reklama
reklama

Mielecka Elektrociepłownia musi odejść od węgla. Miastu grożą poważne konsekwencje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SFW Energia

Mielecka Elektrociepłownia musi odejść od węgla. Miastu grożą poważne konsekwencje - Zdjęcie główne

foto SFW Energia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOdejście od węgla jest niezbędne. W przeciwnym wypadku już za kilka lat dostawy ciepłej wody dla odbiorców korzystających z miejskiej sieci zostaną wstrzymane. Proces odejścia od węgla na rzecz niskoemisyjnych paliw ma nie tylko zmniejszyć koszty energii, ale także wspomóc rozwój lokalnych przedsiębiorstw.
reklama

Podczas spotkania, które odbyło się 9 sierpnia 2024 roku w EC Mielec, przedstawiciele Elektrociepłowni oraz lokalnych zakładów przemysłowych omówili wyzwania i możliwości związane z przejściem na bardziej ekologiczne źródła energii. Obecnie około 30% ciepła produkowanego przez mielecką elektrociepłownię trafia do firm zlokalizowanych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jak podkreślano podczas spotkania, rezygnacja z węgla na rzecz niskoemisyjnych źródeł energii może znacząco obniżyć koszty produkcji i podnieść konkurencyjność lokalnych przedsiębiorstw.

– Ceny energii są ważnym elementem kosztów produkcji i funkcjonowania zakładów przemysłowych. Szacujemy, że proces dekarbonizacji przyczyni się do obniżenia cen ciepła nawet o 25% względem instalacji węglowej, a sprzedaż ciepła będzie możliwa z tzw. zielonymi certyfikatami, co ma istotne znaczenie dla naszych przemysłowych odbiorców – mówi Grzegorz Polakowski, Członek Zarządu EC Mielec sp. z o. o.

reklama

Zmiany są jednak konieczne nie tylko ze względu na potencjalne korzyści finansowe. Zgodnie z przepisami, EC Mielec musi do 2030 roku ograniczyć emisję do atmosfery o prawie 70%. W przeciwnym razie firmie grożą wysokie kary finansowe oraz ograniczenia w produkcji. Dla miasta oznacza to również, że bez przeprowadzenia dekarbonizacji, mielecka sieć ciepłownicza może stracić status efektywnego systemu energetycznego, co z kolei mogłoby uniemożliwić jej rozwój, w tym przyłączanie nowych budynków czy uzyskiwanie dotacji na rozbudowę sieci.

reklama

– Przeprowadzenie dekarbonizacji jest niezbędne. W przeciwnym wypadku, już za kilka lat dostawy ciepłej wody dla odbiorców korzystających z miejskiej sieci zostaną wstrzymane – mówi Grzegorz Polakowski.

W bezpiecznej sytuacji są zakłady przemysłowe podłączone do własnej sieci EC.

- Nie ma zagrożenia przerwania dostaw ciepła dla odbiorców korzystających z naszej sieci. W mniejszej skali jesteśmy bowiem w stanie zabezpieczyć ciepło ze zmodernizowanych jednostek gazowych oraz istniejących kotłów wodnych. Naszego głównego źródła ciepła, czyli elektrociepłowni węglowej, ze względów technicznych nie jesteśmy w stanie przystosować do spalania biomasy. To źródło musi zostać zastąpione przez całkowicie nową instalację, jeśli EC Mielec ma po roku 2029 nadal dostarczać ciepło do MPEC Mielec – tłumaczy Marek Mirosz, Członek Zarządu EC Mielec sp. z o. o.

reklama

Choć perspektywa zmian może budzić obawy, przedstawiciele EC Mielec są pewni, że uda się uniknąć czarnego scenariusza.

- Biorąc pod uwagę znaczenie procesu dekarbonizacji oraz wynikające z jego zaniechania poważne konsekwencje dla mieszkańców, zwróciliśmy się do władz miasta z prośbą o podjęcie współpracy i dialogu w celu wypracowania oraz wdrożenia alternatywnych dla węgla rozwiązań. Czasu jest coraz mniej. Realizację określonych inwestycji należy rozpocząć najpóźniej w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy – mówi Marek Mirosz.

Dzięki konsekwentnej realizacji planów dekarbonizacji, mielecki przemysł zyska nie tylko stabilne, ale i bardziej ekologiczne źródło energii, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do dalszego rozwoju regionu.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama