Reklama

Mamy największą inflację w całej Unii. Ten rok odchudzi nasze portfele

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Mamy największą inflację w całej Unii. Ten rok  odchudzi nasze portfele - Zdjęcie główne

Mamy największą inflację i wzrost cen w całej Unii Europejskiej. | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W lutym tego roku inflacja w Polsce wyniosła 3,6 proc. To kolejny miesiąc kiedy nasz kraj ma najszybszy wzrost cen w całej Unii Europejskiej.

Dane te podał  Eurostat ( to taki europejski urząd statystyczny) i jest to kolejny miesiąc kiedy stoimy na pierwszym miejscu inflacyjnego podium. Tak było w styczniu tego roku i przez kilka miesięcy ubiegłego roku.

Inflacja  w Polsce w lutym 2021 roku wyniosła 3,6 proc. rok do roku.  Na drugim miejscu tego zestawienia są Węgrzy  - 3,3 proc, na trzecim Rumunia - 2,5 proc.

Na przeciwległym biegunie są państwa, gdzie inflacja jest ujemna. Tu czołówka to Grecja minus 1,9 proc., Słowenia – minus 1,1 proc. i Cypr – minus 0,9 proc.

Średnia dla całej Unii Europejskiej to 1,3 proc.

Według ekonomistów to nie koniec wzrostu inflacji i  podwyżek w Polsce. Siła nabywcza naszej złotówki  będzie słabła, a to oznacza, że za jednego złotego będziemy mogli kupić coraz mniej.

Już w tej chwili mocno wzrosły ceny paliw przebijając symboliczną granicę 5 zł (na większości podkarpackich stacji cena litra benzyny 95 to w tej chwili 5,10 - 5,12 zł), co przekłada się na wzrost cen towarów i usług, w których transport i ceny paliw mają duży udział.

W tym roku czeka nas szereg innych podwyżek, które będą miały wpływ na inflację, a co za tym idzie ceny, które będą rosły i odchudzą nasze portfele.

Od stycznia zdrożał prąd i to znacznie bo o ok. 12 proc., a on ma też duży udział w cenach towarów i usług. Poza tym wszedł w życie  między innymi podatek cukrowy, co sprawi, że zapłacimy więcej w sklepach za napoje słodzone, podatek handlowy, który sprzedawcy odbiją sobie zapewne na nas jako konsumentach,  opłata „małpkowa” od alkoholi sprzedawanych w małych opakowaniach do 300 ml.

W najbliższym czasie wejdzie też w życie podatek od nieprzetworzonego plastiku, co sprawi, że za napoje w plastikowych butelkach czy puszkach aluminiowych zapłacimy kaucję. Na razie nie jest ustalona wysokość opłat kaucyjnych, ale jak się zakłada będzie to co najmniej 50 groszy od plastikowej butelki czy aluminiowej puszki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy