Reklama

Mamy największy wzrost bezrobocia. Znane restauracje i lokale handlowe wystawione na sprzedaż

Opublikowano:
Autor:

Mamy największy wzrost bezrobocia. Znane restauracje i lokale handlowe wystawione  na sprzedaż - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W powiecie mieleckim zgłoszono najwięcej w woj. podkarpackim osób do zwolnień grupowych, bo 883. Najgorzej powiat ten wypada też w zestawieniu wzrostu bezrobotnych w okresie czerwiec 2019 – czerwiec 2020, których przybyło 1211. Zwalniają duże firmy jak Bury i Lear, na sprzedaż lub pod wynajem wystawiane są znane restauracje i lokale handlowe.

Z 883 osób przewidzianych do zwolnienia grupowego w powiecie mieleckim 500 zamierza zwolnić firma Bury Sp. z.o.o. producent akcesoriów elektrycznych do motoryzacji, który zatrudniał do tej pory 2000 osób, 350 Lear Corparation produkujący wiązki elektryczne do samochodów osobowych, zatrudniający 2100 osób. Trzecia, mniejsza firma ma ulec likwidacji, a wszystkie pracujące w niej 33 osoby mają pójść na bruk.

Z końcem września pracę straci też kilkadziesiąt osób pracujących do tej pory w hipermarkecie Tesco w Mielcu, który ma zostać zamknięty (ze względu na fakt, że Tesco działa w ramach ogólnopolskiej sieci, zwolnienie pracowników w Mielcu nie jest zgłoszone do miejscowego PUP, ale w siedzibie centrali).

- Z liczby 883 osób zgłoszonych do zwolnień grupowych, 492 otrzymały już wypowiedzenia. Pozostali mogą je otrzymać, ale może być też tak, że pracodawcy wycofają się z tych zwolnień – powiedział Grzegorz Durak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.

Z tych 492 osób, które otrzymały już wypowiedzenia na razie w PUP w Mielcu zarejestrowało się 102 osoby.

Osoby zwalniane w ramach zwolnień grupowych zgodnie z przepisami mają skrócony z trzech do miesiąca okres wypowiedzenia, za co otrzymują odpowiednie odszkodowanie. Rejestrując się po zakończeniu miesięcznego okresu wypowiedzenia mają skrócony o dwa miesiące okres pobierania zasiłku – wyjaśnił dyrektor PUP Mielec. – Możemy się też spodziewać, że osoby zwolnione w maju pojawią się w naszym urzędzie we wrześniu i może to być około 400 osobowa grupa.

Lokale gastronomiczne i handlowe na sprzedaż

Niepewne jest też zachowanie pozostałych mieleckich pracodawców. Poza zwolnieniami grupowymi, które dotykają molochów przemysłowych związanych z najmocniej poobijaną przez koronawirusa branżą motoryzacyjną, na mieleckim rynku pracy już dziś obserwujemy zastój w mocno dotkniętych również przez kryzys branżach jak gastronomia, rozrywka, handel, a co za tym idzie powolne redukowanie miejsc pracy.

Na sprzedaż wystawiona została znana w Mielcu Piwiarnia Warka – Restauracja nad Warką. Do wynajęcia jest kultowy klub w centrum miasta, w którym do tej pory świetnie prosperowała dyskoteka „Alternatywa”. Coraz bardziej pustoszeje znane Centrum Handlowo- Usługowe „Pasaż”. Wystarczy przejść się po kolejnych kondygnacjach „Pasażu”, a na każdej z nich znajdujemy puste lokale handlowe i wywieszki „sprzedam lub wynajmę”. O wolnych powierzchniach biurowo-handlowych do wynajęcia informuje też potężny baner wywieszony na frontonie tego obiektu.

- Tarcze antykryzysowe, w tym środki, którymi dysponujemy jako Powiatowy Urząd Pracy dotyczące pożyczek w wysokości 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorstw i dofinansowania części wynagrodzeń pracowników dość skutecznie wyhamowały kryzys. Środki te są też wciąż dostępne w naszym urzędzie - stwierdził dyrektor Grzegorz Durak.

Jednocześnie dodał.

- To najbliższe miesiące będą rzeczywistą weryfikacją kondycji firm, szczególnie mikro i małych. Pokażą czy bez wsparcia finansowego skutki pandemii pozwolą na szybkie odbudowanie produkcji, usług i powrót do pełnego zakresu funkcjonowania firm.


CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE