Reklama

Młodzież z powiatu mieleckiego rozpoczęła matury. Ponad tysiąc osób zawalczy o dobry wynik

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum KORSO

Młodzież z powiatu mieleckiego rozpoczęła matury. Ponad tysiąc osób zawalczy o dobry wynik - Zdjęcie główne

4 maja punktualnie o godzinie 9.00 maturzyści przystąpili do egzaminu z języka polskiego | foto Archiwum KORSO

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 4 maja punktualnie o godzinie dziewiątej 1154 absolwentów kończących szkoły ponadpodstawowe w powiecie mieleckim, wraz z absolwentami z poprzednich lat rozpoczęło matury. Młodzież obowiązkowo przystępuje do czterech egzaminów w części pisemnej i do dwóch egzaminów w części ustnej. Zadanie nie należy do najłatwiejszych. Ubiegłoroczne egzaminy zdało w kraju 78,8%. Na wyniki poczekamy do 7 lipca.

Absolwenci szkół ponadpodstawowych w bieżącym roku przystępują obowiązkowo do dwóch egzaminów w części ustnej, czyli egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu) i egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu) oraz czterech egzaminów w części pisemnej, tj.
1) egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎
2) egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)‎
3) egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎
4) egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym), przy czym absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.

 

Harmonogram matur

Egzamin maturalny potrwa od 4 do 23 maja 2023 r.‎

  • Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja)
  • Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 4 do 23 maja.
  • Termin dodatkowy – od 1 do 19 czerwca 2023 r.
  • Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 5 do 7 czerwca.
  • Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 19 czerwca.
Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na ‎przystąpienie do egzaminu w czerwcu.‎

Termin poprawkowy – 21–22 sierpnia 2023 r.:

  • Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia.
  • Część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 22 sierpnia‎.
Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów ‎obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej.‎ 

Czas trwania matury z matematyki to 180 minut (poziom podstawowy) oraz 180 minut (poziom rozszerzony), natomiast matura z języka polskiego potrwa 240 minut (poziom podstawowy) oraz 210 minut (poziom rozszerzony).

Termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego został zaplanowany na 7 lipca 2023r. W 2022 roku zdawalność matury w terminie podstawowym kształtował się na poziomie 78,8 %.  Do matury w Polsce przystąpi 160 tys. absolwentów liceów i 120 tys. absolwentów techników.

- Rozpoczynającym dziś zmagania maturalne życzę tradycyjnego połamania piór. Myślę, że tegoroczne wyniki nie będą gorsze od tych z lat poprzednich, kiedy to mieleccy maturzyści osiągali wyniki znacznie przewyższające średnią krajową – powiedział Andrzej Bryła - wicestarosta mielecki.

- Drodzy Maturzyści i Maturzystki, przed Wami egzamin dojrzałości. Życzymy jasnego, otwartego umysłu, opanowania stresu i wiary we własne siły. Niech ten egzamin zakończy się Waszym wielkim sukcesem - takie życzenia natomiast przesyłają maturzystom władze miasta Mielca.

 

Ilu jest zdających egzamin maturalny w Mielcu?

Do tegorocznych matur przystąpiło ponad tysiąc absolwentów spośród wszystkich szkół średnich w powiecie mieleckim. Podobnie jak w latach poprzednich najwięcej, bo 464 to mieleccy licealiści. Spośród nich najliczniejszą grupę stanowią uczniowie I LO. Mieleckie szkoły techniczne przygotowały do tegorocznych matur 435 absolwentów. Podobnie jak w latach poprzednich w tej grupie prym wiedzie Zespół Szkół technicznych w Mielcu. W V Liceum Ogólnokształcącym (w ZSO nr 1) do matury przystąpi 82 uczniów, natomiast Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim przygotował 22 absolwentów, a  Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu 29 osób.

Szczegółowa liczba absolwentów szkół z powiatu mieleckiego przystępujących do matury wraz maturzystami z poprzednich lat, którzy zdecydowali się dołączyć do tegorocznego egzaminu:

I Liceum Ogólnokształcące: 223
II Liceum Ogólnokształcące: 235
III Liceum Ogólnokształcące (w ZST): 77
Liceum Ogólnokształcące (w ZS im. prof. Groszkowskiego w Mielcu): 5
V Liceum Ogólnokształcące (w ZSO nr 1): 82
Technikum nr 1 (w ZSE): 105
Technikum nr 2 (w ZSB): 91
Technikum nr 3 (w ZST): 203
Technikum nr 4 (w ZS im. prof. Groszkowskiego w Mielcu): 82
Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim: 22
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu: 29
RAZEM: 1154 maturzystów


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy