Od 29 lat redakcja "Przeglądu technicznego" organizuje plebiscyt "Złoty Inżynier. Wśród kandydatów do tytułu „Złoty Inżynier 2022” są wybitni twórcy techniki zarówno naukowcy, jak i praktycy – menedżerowie, nauczyciele i działacze ruchu stowarzyszeniowego. Wywodzą się z tradycyjnych oraz najnowszych dziedzin techniki, przyczyniając się do ich rozwoju – a co szczególnie ważne – z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wśród tegorocznych kandydatów są osoby zajmujące się nowymi technologami, robotyką i automatyką oraz zrównoważonym rozwojem.
Między kandydatami znalazł się również mielczanin dr hab. inż. Włodzimierz Adamski, który zdobył tytuł "Złotego Inżyniera".
- Dziękuję bardzo serdecznie za bezinteresowną pomoc, otwarte serce i życzliwość, którą otrzymałem podczas głosowania na Tytuł Złotego Inżyniera 2022 od wszystkich czytelników Korso, znajomych i przyjaciół. Jestem niezmiernie wdzięczny za każdy głos, który uświadamia mi, że mam wielu Przyjaciół, na których mogłem liczyć. - podziękował dr hab. inż. Włodzimierz Adamski.
Włodzimierz Adamski urodził się 24 maja 1948 roku w Grudziądzu. Dr hab. inż. Włodzimierz Adamski wieloletni pracownik PZL Mielec zajmujący główne stanowiska kierownicze jak np. Główny Informatyk, Dyrektor ds. Rozwoju czy Dyrektor Techniczny. W tym czasie zrealizował ponad 150 dużych projektów jak: zaprojektowanie numerycznego kształtu zespołów samolotów (samoloty Dromader, Iskierka, Iryda, An-28, ATR-42, ATR-72, Boeing 757, M-28 Skytruck, Boeing 787 Dreamliner, absolwent Wydziału Mechaniczno- Technologicznego, Politechnika Śląska, jeden z pionierów komputeryzacji produkcji lotniczej w Polsce począwszy od lat 70-tych ubiegłego wieku, naukowiec, wykładowca uczelni technicznych (m.in. Politechnika Rzeszowska, AGH Kraków, Politechnika Warszawska), czynny działacz we władzach stowarzyszeń o profilu technicznym, jak np. NOT, SIMP, ProCAx.
Ocenił około 180 projektów unijnych na kwotę ponad 1 mld 600 mln PLN. Posiada na swoim koncie ponad 90 prac naukowych opublikowanych w kraju i za granicą. W uznaniu osiągnięć w modelowaniu komputerowym, promocji dorobku przemysłu lotniczego oraz zaangażowania na rzecz współpracy z inżynierską Polonią w USA i Stowarzyszeniem Polonia Technica został wyróżniony dyplomem uznania w 2013 roku i Medalem Tadeusza Kościuszki w 2016 roku, oraz w 2019 roku otrzymał Statuetkę Polonia Technica i Filadelfijski Dzwon Wolności.
Gala 29. plebiscytu Złotego Inżyniera odbyła się 3 marca w siedzibie FSNT-NOT w gmachu Warszawskiego Domu Technika. Nagrody wręczali: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Martyna Jachimowicz - red. naczelna Przeglądu Technicznego, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych Wojciech Murdzek i prezes FSNT NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny. Ranga tego tytułu w środowisku technicznym, który promuje wybitnych twórców techniki, jest bardzo duża, dlatego połączono tę uroczystość "Złotego Inżyniera" z obchodami Światowego Dnia Inżyniera.
"Chcę wszystkim Państwu z serca podziękować za wybitne osiągnięcia w swoich dziedzinach, poszerzające wiedzę i przyczyniające się do wzrostu gospodarki narodowej. Właśnie to ścisłe połączenie i przenikanie się sfer teorii i praktyki stanowi przecież o wyjątkowości profesji inżyniera. Proszę przyjąć przyznane laury i ordery jako wyraz docenienia Państwa dokonań i codziennego trudu przez środowisko naukowe i zawodowe oraz władze Rzeczypospolitej. Z okazji obecnej uroczystości chcę też wyrazić szacunek wszystkim polskim inżynierom za to, co czynią dla modernizacji naszego kraju. Państwa inwencji i zawsze otwartym umysłom zawdzięczamy w znacznej mierze to, że Polska postrzegana jest powszechnie jako kraj na wskroś nowoczesny i jeden z europejskich liderów w wykorzystaniu zdobyczy elektroniki i informatyki, które towarzyszą nam wszędzie i na co dzień. I za to dziś Państwa środowisku dziękuję w sposób szczególny. " - czytamy w liście skierowanym do uczestników finału XXIX plebiscytu „Złoty Inżynier” przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.