Reklama

Mielec. Zbigniew Żola świętuje 50-lecie pracy trenera szermierki

Opublikowano: wt, 1 wrz 2020 13:08
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mielczanin Zbigniew Żola już od 50-ciu lat trenuje pokolenia szermierzy, którzy w barwach Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół 1893" z Mielca zdobywają najwyższe laury i przyczyniają się do promocji regionu mieleckiego. W poniedziałek 31-go sierpnia Zbigniew Żola w towarzystwie najbliższych, przyjaciół, wychowanków i władz miasta i powiatu podsumował 50-letni staż pracy na rzecz mieleckiego sportu.

Zbigniew Żola urodził się 21 stycznia 1949 roku w Mielcu. 

Jest absolwentem Technikum Mechanicznego MPC w Mielcu z maturą w 1968 r. Pracę zawodową rozpoczął jako mechanik silnikowy w Dziale Prób i Badań Silników Wysokoprężnych na Licencji Leylanda w Zakładzie Silnikowym WSK Mielec. Studia na AWF w Warszawie ukończył w 1978 r., uzyskując tytuł magistra, uprawnienia nauczyciela wychowania fizycznego i specjalizację trenera II klasy szermierki. (Tytuł pracy magisterskiej: Analiza działalności organizacyjno-szkoleniowej sekcji szermierczej GKS Gryf Mielec w latach 1966-1977.)

W 1980 r. był współorganizatorem robotniczego protestu w Dziale Prób i Badań Silników Zakładu Silnikowego WSK Mielec, a następnie NSZZ „Solidarność”. W latach 1984-1986 przebywał na kontrakcie zagranicznym w Abu Ghraib koło Bagdadu w Iraku. Po powrocie w 1986 r. podjął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Radomyślu Wielkim. Równocześnie doskonalił i uzupełniał kwalifikacje pedagogiczne, kończąc m.in. kurs w zakresie profilaktyki uzależnień oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania i przedsiębiorczości w oświacie (WSB Tarnów). W latach 1994-1999 pełnił funkcję dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Radomyślu Wielkim.

Poza nauką i pracą zawodową od 1966 r. wiele czasu przeznacza na działalność sportową i społeczną w różnych dziedzinach życia. Treningi szermiercze rozpoczął w GKS Gryf Mielec pod kierunkiem Emilii Drabik. W Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów w 1968 i 1969 r. dwukrotnie wywalczył (z F. Drożdżowskim, L. Lechocińskim i J. Młynkiem) 7. miejsce. Reprezentował woj. rzeszowskie w finale I Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży we Wrocławiu i z drużyną zdobył 5. miejsce w szpadzie. Należał do ścisłej czołówki juniorów okręgu rzeszowskiego w szpadzie, a w 1970 r. zdobył mistrzostwo okręgu w szpadzie. Wkrótce potem został czołowym seniorem okręgu i wielokrotnym medalistą mistrzostw, w tym również mistrzem (1974), po czym zakończył karierę zawodniczą. Od 1970 r. pracował jako instruktor, a po studiach jako trener szermierki w GKS Gryf Mielec. W 1986 r. założył SKS w Radomyślu Wielkim, a w 2001 r. Osiedlowy Klub Sportowy „Zorro” w Mielcu, włączony w 2003 r. w struktury TG Sokół. Wychował wielu liczących się szermierzy, w tym medalistów indywidualnych i drużynowych w okręgu, makroregionie i kraju. Jest sędzią związkowym klasy A. W latach 1976-1984 był członkiem Zarządu Okręgu Związku Szermierczego w Rzeszowie, w latach 1987-1999 członkiem Okręgowego Związku Szermierczego w Tarnowie, a od 1999 r. jest sekretarzem Podkarpackiego Okręgowego Związku Szermierczego. Jako gminny organizator sportu szkolnego w Radomyślu W. organizował współzawodnictwo sportowe i rozwijał bazę sportową w ramach konkursu „Zrobimy To Sami”. Od 2003 r. jest aktywnym działaczem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Mielcu. W 1991 r. został wybrany do Rady Osiedla Wojsław i pełnił funkcję jej przewodniczącego przez trzy kolejne kadencje. Przyczynił się do budowy sieci telefonicznej, wodociągowej i kanalizacyjnej oraz budowy i remontu ulic osiedlowych. Po przejściu na emeryturę w 2007 r. jest nadal trenerem szermierzy SKS Radomyśl Wielki. Jego zawodnicy wywalczyli wiele czołowych miejsc na planszach krajowych i zagranicznych, a Natalia Bytnar reprezentuje Polskę w Pucharach Europy. W 2011 r. jego podopieczne zdobyły srebrny medal w drużynowych Mistrzostwach Polski Młodzików w szpadzie i w 2013 r. brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych podczas XIX OOM w Łodzi. Paulina Wilaszek była rezerwową na Mistrzostwach Europy w 2013 r w Budapeszcie i jest objęta szkoleniem przed Mistrzostwami Europy 2014 r. Równolegle z pracą w Radomyślu Wielkim prowadzi szkolenie w PTG Sokół 1893 Mielec. Jego wychowanek Wojciech Lubieniecki zdobył wiele medali MP w kategoriach młodzieżowych w szpadzie i był wielokrotnym reprezentantem Polski. (Szerzej w haśle: Lubieniecki Grzegorz.)  Ponadto zawodnicy PTG Sokół 1893 startowali w Pucharach Europy. Od 2010 r.

Zbigniew Żola jest wiceprezesem ds, sportowych Podkarpackiego Okręgowego Związku Szermierczego. W plebiscycie Tygodnika Regionalnego „Korso” został uhonorowany tytułem „Trenera Roku 2014 w Mielcu”. Wyróżniony m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi,  Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Platynową Odznaką Polskiego Związku Szermierczego Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Rozwoju Polskiej Szermierki”, Medalem „Za Zasługi w Rozwoju Sportu Szkolnego”, Honorową Odznaką ZG SZS oraz Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej II stopnia i Nagrodą ZG SZS za udział w finale konkursu „Zrobimy To Sami”.

Biografia na podstawie Encyklopedii Miasta Mielca 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.