greckich przypraw, pomarańczy, olejku różanego)
Organizowane w grupie uroczystości były okazją do poznawania np. zwyczajów wielkanocnych w krajach europejskich podczas ''Warsztatów parateatralnych „Wielkanoc w Polsce i w Europie ”. Wystawa i praca dzieci przybliżyła zwyczaje i tradycje związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w krajach europejskich
Zorganizowano także z organizatorami we współpracy z Zespołem Szkół im. J. Groszkowskiego mini musztrę wojskową z okazji Święta Flagi.
Podejmując tematykę unijną istotne jest to, aby dziecko miało wiedzę, że Unia Europejska to związek państw leżących na kontynencie europejskim. Przedszkolaki najszybciej opanowują wiadomości i umiejętności wówczas gdy same coś robią.
Dzieci przyswajały sobie wiadomości o położeniu krajów na mapie Europy, symbolach narodowych, stolicach i charakterystycznych zabytkach. Poprzez własne doświadczenia poznawały potrawy danego kraju, muzykę i tańce.
Dowiedziały się, skąd pochodzą ich ulubione bajki, piosenki oraz popularne zabawy.Treści dotyczące Unii Europejskiej przekazywane były dzieciom zarówno na zajęciach z całą grupą, w małych zespołach oraz indywidualnie zainteresowanym dzieciom.
Poprzez urozmaicone działanie dzieci uczą się i chłona wiedzę, dlatego zachęcano je do wykonywania prac plastycznych i przestrzennych, udziału w konkursach, zabawach ruchowych, badawczych czy eksperymentach.
Nawiązano współpracy z Ambasadami Państw Unii Europejskiej i pozyskano gadżetu na nagrody w zorganizowanym Grupowym Konkursie Plastyczno -Technicznym ''Kraje Europejskie -z czego słyną''
Tymi licznymi działaniami wzbudzano zainteresowania dzieci otaczającym je światem tym bliższym i tym dalszym, a to na pewno zaowocuje w przyszłości.
-Składamy podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły uatrakcyjnić zajęcia w trakcie realizacji programu poświęcając na to czas -mówiła dyrektor przedszkola.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.