Reklama

Mielec: Kolejne opóźnienia w budowie hali MOSIR i stanowcza reakcja Magistratu

Opublikowano:
Autor:

Mielec: Kolejne opóźnienia w budowie hali MOSIR i stanowcza reakcja Magistratu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od podpisania umowy na budowę hali sportowej z polsko – hiszpańskim konsorcjum minął już ponad rok. Mieszkańcy wypatrują końca realizacji jednego z największych przedsięwzięć w naszym mieście, tymczasem stan faktyczny robót wykonanych przez Wykonawcę nie napawa optymizmem. Według najnowszych informacji docierających z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz od Inżyniera Kontraktu, opóźnienie w budowie hali może osiągnąć ponad 250 dni...

Przypomnijmy, że umowa z konsorcjum firm: Mosty Łódź S.A., Balzola Polska Sp. z o.o. oraz Construcciones y Promociones Balzola S.A. podpisana została 18 października 2018 roku. Wykonawca zobowiązał się zrealizować inwestycję w ciągu 28 miesięcy. Koszt budowy to ponad 136 milionów złotych, z czego ponad 33 miliony to dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Wykonawca, zgodnie z Programem Funkcjonalno-Użytkowym przeprowadził dodatkowe badania uzupełniające, na podstawie których zdecydował się na wzmocnienie gruntu. Należy zaznaczyć, że zgodnie z zapisami PFU, Wykonawca powinien uwzględnić ryzyko wykonania posadowienia pośredniego. 18 października 2019 roku Wykonawca przekazał aktualizację harmonogramu rzeczowo-finansowego, z którego wynika, że zakończenie robót przesunęło się o kolejne tygodnie i obecnie planowany koniec budowy to październik 2021 roku. Dodatkowo, Wykonawca domaga się zwiększenia finansowania inwestycji o ponad 3 miliony złotych, za zakres wzmocnienia gruntu.

Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski nie akceptuje zmian w harmonogramie:

 – Niestety stanowisko Wykonawcy jest nie do zaakceptowania – mówi Jacek Wiśniewski Prezydent Miasta Mielca. – Wszyscy czekamy na nową halę już wystarczająco długo i każda zwłoka jest wykluczona. Konsorcjum firm budujących obiekt zobowiązało się zrealizować inwestycję w okresie 28 miesiący. Zarówno ja, jak i mieszkańcy liczyliśmy, że wkrótce będziemy mogli w pełni cieszyć się nową halą jak i basenem. Wszystko wskazuje jednak na to, że Wykonawca nie ukończy budowy w terminie, teraz natomiast dążymy, by opóźnienie było jak najmniejsze i do tego właśnie obligujemy konsorcjum – dodaje Prezydent.

Wykonawca, opóźnienie tłumaczy koniecznością przeprowadzenia wzmocnienia gruntu. Jednak, działania te powinny zostać przewidziane dużo wcześniej. W obowiązku Wykonawcy było wykonanie dodatkowych badań geotechnicznych oraz uwzględnienie konsekwencji tych badań w cenie oferty a także w czasie realizacji przedsięwzięcia. Niestety kolejne opóźnienia tłumaczone wzmocnieniem gruntu mogą świadczyć o nieprzewidzeniu różnych ewentualności, których można spodziewać się na każdym etapie budowy.


 – W związku z opóźnieniami, Inżynier Kontraktu wystąpił do Wykonawcy o przedłożenie programu naprawczego, w celu nadrobienia opóźnień czasowych oraz do dokonania aktualizacji harmonogramu rzeczowo-finansowego – tłumaczy Norbert Jackowski Koordynator Projektu z ramienia Zamawiającego. – Wykonawca poinformował, że przedłożył zaktualizowany harmonogram rzeczowo-finansowy, jednak nie jest zobowiązany do skonstruowania programu naprawczego – precyzuje Jackowski.

Podczas narady technicznej, która odbyła się 29 października 2019 r., Wykonawca wyraził obawę, że program naprawczy mógłby zostać wykorzystany przeciwko niemu, gdyby sprawa została przekazana do sądu.

– W związku z powstałym opóźnieniem Wykonawca jest zobowiązany do przedłożenia programu naprawczego. Wykonawca poinformował, że rozważy możliwość opracowania harmonogramu optymalizacyjnego zakładającego niwelację opóźnień. Musimy mieć jednak świadomość, że powstałych opóźnień nie uda się zniwelować do pierwotnego terminu kontraktowego – kończy Norbert Jackowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE