reklama
reklama

Mielec stawia na tory. To będzie kolejowa rewolucja?

Opublikowano:
Autor:

Mielec stawia na tory. To będzie kolejowa rewolucja? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTransport kolejowy w województwie podkarpackim przeżywa właśnie swój mały renesans. Modernizacje linii, nowe przystanki, planowane elektryfikacje pokazują, że w najbliższych latach kolej może stać się jednym z filarów komunikacji w regionie. Mielec, który przez lata czekał na lepsze połączenia, wreszcie staje się ważnym punktem na kolejowej mapie Podkarpacia.
reklama

Kolej na kolej

Marszałek Ortyl nie pominął także kwestii rozwoju Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

- W ostatnim czasie transport kolejowy w regionie Podkarpacia doczekał się znaczącego wsparcia finansowego. Ponad 400 milionów złotych dofinansowania przeznaczono na modernizację linii kolejowej L25. To znaczną poprawa infrastruktury, jednak kluczowym elementem wciąż pozostaje dokończenie modernizacji odcinka Padew - Sandomierz.

Projekt tej modernizacji został przygotowany w ramach programu Polska Wschodnia w poprzedniej perspektywie finansowej. Obecnie znajduje się już w postępowaniu przetargowym, co oznacza, że wykonawca może wejść na plac budowy już w przyszłym roku. Modernizacja ta będzie miała swoje konsekwencje, m.in. zawieszenie kursowania pociągu Intercity Hetman na czas remontu.

reklama

Ukończenie modernizacji odcinka Padew - Sandomierz, w połączeniu z wcześniej odnowionym fragmentem Sandomierz - Skarżysko-Kamienna, otworzy drogę do znacznie szybszych połączeń z Warszawą. W długoterminowej perspektywie niezbędne będzie rozważenie elektryfikacji linii L25 oraz budowy drugiego toru na niektórych odcinkach.

- Jest potężna inwestycja na 900 milionów, oddziaływuje też na Mielec - mówił marszałek Ortyl. - Linia L25 od Skarżyska jest już zrobiona i tam jest jakość bardzo dobra. Powrót Hetmana i powrót Kasztelana dodatkowo jadącego już od czerwca powoduje, że powinniśmy patrzeć w kategoriach oddziaływania lobbistycznego, politycznego, że tą linię kiedyś trzeba zelektryfikować, że ta linia powinna mieć dodatkowo drugi tor, aby w pewnych miejscach mogły być możliwe mijanki w większym zakresie niż to w tej chwili. Tak, żeby go udrożnić, żeby go nie spotkał taki sam los, jak w tej chwili jest na linii Rzeszów-Kolbuszowa-Tarnobrzeg. Tam już mamy dociążoną linię, tam już niewiele da się cokolwiek wcisnąć. W momencie, kiedy weszliśmy z linią kolejową Rzeszów-Jasionka, to sytuacja się pogorszyła, bo pociągi podmiejskie kursują tam co pół godziny. Inwestor, który potencjalnie chce wejść do Pustkowa, mówił, że interesuje ich drugi tor, bo chcą tyle i tyle towarów wwozić tą linią kolejową. W tym momencie my już wiemy, że jak będziemy robić ten wiadukt w Kozłowie albo Brzeźnicy, to wiadukt musi być tak zrobiony, że będą dwa tory zaprojektowane, żeby nie robić kiedyś w przyszłości problemów. L25 wymaga zelektryfikowania, bo dzisiaj, nawet jak my kupujemy pojazdy szynowe z środków europejskich, to jeszcze w tamtej perspektywie mogliśmy kupić hybrydowe, czyli spalinowo-elektryczne, a teraz tylko elektryczne. A to są potężne środki. Jeden pojazd kosztuje koło 50 milionów, w związku z tym budżetu województwa nie obciążymy takimi kosztami. Szukamy ich w środkach europejskich.

reklama

Rozwój kolejowych połączeń aglomeracyjnych

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest stworzenie systemu kolejowego dla czwórmiasta: Sandomierz - Tarnobrzeg - Stalowa Wola - Nisko. Celem jest częstsze kursowanie pociągów, na wzór Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, gdzie składy kursują co pół godziny. Ważne jest też zapewnienie lepszego połączenia Mielca z Rzeszowem.

Warto również wspomnieć o nowych przystankach kolejowych. Przystanek Korczaka zostanie uruchomiony 1 lipca, a systematyczny wzrost liczby pasażerów na linii L25 (dziś oscyluje wokół 1000 pasażerów dziennie) wskazuje na rosnące zainteresowanie transportem kolejowym.

- Warto się tym projektem interesować, mówiąc o przyszłości rozwoju układu komunikacyjnego, kolejowego, a ten będzie królował jeszcze w przyszłej perspektywie finansowej - podkreślał marszałek. - Będzie coraz mniej pieniędzy na drogi, bo już w tej perspektywie jest ich mniej, a więcej na połączenia kolejowe i czy też na zakup sprzętu, który będzie do tego transportu służył.

reklama

Lepsza infrastruktura przystankowa

Kolejnym krokiem w modernizacji transportu kolejowego będzie druga edycja wojewódzkiego funduszu kolejowego, który pozwoli na poprawę infrastruktury przystankowej. Współpraca z gminami umożliwia stworzenie bardziej funkcjonalnych parkingów i stref przesiadkowych wokół przystanków kolejowych. Dziś wiele z tych miejsc to jedynie prowizoryczne place postojowe, co obniża komfort podróżowania.

- Często parkowania tych samochodów, rowerów są takie dosyć przypadkowe. Najczęściej jest to na jakiejś tam trawie albo lekko wysypanym placu postojowym, stoją te samochody w nieładzie - mówił Władysław Ortyl.

 

reklama

Kolej Lasowiacka

Kolej Lasowiacka to projekt mający na celu poprawę połączeń kolejowych między kluczowymi miastami województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego: Tarnobrzegiem, Stalową Wolą, Niskiem i Sandomierzem. Plan zakłada także rozszerzenie tras o Mielec, Staszów i Ostrowiec Świętokrzyski. Czy ten projekt ma realne szanse na realizację i jakie są jego kluczowe wyzwania? Zapytał o to radny Marek Zalotyński.

Marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl, podkreślił, że projekt Kolei Lasowiackiej jest istotnym elementem przyszłości regionu. 

- Tak jak powiedziałem, jest to przyszłość, którą projektujemy. W tej chwili odbywamy spotkania w układzie tego czwórmiasta, które jest też bardzo ważnym miejscem gospodarczym – zaznaczył. Wskazał również na potencjał tego obszaru, zamieszkiwanego przez ponad 500 tysięcy mieszkańców, oraz konieczność włączenia w projekt takich miejscowości jak Kolbuszowa czy Mielec, a także gmin znajdujących się na trasie planowanych połączeń.

Projekt Kolei Lasowiackiej jest częścią szerszego planu poprawy infrastruktury kolejowej, który ma obejmować m.in. modernizację przystanków i poprawę jakości połączeń. Ortyl zauważył: 

- Jeżeli my będziemy robili, poprawiali te przystanki, tą infrastrukturę przy tych przystankach, to też jednocześnie będziemy generowali ruch pasażerów i będzie to w tym kierunku szło.  Modernizacja obejmuje już istniejące linie kolejowe – układ do Kolbuszowej, Stalowej Woli, Niska oraz Sandomierza jest zelektryfikowany. Kluczowe będzie jednak utrzymanie wysokiej jakości infrastruktury oraz skuteczne lobbowanie na rzecz inwestycji w tej części kraju. Musimy w tym kierunku i przedstawiać koncepcję i lobbować, jest wiele interesów w innych częściach kraju, wiele interesów albo priorytetów w innych miejscach – zauważył Ortyl, wskazując na konieczność aktywnego działania zarówno samorządów, jak i społeczności lokalnych.

Realizacja dużych projektów infrastrukturalnych wymaga zaangażowania wielu podmiotów – zarówno na poziomie samorządowym, jak i społecznym. 

- Często właśnie tak się te duże inwestycje i te duże działania rodzą, że jest aktywność samorządów, jest aktywność społeczeństwa w tym układzie. Jest to pokazywanie, jak ten obszar się rozwija – zauważył marszałek Ortyl.

Rozwój Kolei Lasowiackiej może także przyczynić się do poprawy komunikacji w rejonach, które obecnie mają ograniczony dostęp do transportu publicznego. Szczególną rolę w tym kontekście może odegrać układ komunikacyjny w rejonie Mielca i Nowej Dęby.

-Trzeba pamiętać, że to, co wiąże się z tym szeroko rozumianym bezpieczeństwem, będzie miało miejsce też w Nowej Dębie. Nie wszyscy będą chcieli kilometr od poligonu spać czy mieszkać. Nie będzie to jakaś duża skala, ale układ komunikacji kolejowej, który będzie miał miejsce, może być do tego wykorzystywany – dodał Ortyl.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo