Reklama

Miejskie ule

Opublikowano:
Autor:

Miejskie ule - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tego jeszcze nie było. Mielec już wkrótce jako pierwsze miasto na Podkarpaciu będzie miało pasiekę na... dachu urzędu miejskiego i domu kultury. To pomysł Stowarzyszenia "Apicultura", które do tej idei przekonało władze Mielca.

Pomysł na montowanie uli w centrach miast jest nowy. W tych działaniach chodzi przede wszystkim o edukację poprzez pokazanie, jak ważna jest praca pszczół w ekosystemie.

Jak podkreślają specjaliści, pszczelarstwo przeżywa swój renesans. Ten zawód na nowo jest odkrywany szczególnie w miastach. Ule zmieniają swoje dotychczasowe położenie i pojawiają się na dachach miejskich budynków. Idea miejskiego pszczelarstwa szturmem zdobywa dachy w Polsce. Nieważne, czy nazwiemy ją nową ekologiczną modą,  czy uzasadnionymi działaniami na rzecz ochrony przyrody:  hodowla pszczół w miastach ma swoje ogromne grono zwolenników.   

Podobne pasieki znajdziemy na dachach w Londynie, Sztokholmie, Nowym Jorku, Paryżu i wielu innych słynnych miastach, a stołujące się w parkach i ogrodach pszczoły świetnie radzą sobie w tych nietypowych dla nich  warunkach. Pszczoły nie są agresywne i nie dają się we znaki mieszkańcom miast. Przykładem posłużyć może pasieka na dachu hotelu Regent w centrum Warszawy, który zasłynął z miodowych poczynań i debiutował w miejskim pszczelarstwie w 2011 roku.

- Chodzi nam o promocję naszego rodzimego Mielca. Ta inicjatywa pomoże przeprowadzić badania i doświadczenia i odpowie na pytania, w jaki sposób będą zachowywały się pszczoły w tak specyficznym środowisku. Ustawienie ulów na dachach jest nowatorskie i przykuwa uwagę. Właśnie o to nam chodzi w edukacji pszczelarskiej. Warto podkreślić, że pszczoły są filtrem, który bada środowisko. My chcemy zbadać nasze lokalne środowisko - powiedział nam Łukasz Michałowski ze stowarzyszenia "Apicultura". Już niedługo w Mielcu na dachu urzędu miejskiego i domu kultury zamieszka 10 rodzin pszczelich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE