Uroczystości pogrzebowe zgromadziły liczne grono uczestników – rodzinę, przyjaciół, współpracowników, przedstawicieli władz i instytucji oraz mieszkańców, którzy pragnęli oddać hołd zmarłemu. Podczas Mszy świętej żałobnej, homilię wygłosił ks. Andrzej Augustyn, który podkreślił, że całe życie Andrzeja Osnowskiego przebiegało pod znakiem wierności fundamentalnym wartościom: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
– To właśnie te wartości wyznaczały jego drogę jako nauczyciela, działacza i obywatela – mówił duchowny.
Podczas ceremonii głos zabierali przedstawiciele lokalnych i regionalnych środowisk. W imieniu władz miasta przemawiał I Zastępca Prezydenta Mielca, Krzysztof Szostak. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na niezłomność charakteru i zaangażowanie zmarłego:
Dla Mielca był kimś znacznie więcej niż tylko radnym, nauczycielem, przewodniczącym Rady Miejskiej czy posłem. Był jednym z fundamentów lokalnej wspólnoty, zwłaszcza wtedy, gdy Polska i Mielec potrzebowały ludzi silnych duchem, wierzących w sens działania, gotowych nie tylko mówić o wartościach, ale wcielać je w życie. Jego zaangażowanie w tworzenie mieleckich struktur „Solidarności”, udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów, represje, jakie znosił w stanie wojennym – to świadectwo odwagi, której nie sposób przecenić.
W uznaniu zasług Andrzeja Osnowskiego dla ruchu „Solidarność” i jego wkładu w rozwój społeczeństwa obywatelskiego, został on pośmiertnie uhonorowany Medalem „Zasłużony dla Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność”.
Dziedzictwo Andrzeja Osnowskiego na zawsze pozostanie częścią historii Mielca. Odszedł człowiek wielkiego formatu – oddany rodzinie, społeczności i Ojczyźnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.