Reklama

Mielecki Magistrat komentuje kwestię pomocy finansowej dla Stali Mielec

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Mielecki Magistrat komentuje kwestię pomocy finansowej dla Stali Mielec - Zdjęcie główne

Urząd Miejski ma już kilka rozwiązań dla klubu FKS Stal Mielec | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek 25 października doraźna komisja Rady Miejskiej w Mielcu, która w ostatnich tygodniach zajmowała się wypracowaniem rozwiązań dla finansowego wsparcia ze strony miasta dla drużyny piłkarskiej Stali Mielec występującej w ekstraklasie, ogłosiła publiczne zakończenie swojej pracy.

Radni rekomendują Prezydentowi trzy możliwe do szybkiej realizacji formy wsparcia klubu FKS Stal Mielec:

pożyczkę, aneks do umowy promocyjnej lub dodatkową nową umowę oraz zwiększenie stypendiów sportowych od stycznia 2022 roku.

Publikujemy treść oświadczenia mieleckiego Magistratu

Odnosząc się do tych propozycji, w przypadku pożyczki należy stwierdzić, że najważniejszą opinią co do możliwości jej udzielenia, jest  dokument sporządzony przez biegłego rewidenta, w którym dokonana będzie aktualna wycena wartości rynkowej akcji Spółki FKS Stal Mielec S.A. wraz z oceną jej aktualnej kondycji finansowej.

Ocena ta musi być oparta na przeprowadzonym półrocznym przeglądzie sprawozdania finansowego Spółki. Na podstawie takiego dokumentu, a nie rekomendacji radnych z komisji, podjęta będzie decyzja co do warunków udzielenia ewentualnej pożyczki i sposobów jej zabezpieczenia – jest to kompetencja wyłącznie Prezydenta.

Dla wykonania wspomnianej wyceny, w dniu 1 października 2021r miasto zawarło umowę z Biurem Biegłych Rewidentów „EKO-BILANS” z Łodzi z terminem realizacji do 3 listopada 2021r. Niestety, dopiero 22 października klub przekazał biegłym materiały i informacje  niezbędne do sporządzenia raportów i wyceny wartości rynkowej spółki FKS Stal Mielec S.A.

W związku z późnym przekazaniem przez klub badanych dokumentów zachodzi realne zagrożenie, że pierwotny termin wskazany w umowie z biegłym nie będzie dotrzymany i będzie konieczność jego przedłużenia.

Warto nadmienić, że Prezydent (nie czekając jeszcze na raport biegłych) zaproponował klubowi kilka rodzajów zabezpieczeń pożyczki, typowych dla zabezpieczeń udzielanych pożyczkom ze środków publicznych, jednak na większość tych propozycji klub się nie zgodził, proponując jedynie jako zabezpieczenie pożyczki logotyp FKS Stal Mielec. Takie rozwiązanie ze względu na trudność z ewentualnym spieniężeniem logotypu, jest dla gminy najmniej bezpiecznym rozwiązaniem.

Na przedostatnim posiedzeniu komisji, Prezydent Jacek Wiśniewski zaproponował podzielenie proponowanego wsparcia dla FKS-u w wysokości 2 milionów złotych, na dwie transze: kwota 900 tys. zł.  miałaby trafić do klubu na dodatkowe zadania w ramach promocji miasta do końca bieżącego roku, natomiast 1 mln 100 tys. klub mógłby otrzymać w formie pożyczki na realizację zaplanowanych działań promocji miasta w roku 2022.

Zgodnie z zapisami Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, aby otrzymać pieniądze na działania promocyjne, klub musi przedstawić odpowiednie zabezpieczenie wypłacanych zaliczek na promocję. Jak do tej pory propozycja formy takiego zabezpieczenia określonego przez ustawodawcę, ze strony klubu do magistratu nie wpłynęła.

Odnosząc się do propozycji komisji radnych dotyczącej zwiększenia stypendiów sportowych na najbliższe lata, należy podkreślić, że ewentualne zwiększenie wydatków na ten cel będzie zależeć od poziomu dochodów jakie planowane są na rok 2022. Termin przedłożenia do RIO projektu budżetu na 2022 rok upływa 15 listopada 2021r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy