reklama
Reklama lokalna
reklama

Mielec. Seniorze, bądź czujny! Debata inaugarcyjna o bezpieczeństwie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKomenda Powiatowa Policji w Mielcu zorganizowała inauguracyjną debatę społeczną, poświęconą bezpieczeństwu seniorów. Debata odbyła się 3 kwietnia w siedzibie Klubu Senior+ w Mielcu przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4.
Reklama lokalna
reklama

W poniedziałek (3 kwietnia) w siedzibie Centrum Integracji Organizacji Pozarządowych w Klubie Seniora odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu starszych osób.

Debata była podzielona na trzy części. Pierwsza część dotyczyła oszustw na tzw. wnuczka i policjanta, a nawet i pracownika energetycznego oraz bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym. Prelegentami w tej kwestii  byli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Mielcu: młodszy aspirant Ewelina Ziemba z Zespołu Profilaktyki i komisarz Ryszard Łabaj zastępca Komendanta Powiatowego. Druga część debaty była poświęcona profilaktyce zdrowotnej wobec chorób, które najczęściej stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia seniorów, tj. udar, ostra choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze. Wykład tutaj przeprowadził Jakub Betlej ratownik medyczny z Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Ostatnia część debaty skoncentrowała się na zapobieganiu pożarom, zatruciom czadem  i wypalaniu trawy. Prelekcję w tym temacie przeprowadził kapitan Bernard Maziarz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu.

reklama

Jak już na samym wstępie swojego wystąpienia zauważyła Ewelina Ziemba, wyłudzenia na tzw. wnuczka stanowią nie tylko dramat finansowy dla poszkodowanego seniora, ale powoduje często także destrukcję relacji rodzinnych. Policjantka opisała konkretne przypadki wyłudzeń, jakie miały miejsce w naszym powiecie w ostatnim czasie. W ramach prezentacji audiowizualnej zostały przedstawione metody, jakimi posługują się przestępcy. Ich celem jest wzbudzenie zaufania i stanu podenerwowania u seniora.

- Należy się uspokoić, dać sobie czas i zadzwonić do kogoś z rodziny i dowiedzieć, czy zdarzenie, o którym mówi nasz „ wnuczek" rzeczywiście miało miejsce. Niektórzy z przestępców stosują bardziej wyrafinowane metody i w celu zdobycia pełnej wiarygodności proszą potwierdzenie swoich personaliów u swego  „ przełożonego”, metoda ta jest często stosowana we wyłudzeniach na tzw. policjanta. - mł. asp Ziemba stanowczo zaznaczyła - Policja nigdy nie informuje o swoich działaniach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy”.

reklama

W panelu dyskusyjnym poświęconym zagadnieniom zdrowotnym Jakub Betlej skupił sporo uwagi na symptomach, które sugerują, że u nas samych lub naszego najbliższego zachodzi udar niedokrwienny, lub krwotoczny.

- Niewyraźna mowa, opadanie kącika ust z jednej strony, niedowład jednej strony ciała... to najczęstsze objawy udaru niedokrwiennego (…). W przypadku udaru krwotocznego pojawia się nagły bardzo silny ból głowy. W przypadku zajścia udaru najważniejszy jest czas powiadomienia służb. Im dłuższy czas, to tym większe ryzyko, że niektóre objawy się utrwalą.

W dalszej kolejności ratownik opisał objawy ostrej choroby wieńcowej, czyli zawału  serca. Zwrócił uwagę na fakt, że niektóre objawy, takie jak na przykład zgaga mogą symulować objawy zawału.  W końcowej części swej prelekcji Betlej omawiał problematykę nadciśnienia tętniczego.

reklama

W ostatniej części dyskusji wystąpił kapitan Bernard Maziarz, który skoncentrował uwagę swoich słuchaczy na kwestiach bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zatrucia gazem. Zwrócił uwagę na fakt, że często przyczyną pożarów jest składowanie przedmiotów łatwopalnych w pomieszczeniach, które nie są do tego dostosowane. Wskazał, jak ważne jest utrzymanie ładu i porządku. Przechodząc do zatrucia czadem, kapitan PSP zaznaczył:

- Tlenek węgla jest niewidoczny, bezwonny. Jedynym sposobem jego wykrycia jest tzw. czujka. Pod żadnym.pozorem nie wolno zatykać otworów wentylacyjnych. Kiedy stężenie czadu będzie wysokie, to należy otworzyć okna i przewietrzyć mieszkanie. W okresie jesienno-zimowym, w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też szybko się z nim miesza. 

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.
- W związku z tym warto pomyśleć o zakupie czujnika tlenku węgla, częstym wietrzeniu pomieszczeń, niezasłanianiu kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. - zaapelował kapitan Maziarz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama