Elektrociepłownia Mielec stoi przed ogromnym wyzwaniem – do 2030 roku musi ograniczyć emisję zanieczyszczeń o 70%, co w praktyce oznacza całkowite odejście od spalania węgla. Proces ten nie jest jedynie wymogiem prawnym, ale także warunkiem utrzymania statusu efektywnego systemu ciepłowniczego. Jeśli nie zostaną wdrożone odpowiednie zmiany, oznaczałoby to wstrzymanie dostaw ciepłej wody dla mieszkańców.
- Od początku prowadzimy transparentną politykę informacyjną związaną z tak ważnym wyzwaniem dla miasta jakim jest dekarbonizacja. Za organizację konsultacji społecznych, zgodnie z prawem, odpowiadają w określonych sytuacjach odpowiednie organy władzy publicznej. Mając jednak świadomość powagi tematu, realizujemy kolejne działania informacyjno-konsultacyjne, co było także oczekiwaniem władz Mielca – mówi Marek Mirosz, Członek Zarządu Elektrociepłowni Mielec Sp. z o. o.
Gaz nie jest rozwiązaniem dla Mielca
Jednym z najbardziej oczywistych kierunków przejścia na niskoemisyjną energetykę jest zastąpienie węgla gazem ziemnym. Jednak w przypadku Mielca ta opcja nie jest możliwa. Polska Spółka Gazownictwa odmówiła wydania warunków przyłączenia dla nowej elektrociepłowni gazowej, tłumacząc to niewystarczającą przepustowością sieci gazowej w regionie.
Elektrociepłownia złożyła także wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla projektu budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów, ponieważ był to warunek konieczny do aplikowania o dofinansowanie w formie dotacji i pożyczki, w konkursie organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Wskazane działania są elementem trwających analiz związanych z programem dekarbonizacji. Analizy formalno-prawne, środowiskowe, techniczne, finansowe są podejmowane w odniesieniu do wielu paliw. Ze zdumieniem przyjęliśmy zapowiedź prac nad zmianami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który obejmuje także teren EC. Takie działanie nie ułatwia analizowania i procedowania projektów związanych z różnymi wariantami paliwowymi. Czasu jest niewiele, a sam proces inwestycyjny potrwa co najmniej 3,5 roku. Mamy nadzieję, że włodarze miasta są świadomości odpowiedzialności za bezpieczeństwo energetyczne Mielca i zapewnienie dostaw ciepła. Jesteśmy otwarci na konstruktywne rozmowy– deklaruje Grzegorz Polakowski, Prezes Zarządu Elektrociepłowni Mielec Sp. z o. o.
Kryteria wyboru nowego źródła energii
W procesie dekarbonizacji mielecka elektrociepłownia kieruje się kilkoma kluczowymi czynnikami:
- Długoterminowa zgodność z regulacjami prawnymi – wybrane rozwiązanie musi być opłacalne i zgodne z wymogami prawnymi przez co najmniej 20 lat.
- Utrzymanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego – to warunek konieczny do dalszego pozyskiwania funduszy zewnętrznych.
- Obniżenie kosztów ciepła – nowe paliwo powinno zapewnić niższe ceny dla odbiorców, nawet o 25% względem obecnej instalacji węglowej.
- Możliwość sprzedaży ciepła z certyfikatami OZE – to szczególnie ważne dla lokalnych zakładów przemysłowych.
- Wykorzystanie istniejącej infrastruktury – adaptacja obecnych instalacji pozwoli ograniczyć koszty inwestycji.
Przypominamy: dekarbonizacja to konieczność
Dekarbonizacja to nie tylko wyzwanie technologiczne, ale także szansa na poprawę jakości życia w Mielcu. Rezygnacja z węgla zmniejszy emisję szkodliwych substancji do atmosfery, co wpłynie korzystnie na zdrowie mieszkańców i środowisko. Jednocześnie zastosowanie niskoemisyjnych paliw może przynieść oszczędności w kosztach ogrzewania.
Władze elektrociepłowni zapewniają, że decyzja w sprawie nowego źródła energii zapadnie już wkrótce, a jej wdrożenie pozwoli zapewnić ciepło dla Mielca na kolejne dekady.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.