Reklama

Mielec: Karmelitanki zaprezentowany nowe rozbudowane przedszkole [ZDJĘCIA, FILM]

Opublikowano: pon, 21 mar 2022 15:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Mielca-Rzochowa oficjalnie zaprezentowały nowe pomieszczenia swojego przedszkola. Budynek udało się zbudować dzięki ofiarności wielu osób, a także instytucji. Jak podkreślają siostry, to miejsce jest dowodem na to, że "niemożliwe staje się możliwe". Nowe przedszkole powstało w czasie roku św. Józefa i w czasie jubileuszu 100-lecia zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Siostry w Mielcu są już od 60 lat. Pracują w parafii św. Marka i prowadzą swoje przedszkole. W przyszłym roku będzie okrągłe 20 lat od rozpoczęcia działalności przedszkola.

Siostry Karmelitanki z Rzochowa uroczyście zaprezentowały swoje nowe przedszkole dla dzieci. Nowe pomieszczenia przedszkola udało się wybudować dzięki pomocy i ofiarności mieszkańców miasta, różnych instytucji i wielu osób. W ostatnią sobotę, 19 marca, przedszkole zostało poświęcone przez biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Stanisława Salatarskiego. Jak przyznają siostry: to dzieło udało się wybudować dzięki wsparciu św. Józefa i Matki Bożej z Fatimy, gdyż budowa rozpoczęła się bez żadnych środków finansowych.

Karmelitanki w Mielcu

Zgromadzenie Karmelitanek Dzieciątka Jezus już 20 lat prowadzi w Mielcu przedszkole dla dzieci, a dokładnie w parafii św. Marka na osiedlu Rzochów. Siostry pracują w parafii, opiekując się kościołem, katechizując. Dzięki inicjatywie lokalnego proboszcza, ks. Jerzego Ptaka, siostry przeznaczyły dwa pomieszczenia w swoim domu zakonnym i zorganizowały tam katolickie przedszkole. Instytucja przez lata cieszyła się ogromnym zaufaniem i z roku na rok rosła potrzeba przyjmowania kolejnych dzieci. Przed rozbudową placówka mogła przyjąć ok. 30 dzieci.

Tak właśnie narodziła się myśl zbudowania większego przedszkola na terenie klasztornym. Pomysł szybko został powierzony przez siostry św. Józefowi. Konkrety rozpoczęły się w 2017 roku, a dokładnie 13 maja. To symboliczna data, która dla katolików wspominana była jako 100 rocznica objawień fatimskich. Wtedy to przełożona generalna zgromadzenia zdecydowała o rozpoczęciu inicjatywy rozbudowy przedszkola.

"Nie mamy nic, dlatego budujemy"

Podczas sobotnich uroczystości s. Marilea Blumska, karmelitanka i dyrektor przedszkola wspominała: - Z radością i niepokojem podjęłyśmy się tego zadania. Zadanie to przerastało nasze możliwości. Nie posiadałyśmy żadnych środków na budowę. Zaufaliśmy Opatrzności Bożej i św. Józefowi.

Siostra Marilea wspomniała też słynne słowa św. Maksymiliana, który tak kiedyś mówił o dziele budowy klasztoru: "Ponieważ nie mamy nic, dlatego zaczynamy budować".

I tak od 2017 roku rozpoczęła się zbiórka funduszy na dwa etapy budowy przedszkola. Siostry zaangażowały się, kwestując na rzecz budowy w mieleckich parafiach. Pomogło wiele życzliwych osób. Ktoś pomógł w projektowaniu, ktoś doradził w wielu ważnych kwestiach. Na klasztorne konto bankowe spływały duże kwoty pieniędzy z całego kraju, ale i ze świata.

Duże wsparcie

Siostrom pomogła też Fundacja ARP, która przeznaczyła swoje środki na wyposażenie przedszkola. Siostry wspomniały także o nieznanym szeroko fakcie związanym z budową. W momencie kiedy zabrakło funduszy na budowę dachu, siostry złożyły wniosek do Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych. Swój wniosek złożyły, do końca nie wierząc, czy przyniesie to pozytywny efekt. Tym bardziej że z całej Polski trafiło kilkaset wniosków z różnych dzieł charytatywnych. Jednak po kilku dniach z siostrami skontaktowali się przedstawiciele funduszu charytatywnego Episkopatu Stanów Zjednoczonych. Poinformowali oni siostry, że wybrano wniosek z Mielca do dofinansowania. Co ciekawe, wybrali tylko jeden wniosek z Polski i tym wnioskiem było właśnie dzieło budowy przedszkola karmelitanek.

Symbole

Oficjalnie budowa przedszkola zakończyła się w czasie trwania Roku św. Józefa w Kościele katolickim, a także w czasie jubileuszu 100-lecia zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Obecny w ostatnią sobotę w Mielcu bp Stanisław Salaterski gratulował siostrom za trud, jakiego się podjęły.

- Gratulujemy siostrom tego doskonałego dzieła. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali siostry w tym dziele. Dziękuję rodzicom za zaufanie i powierzenie siostrom swoich dzieci na wychowanie w tym bardzo ważnym okresie życia – mówił w sobotę, 19 marca, w kościele św. Marka w Mielcu bp Stanisław Salaterski.

Biskup Salaterski przewodniczył uroczystej mszy w kościele parafialnym św. Marka w Mielcu-Rzochowie w sobotę, 19 marca, w uroczystość św. Józefa. Poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej, która w uroczystej procesji z udziałem przedszkolaków i rodziców została umieszczona w przedszkolu.

Siostry przypomniały też o ważnym aspekcie. Przedszkolaki przez ostatnie 50 dni modliły się za rówieśników z Ukrainy, a także o pokój na świecie. Karmelitanki Dzieciątka Jezus w diecezji tarnowskiej prowadzą kilka placówek przedszkolnych. Każda z nich cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców, którzy chętnie powierzają siostrom swoje dzieci na wychowanie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy