Zakład został zobowiązany do dostosowania się do nowych przepisów europejskich (konkluzji BAT) w związku z czym konieczna była zmiana pozwolenia zintegrowanego wydanego w 2015 roku. Wydana decyzja jest najbardziej restrykcyjną z dotychczas wydanych dla mieleckiej firmy. Nie zaistniały żadne prawne powody aby w zgodzie z obowiązującym prawem odmówić firmie wydania decyzji.
- Ta decyzja była bardzo trudna. Upłynął maksymalny termin naszych możliwości przedłużania procedury wydania tego dokumentu - komentuje Władysław Ortyl
Co znajduje się w nowym dokumencie?
W zmianie pozwolenia zaostrzono szereg warunków dotyczących korzystania ze środowiska jak i technologii, w tym w szczególności nałożono obowiązek:
- stałego monitoringu funkcjonowania wszystkich urządzeń służących redukcji emisji zanieczyszczeń.
- prowadzenia ciągłego pomiaru emisji na emitorach: E-5 (suszarnia wiórów) i E101 (suszarnia włókien) w zakresie: pył, NO, SO, LZO, CO, formaldehyd i HF, HCI (do czasu zainstalowania pomiaru ciągłego tj. do końca bieżącego roku wykonywane będą pomiary okresowe 1x na dwa tygodnie). BNa emitorze E-5 pomiar pyłu bedzie realizowany od listopada br.
- do pomiaru ciągłego emisji wybrane zostały największe emitory, które w sumie emitują z zakładu 83 proc. pyłu, 83 proc. LZO (lotnych związków organicznych) 58 proc. formaldehydu.
- prezentacji na tablicy świetlnej wyników monitoringu zarówno emisji jak i stanu urządzeń redukujących emisję.
Zobowiązano również do:
- wykonania w terminie do 30 listopada 2018 roku do co najmniej 2 serii pomiarowych co do rodzaju i ilości substancji zanieczyszczających wchodzących w skład całkowitego LZO (dla emitorów, gdzie zachodzi emisja całkowitego LZO).
- prowadzenia pomiarów okresowych dla substancji, których dotychczas nie mierzono: tj. dioksyn i furanów, metali ciężkich (As, Pb, Cd, Cr, Hg, Zn, Co, Cu, Mn, Ni, Sb, TI i V)
- wykonania instalacji redukcji tlenków azotu SNCR w terminie 4 miesięcy o ile emisja NO nie zostanie zredukowana o co najmniej 50 proc. innymi dostępnymi metodami.
- informowania o przewidywanych terminach przeprowadzenia pomiarów okresowych.
- prowadzenia kontroli jakości surowców, w tym odpadów przeznaczonych do produkcji płyty jak i drewna przeznaczonego do spalenia poprzez zachowywanie próbek zmianowych przez okres 1 roku.
Zabroniono wykorzystania odpadów drewna poużytkowego o kodach 17 02 01, 19 12 07, i 20 01 38 do spalania w instalacji.
Ograniczono sposób magazynowania substancji mogących być źródłem emisji powierzchniowej pyłów poprzez:
- obniżanie wysokości składowania do wysokości barier zabezpieczających
- usunięcie mozliwości magazynowania drobnych pyłów luzem na przestrzeni otwartej
- ustalenie konkretnych brzegowych warunków pogodowych dla zraszania hałd trocin
- zabudowanie miejsc zasypywania zrębki
- nałożenie obowiązku utrzymania czystości na drogach i placach w tym zamiatanie mechaniczne raz na zmianę.
Zapis konferencji prasowej: