Reklama

Dzień VIP-ów. Margaret Thatcher w Mielcu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dzień VIP-ów. Margaret Thatcher w Mielcu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niebywała to sytuacja, kiedy do Mielca zjeżdżają osoby z pierwszych stron gazet. Środa, 16 sierpnia, sprzed 22 lat była takim dniem VIP-ów w Mielcu. Kilka godzin przebywała w Mielcu Margaret Thatcher - była szefowa rządu Wielkiej Brytanii, zwana Żelazną Damą z powodu swojej nieugiętości i twardej polityki ekonomicznej.

Thatcher przyjechała do Mielca wraz z małżonkiem na prywatną wizytę do firmy Melnox-Kronowood, której właścicielem był Austriak Peter Kaindl. Na spotkanie z Margaret Thatcher przyjechał do Mielca ówczesny wicepremier i minister finansów, Leszek Balcerowicz wraz z żoną.W tym samym dniu odwiedził Mielec kandydat AWS na prezydenta RP, Marian Krzaklewski. Spotkał się z mieszkańcami miasta podczas spaceru po placu AK.

 16 sierpnia 2000 roku przebywała w Mielcu była premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher. Mielec był jednym z etapów jej podróży po Europie. Przybyla wraz z małżonkiem Denisem na zaproszenie właścicieli i zarządu firmy Melnox - Kronowood. 

Wizyta miała prywatny charakter, Margaret Thatcher zwiedzała zakład Melnox Kronowood, należący do zaprzyjaźnionej z nią rodziny Kaindlów. Pani premier przyleciała do Mielca ich prywatnym odrzutowcem. Towarzyszyli jej Mathias Kaindl z małżonką Elisabeth i synem Peterem, właścicielem mieleckiej fabryki.

 Melnox - Kronowood to jedna z wielu, rozsianych po całej Europie fabryk należących do tej rodziny. Zwiedzając ją, M. Thatcher nie kryła podziwu dla nowoczesności i rozmachu inwestycji.

 Na spotkanie z M. Thatcher przybyli do Mielca także Leszek Balcerowicz z małżonką. W imieniu mielczan dostojnego gościa powitali Janusz Chodorowski - prezydent miasta i Zdzisław Nowakowski, przewodniczący rady miejskiej. W rozmowach, dotyczących ogólnej sytuacji Polski, Margaret Thatcher podkreślała, jak duże wrażenie zrobiły na niej zmiany, które dokonały się w naszym kraju na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia. Wszyscy uczestnicy  spotkania byli zachwyceni ujmującym sposobem bycia pani premier, która w trakcie oglądania zakładu z uśmiechem rozdawała autografy i chętnie rozmawiała z pracownikami. 

Wizyta państwa Thatcher w Mielcu była wcześniej utrzymywana w ścisłej tajemnicy. Prawdopodobnie powodem zachowywania tej tajności był fakt, iż o spotkanie z panią Thatcher zabiegał sztab wyborczy Mariana Krzaklewskiego, którego wizyta w Mielcu przypadła akurat na ten sam dzień. Do spotkania nie doszło, gdyż Margaret Thatcher zaznaczyła, że nie chce spotkać się z żadnym z kandydatów pretendujących do urzędu prezydenta RP w czasie kampanii wyborczej.

Prawdopodobnie zaproszenie państwa Balcerowiczów do firmy Kronoowod wynikało z kolei z sugestii Margaret Thatcher, która wiele razy wypowiadała się bardzo pozytywnie o jego reformach, polityce ekonomicznej, konsekwencji w kroczeniu obranym kursem. Zarówno Thatcher jak i Balcerowiczowi prowadzenie twardej polityki przysporzył wielu przeciwników i krytyków. Prezydent Janusz Chodorowski powiedział nam, że pani Thatcher bardzo pozytywnie wyrażała się o Mielcu i złożyła gratulacje i życzenia dalszego rozwoju gospodarczego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy