Reklama

Mieleccy bohaterowie w Legionach Polskich

Opublikowano: pt, 12 sie 2016 05:33
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sierpniu 1914 roku wyruszyło z Mielca do krakowskich Oleandrów na legionową zbiórkę kilkudziesięciu ochotników. Poszli w kilku grupach bądź to jako drużyniacy z PDS czy strzelcy z ZS, bądź w ramach mobilizacji Sokoła.

Jesienią 1915 roku na Wołyniu w widłach rzek Stochód i Styr spotkały się po zaciętych bojach trzy legionowe brygady. Wreszcie Legiony Polskie po roku krwawych walk w rozproszeniu na różnych frontach mogły wystąpić razem, pod wspólną komendą. W ich szeregach walczyło około dwustu mielczan. Ich śladem, po drogach i bezdrożach Wołynia ruszył dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Skrzypczak.

Na 100-lecie Legionów Polskich
Część mieleckich legionistów trafiła do I Brygady, gdzie walczył „mielecki” pluton dowodzony przez por. Franciszka Dubiela, większość poszła do II Brygady „Karpackiej”. Ci walczyli w Karpatach Wschodnich, osłaniając Węgry przed inwazją rosyjską. Ostatni rzut trafił do III Brygady, tworzonej z ochotników napływających z werbunku w 1915 roku i po reorganizacji innych jednostek.

Po odbiciu Galicji i Królestwa Polskiego wiosną i latem 1915 roku front wschodni zatrzymał się jesienią daleko na kresach, w środkowej części Wołynia, wzdłuż Styru i Stochodu. Po wielu zabiegach decyzją Naczelnego Dowództwa c.k. Armii tam właśnie skoncentrowano pod jednym dowództwem trzy legionowe brygady, które stanęły na zimę i okopały się wzdłuż linii frontowej, budując sławne legionowe osiedla i fortyfikując na Polskiej Górze słynną „Redutę Piłsudskiego”.

Więcej w 32 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.