Reklama

Boże Ciało w Mielcu na archiwalnych fotografiach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Boże Ciało to święto, w którym tradycja gra wyjątkową rolę. Już małe dzieci chętnie idą w procesji, gdzie grają główną rolę, ale tak naprawdę każdy wierny może zaangażować się w przygotowania czy brać czynny udział w nabożeństwie. Piękną tradycją jest dekorowanie czterech ołtarzy.

W święto Bożego Ciała buduje się cztery ołtarze ustawione pod gołym niebem, ubierane zielonymi drzewkami, najczęściej brzózkami i kwiatami. W czasie procesji ksiądz niesie pod baldachimem monstrancję, dziewczynki sypią płatki kwiatów, chłopcy dzwonią dzwonkami, niesione są feretrony i sztandary.

Cztery ołtarze symbolizują cztery Ewangelie, a ponadto cztery strony świata, gdzie należy głosić Chrystusa. Procesja Eucharystyczna zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, przy których śpiewane są ewangelie św. Mateusza, Marka, Łukasza i Jana i odmawiane są modlitwy.

 Procesje wokół kościoła odbywały się także w czasie całej oktawy Bożego Ciała.

Anna Cebula z Mielca przesłała nam zdjęcia ołtarza z Boże Ciała z początku lat 60. XX w.

- Pod naszym balkonem (ówczesny Plac Świerczewskiego) ołtarz był corocznie (odkąd pamiętam!) W dekorowanie zaangażowani byli oprócz moich rodziców, sąsiedzi i znajomi. Obraz (nad tabernaculum) przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem był pożyczany od śp. Stanisławy Kazanowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy