Reklama

Marszałek Władysław Ortyl wydał pozwolenie zintegrowane dla mieleckiego Kronospanu [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Marszałek Władysław Ortyl wydał pozwolenie zintegrowane dla mieleckiego Kronospanu  [VIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Marszałkowski Woj. Podkarpackiego wydał dziś pozwolenie zintegrowane dla dalszej działalności mieleckiego Kronospanu. Dziś - bo był to ostatni dzień w którym taki dokument urząd mógł wydać. Marszałek nałożył na zakład obowiązek pomiaru emisji na dwóch emitorach (e-5) suszarni wiórów i (E101) suszarni włókien. Szczegóły dotyczące nowego pozwolenia zaprezentował dziś w Mielcu na specjalnej konferencji prasowej w magistracie Marszałek Władysław Ortyl. Zarówno przedstawiciele zakładu Kronospan, jak i wszystkie strony związane z tym postępowaniem mogą odwołać się w tej sprawie.

Zakład został zobowiązany do dostosowania się do nowych przepisów europejskich (konkluzji BAT) w związku z czym konieczna była zmiana pozwolenia zintegrowanego wydanego w 2015 roku. Wydana decyzja jest najbardziej restrykcyjną z dotychczas wydanych dla mieleckiej firmy. Nie zaistniały żadne prawne powody aby w zgodzie z obowiązującym prawem odmówić firmie wydania decyzji.

- Ta decyzja była bardzo trudna. Upłynął maksymalny termin naszych możliwości przedłużania procedury wydania tego dokumentu - komentuje Władysław Ortyl

Co znajduje się w nowym dokumencie?

W zmianie pozwolenia zaostrzono szereg warunków dotyczących korzystania ze środowiska jak i technologii, w tym w szczególności nałożono obowiązek:

- stałego monitoringu funkcjonowania wszystkich urządzeń służących redukcji emisji zanieczyszczeń.

- prowadzenia ciągłego pomiaru emisji na emitorach: E-5 (suszarnia wiórów) i E101 (suszarnia włókien) w zakresie: pył, NO, SO, LZO, CO, formaldehyd i HF, HCI (do czasu zainstalowania pomiaru ciągłego tj. do końca bieżącego roku wykonywane będą pomiary okresowe 1x na dwa tygodnie). BNa emitorze E-5 pomiar pyłu bedzie realizowany od listopada br. 

- do pomiaru ciągłego emisji wybrane zostały największe emitory, które w sumie emitują z zakładu 83 proc. pyłu, 83 proc. LZO (lotnych związków organicznych) 58 proc. formaldehydu.

- prezentacji na tablicy świetlnej wyników monitoringu zarówno emisji jak i stanu urządzeń redukujących emisję. 

Zobowiązano również do:

- wykonania w terminie do 30 listopada 2018 roku do co najmniej 2 serii pomiarowych co do rodzaju i ilości substancji zanieczyszczających wchodzących w skład całkowitego LZO (dla emitorów, gdzie zachodzi emisja całkowitego LZO).

- prowadzenia pomiarów okresowych dla substancji, których dotychczas  nie mierzono: tj. dioksyn i furanów, metali ciężkich (As, Pb, Cd, Cr, Hg, Zn, Co, Cu, Mn, Ni, Sb, TI i V)

- wykonania instalacji redukcji tlenków azotu SNCR w terminie 4 miesięcy  o ile emisja NO nie zostanie zredukowana o co najmniej 50 proc. innymi dostępnymi metodami.

- informowania o przewidywanych terminach przeprowadzenia pomiarów okresowych.

- prowadzenia kontroli jakości surowców, w tym odpadów przeznaczonych do produkcji płyty jak i drewna przeznaczonego do spalenia poprzez zachowywanie próbek zmianowych przez okres 1 roku. 

Zabroniono wykorzystania odpadów drewna poużytkowego o kodach 17 02 01, 19 12 07, i 20 01 38 do spalania w instalacji.

Ograniczono sposób magazynowania substancji mogących być źródłem emisji powierzchniowej pyłów poprzez: 

- obniżanie wysokości składowania do wysokości barier zabezpieczających

- usunięcie mozliwości magazynowania drobnych pyłów luzem na przestrzeni otwartej

- ustalenie konkretnych brzegowych warunków pogodowych dla zraszania hałd trocin

- zabudowanie miejsc zasypywania zrębki

- nałożenie obowiązku utrzymania czystości na drogach i placach w tym zamiatanie mechaniczne raz na zmianę.  

Zapis konferencji prasowej:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE