Reklama

Mielecka młodzież w przyłbicach na lekcjach. Rekomendacje starostwa

Opublikowano:
Autor:

Mielecka młodzież w przyłbicach na lekcjach. Rekomendacje starostwa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dla szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest mieleckie starostwo pojawiła się rekomendacja dotycząca możliwości korzystania z przyłbic także w czasie zajęć lekcyjnych. Dla każdej szkoły, w której dyrektor zdecyduje się na wprowadzenie tego rozwiązania, powiat zakupi przyłbice dla wszystkich uczniów i pracowników.

Już 1 września uczniowie powrócą do nauki w trybie stacjonarnym. Kwestiom związanym z bezpieczeństwem młodzieży oraz organizacją zajęć lekcyjnych w nowej rzeczywistości poświęcone zostały spotkania zorganizowane w bieżącym tygodniu w Starostwie Powiatowym w Mielcu.

Wicestarosta powiatu mieleckiego Andrzej Bryła spotkał się z dyrektorami szkół ponadpodstawowych. W zebraniach uczestniczyli także dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mielcu Grzegorz Burek, dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Grzegorz Piechota oraz dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Ryszard Krawiec.

CZYTAJ TEŻ: >>>Rondo przy bramie SSE będzie nosić imię Tadeusza Ryczaja

Podczas spotkań przeanalizowano wytyczne i rekomendacje wydane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz wypracowano optymalne dla poszczególnych placówek rozwiązania – uwzględniające m.in. ich specyfikę czy warunki lokalowe. Konsultowano je, drogą wideokonferencji, z Podkarpackim Kuratorem Oświaty Małgorzatą Rauch oraz Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym Adamem Sidorem.

Co zmieni się w szkołach? 

Zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS do szkoły uczęszczać będą mogli tylko uczniowie bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, nieposiadające wśród domowników osób przebywających na kwarantannie czy w izolacji. Zdrowi powinni być także opiekunowie przyprowadzający i odbierający uczniów ze szkoły.

Uczniów, a także nauczycieli i pracowników szkoły obowiązywać będą ogólne wytyczne GIS dotyczące zasad higieny tj. częste mycie i dezynfekcja rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, zachowanie dystansu społecznego czy  stosowanie środków ochrony osobistej.

Powiat zakupi przyłbice dla uczniów

- Bardzo cenna i istotna rekomendacja, która pojawiła się na wczorajszym spotkaniu z dyrektorami szkół dotyczyła możliwości korzystania z przyłbic także w czasie zajęć lekcyjnych – podkreśla wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła.

Rozwiązanie to pozytywnie zaopiniował Powiatowy Inspektor Sanitarny Grzegorz Burek.

Również w naszej opinii, jako organu prowadzącego, stosowanie przez uczniów przyłbic będzie elementem istotnie podnoszącym ich bezpieczeństwo. Dlatego też zadecydowaliśmy, że w każdej szkole, w której dyrektor zdecyduje się na wprowadzenie tego rozwiązania, dokonamy refundacji zakupu przyłbic dla wszystkich uczniów i pracowników – dodaje wicestarosta.

Ze wstępnych szacunków wynika, że z możliwości refundacji zakupu przyłbic skorzystają wszystkie powiatowe szkoły ponadpodstawowe. Oznacza to, że samorząd zakupi około 7000 sztuk przyłbic za kwotę ok. 85 tys. złotych.

Wracamy do stacjonarnego modelu nauki

Podstawowym modelem kształcenia od 1 września ma być nauka stacjonarna w szkołach.

Jeśli pojawi się sytuacja zagrożenia, możliwy będzie również model mieszany. Dyrektor szkoły, po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu, będzie mógł zdecydować o podzieleniu uczniów na grupy uczące się w tradycyjnej formie oraz te, które naukę będą kontynuować zdalnie.

Jedna spośród placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Mielecki, wdrożyła procedury służące wprowadzeniu hybrydowego tj. mieszanego modelu nauczania, zwracając się o zgodę do organu prowadzącego i wydanie w tej sprawie opinii do Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Zarząd Powiatu podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody. Procedura opiniowania przez inspektora sanitarnego jest w toku, a ostateczna decyzja będzie należeć do dyrektora szkoły.  


CZYTAJ TAKŻE:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE