Reklama

Mielec i Skawina wspólnie w walce o czyste powietrze. Spotkanie robocze prezydentów w Skawinie

Opublikowano:
Autor:

Mielec i Skawina wspólnie w walce o czyste powietrze. Spotkanie robocze prezydentów w Skawinie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Pełniący Funkcję Prezydenta Miasta Mielca Fryderyk Kapinos spotkał się z samorządowcami tego miasta, by wymienić się doświadczeniami w działaniach związanych m.in. z walką z przemysłowymi zanieczyszczeniami powietrza.

W spotkaniu oprócz Burmistrza Pawła Kolasy uczestniczyli jego zastępcy - Norbert Rzepisko i Tomasz Ożóg. 


Choć na stan powietrza nad Mielcem i nad Skawiną wpływ mają firmy przemysłowe innych branż - w Mielcu jest to przemysł drzewny, a w Skawinie produkcja części motoryzacyjnych i produkcja elementów z cegły szamotowej, to uciążliwości są podobnie odczuwalne przez mieszkańców obu miast. Ich niezadowolenie w ostatnich miesiącach przybrało formę protestów ulicznych.


Uczestnicy spotkania omówili obecnie procedowane uregulowania prawne dotyczące ochrony środowiska. Oba samorządy szczególnie duże nadzieje pokładają w zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, która otrzyma szereg istotnych uprawnień nawet w zakresie wykonywania kontroli przy użyciu dronów bez okazania legitymacji służbowej i poinformowania przedsiębiorcy lub osoby, wobec której podjęto czynności kontrolne. Niezwykle ważna jest także zmiana przepisów dotycząca monitoringu ciągłego emisji. Fryderyk Kapinos podkreślił, że działania legislacyjne zainicjował Mielec, gdyż to właśnie mielczanie wspólnie z władzami miasta znaleźli zrozumienie w resorcie środowiska. – Chcę podkreślić, że to właśnie współpraca strony społecznej, organizującej mieleckie protesty z wspólnie z samorządem dała efekt w postaci przygotowanych zmian w przepisach. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż jak podkreślają sami protestujący, ich działania nie są skierowane na uzyskanie efektu politycznego w zbliżających się wyborach – dodał Fryderyk Kapinos.
Zastanawiano się także nad możliwością stworzenia wspólnego przedsięwzięcia w formule „Laboratorium Mielec”, które byłoby pomocne przy analizie i identyfikacji specyficznych zanieczyszczeń powietrza związanych z emisją pochodzącą z zakładów przmysłowych.


Drugim ważnym tematem poruszanym podczas spotkania była „walka” z niską emisją, z którą bardzo duże doświadczenie ma właśnie Skawina. Jest to gmina która jako pierwsza w kraju zakwalifikowała się do pilotażowego rządowego programu termomodernizacji, który ma na celu zwiększenie możliwości ocieplania domów i zmniejszenie zanieczyszczeń. 
Duże nadzieje są pokładane w rządowym programie „Czyste Powietrze”, w którym na szczególne wyróżnienie zasługuje fakt, że po raz pierwszy został dostrzeżony problem braku lub niewłaściwej termomodernizacji budynków mieszkalnych jako jednej z głównych przyczyn fatalnej jakości powietrza w Polsce. Program pozwoli na uruchomienie skutecznego mechanizmu sfinansowania przez administrację publiczną (rządową i samorządową) większości kosztów termomodernizacji domów osób najbardziej potrzebujących.


Zwrócono także uwagę na duże rozdrobnienie programów oraz możliwość dofinansowania działań wymiany źródeł ogrzewania z różnych równoległych programów, w których poziom dofinasowań jest mocno rozbieżny. Dlatego należałoby, skonsolidować te programy, a działania takie należałoby przeprowadzić na poziomie krajowym. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenia spośród przedstawicieli samorządów gminnych rady doradczej dla Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze”, która oddolnie wskazywałaby problemy z jakimi borykają się gminy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE