reklama
Reklama lokalna
reklama

Mielecka policja apeluje o pilnowanie psów. 3 pogryzienia w tym roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Freepik

Mielecka policja apeluje o pilnowanie psów. 3 pogryzienia w tym roku - Zdjęcie główne

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie na właściciela czworonoga nakłada prawo. | foto Freepik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW ostatnich tygodniach policjanci na terenie powiatu mieleckiego kilkukrotnie interweniowali w sprawach dotyczących psów biegających bez nadzoru oraz nieprzestrzegania zasad bezpiecznego wyprowadzania zwierząt. Takie sytuacje mogą stanowić zagrożenie zarówno dla mieszkańców, jak i dla innych zwierząt.
Reklama lokalna
reklama

Właściciele czworonogów są zobowiązani prawnie do odpowiedniego nadzoru nad swoimi pupilami – podstawowe zasady obejmują prowadzenie psa na smyczy, a w niektórych przypadkach również w kagańcu. Niestety, ostatnie incydenty pokazują, że nie wszyscy właściciele stosują się do tych zasad.

Jednym z poważniejszych zdarzeń miało miejsce w czwartek, gdy 47-letni mieszkaniec Mielca został zaatakowany przez psa, który biegał bez opieki na ul. Wojsławskiej. Mężczyzna przebywał ze swoim pupilem na spacerze, gdy doszło do ataku przez nieznanego psa. Funkcjonariusze ustalili, że zwierzę nie miało ważnych szczepień, co tylko zwiększyło ryzyko dla poszkodowanego. Właściciel psa będzie musiał teraz tłumaczyć się przed sądem i prawdopodobnie poniesie konsekwencje za brak odpowiedniego nadzoru nad swoim zwierzęciem.

reklama

Od początku roku policjanci w Mielcu i okolicach odnotowali już 13 przypadków niezachowania środków ostrożności w trzymaniu zwierząt oraz 3 przypadki pogryzień spowodowanych brakiem kontroli nad psem. Każde takie zgłoszenie kończy się ustaleniem właściciela zwierzęcia i, jeśli zasady zostały złamane, nałożeniem kary.

Policja zwraca uwagę, że w ostatnich dniach również w gminie Mielec pojawiały się zgłoszenia o wałęsających się psach, które zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców. Dzielnicowi nie tylko weryfikują, czy zwierzęta posiadają wymagane szczepienia, ale także nakładają na właścicieli mandaty za brak nadzoru.

reklama

Policja apeluje o odpowiedzialne podejście do trzymania psów i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nawet niewielki pies bez kontroli może wywołać niepokój, a także stanowić ryzyko w ruchu drogowym czy w kontakcie z dziećmi. 

Polskie prawo nakłada na właścicieli czworonogów obowiązek należytej kontroli nad swoim psem podczas spacerowania w miejscach ogólnodostępnych. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art. 77 KW "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany".

reklama

W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia, czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Będzie ona zróżnicowana w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego.

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166:

Art. 166 KW  "Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany".

Pogryzienie

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej jest to uszkodzenia rzeczy lub pogryzienia. W zależności od skutków niewłaściwego trzymania psa – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.

Głośne szczekanie

Właściciel może także odpowiedzieć za zbyt jazgotliwe zachowanie swojego pupila. Odpowiedzialność ta może wynikać zarówno z prawa wykroczeń, jak i prawa cywilnego. Jeśli pies upodobał sobie "nocne koncertowanie" – w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń:

Art. 51. § 1 KW "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny"

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednią opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne. Będą to sprawdzali dzielnicowi w ramach obchodu swojego rejonu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama