reklama

Mielec na przełomie wieków [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW latach 90. Mielec przechodził trudne chwile. Były protesty pracowników WSK, bieda, zmiany administracyjne... Na archiwalnych zdjęciach nie znajdziemy tylu biurowców, butików czy restauracji co dziś, było jednak wiele inwestycji, które zmieniały oblicze Mielca.
reklama

W latach 90-tych w Mielcu realizowano wiele waznych inwestycji, m.in.: nowy dworzec PKS przy ul. Kazimierza Jagiellończyka, budownictwo mieszkaniowe na osiedlach MSM Dziubków i Smoczka, bibliotekę osiedlową przy ul. Cz. Tańskiego oraz zabezpieczenie Góry Cyranowskiej (przez wiele lat osuwała się na ulice 22 Lipca i S. Żeromskiego).

Rok 1990 także w Mielcu zapisał się szeregiem ważnych wydarzeń. W lutym MRN dokonała zmiany nazw wielu ulic (przywróciła im patronów z lat międzywojennych), powołano Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i zorganizowano bazar na stadionie FKS Stal. Powstało Rejonowe Biuro Pracy (późniejszy Urząd Pracy).

Dalsze lata 90., w następstwie głębokich przemian ustrojowych i gospodarczych w państwie, zdecydowanie pogorszyły sytuację mieleckiego przemysłu (głównie WSK) oraz miasta. Kierownictwo WSK ratowało dalszy byt m.in. zwalnianiem pracowników, zrywaniem kontaktów kooperacyjnych z innymi mieleckimi zakładami pracy albo niepłaceniem im należności za wykonane prace, a to jeszcze bardziej pogarszało dramatyczną sytuację miasta.

reklama

 Oddano do użytku m.in. Halę Targową przy ul. Wolności, Inkubator Przedsiębiorczości „IN-MARR” i dworzec autobusowy PKS przy ul. Kazimierza Jagiellończyka oraz kolejne bloki mieszkalne na osiedlu Smoczka, choć ilość i tempo ich oddawania wyraźnie malały.

Rok 1995 rozpoczęto od otwarcia pierwszego sklepu w nowym Centrum Handlowo-Usługowym „Pasaż” przy ul. Dworcowej. W kwietniu nowo powstałe Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne „Centrala” (drugi, po TP S.A., operator) rozpoczęło instalowanie telefonów na osiedlu W. Szafera, przyczyniając się tym do wyraźnego przyśpieszenia rozwoju telefonizacji w Mielcu.

29 VIII Rada Ministrów podjęła decyzję o utworzeniu w Mielcu pierwszej w Polsce Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a jej oficjalne otwarcie, z udziałem premiera RP Józefa Oleksego, odbyło się 9 X. Dla zarządzania SSE EURO-PARK MIELEC powołano Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu. Tereny strefy stały się dużym placem budowy. Podjęcie wielokierunkowych działań znacznie wpłynęło na obniżenie stopy bezrobocia.

reklama

W 1997 r. i latach następnych dynamicznie rozwijała się SSE (12 zezwoleń w 1997, 10 w 1998, 3 w 1999 r. i 30 w 2000) oraz obsługujące ją instytucje (m.in. banki), firmy budowlane i transportowe, co wyraźnie obniżało stopę bezrobocia (19,5 % w 1997 r., 14,9 % w 2000 r.).

Rok 1999 zapisał się w historii miasta niezwykle przykrymi wydarzeniami. 22 III ogłoszono upadłość Zakładu Lotniczego, a 31 V – spółki matki WSK „PZL-Mielec” S.A. Optymistycznymi akcentami były natomiast: powołanie Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania (pierwszej w historii miasta samodzielnej uczelni wyższej), rozbudowa Szpitala Powiatowego (nowy pawilon łóżkowy), oddanie do użytku Centrum Wystawienniczo-Promocyjnego przy Domu Kultury SCK i otwarcie supermarketów: Sklep Polski „Jedynka” przy ul. Kazimierza Jagiellończyka i „Szalony Max” przy ul. A. Kocjana.

reklama

W 2000 roku rozpoczęto modernizację wnętrz Domu Kultury SCK i zagospodarowywanie terenów MOSiR, a WSGiZ przeprowadziła adaptację budynku przy ul. S. Sękowskiego 1 dla potrzeb uczelni. Pod koniec 2000 r., zgodnie z reformą służby zdrowia, powstały Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, które zastąpiły dotychczasowe Przychodnie Rejonowe. Spadła liczba ludności – przy końcu 2000 r. Mielec zamieszkiwało 64 250 osób. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama