Reklama

Magistrat, Ekonorm i Kronospan. Co je łączy i dzieli?

Opublikowano:
Autor:

Magistrat, Ekonorm i Kronospan. Co je łączy i dzieli? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak już informowaliśmy, firma Ekonorm z Katowic nie wykonała kontroli zanieczyszczenia powietrza na wezwanie Urzędu Miasta w Mielcu. Obywatelski Mielec dotarł do informacji, do których nie dotarł ani magistrat, ani których nie przedstawiła firma, podpisując umowę. Czy były to powody, dla których współpraca nie udała się?

„Urząd Miasta Mielec zlecił katowickiej firmie Ekonorm przeprowadzenie niezapowiedzianej kontroli emisji z największego komina Kronospanu. Firma w ostatnim momencie odmówiła wykonania pomiarów, odstępując tym samym od umowy z miastem. Udało nam się ustalić, że firma Ekonorm takie pomiary już wykonywała – na zlecenie… Kronospanu.” – informuje Obywatelski Mielec.

Kronospan i Ekonorm
To nieoczekiwany obrót sprawy, ponieważ ani Urząd Miasta nie przyjrzał się firmie, z którą podpisał umowę, ani firma nie poinformowała magistratu o tym, że „do klientów, którym mieliśmy przyjemność realizować nasze usługi” (przyp. red.: cytujemy informacje ze strony internetowej firmy Ekonorm) należą Kronospan HPL Sp. z o. o. i Kronospan Szczecinek Sp. z o.o.

Na naszą prośbę Ekonorm przesłało nam wyjaśnienie, dlaczego kontrola początkiem maja nie została wykonana. Taką samą informację przesłała do innych mediów. W lakonicznym tłumaczeniu czytamy, że w piątek, 29 kwietnia, na spotkaniu w Urzędzie Miasta i telefonicznie w godzinach popołudniowych strony rozmawiały na temat harmonogramu pomiarów. Takie początkowo miały być wykonane 7-8 maja, dlatego pracownicy Ekonorm wzięli urlopy do 4 maja. Jednak w sobotę, 30 kwietnia, również w godzinach popołudniowych firma została wezwana do przeprowadzenia kontroli. To oznaczało, według Ekonormu, konieczność stawienia się w Mielcu natychmiast. Biorąc pod uwagę konieczność dojazdu oznaczało to, że zespół powinien wyruszyć w ciągu godziny od momentu wezwania z mieleckiego magistratu. Nie było to wykonalne. Firma przyznaje wprost, że umowa na wykonywanie pomiarów emisji z emitora spółki Kronospan w zaproponowanym kształcie nie powinna była być przez nią w ogóle podpisana. Kary były tak wysokie, że dla firmy było to po prostu nieopłacalne.

„Choć okoliczności te należy przyjąć ze zrozumieniem, poważne wątpliwości budzi fakt, że firma Ekonorm wykonywała dokładnie takie same pomiary w przeszłości, na zlecenie samego Kronospanu. Na stronie firmy, zakłady Kronospan widnieją jako klienci Ekonormu (Szczecinek, Pustków), ale, jak się okazuje, Ekonorm wykonywał pomiary również w Mielcu. W rozmowie telefonicznej, pan Oparczyk przyznał, że w istocie, Ekonorm bywał w mieleckich zakładach koncernu Kronospan: To jest informacja w gestii Kronospanu, natomiast mogę powiedzieć, że pomiary, które były przez nas wykonywane nie wskazywały na przekroczenia wartości dopuszczalnych, mówimy tutaj o emitorach; nie mówimy o imisji, nie mówimy o powietrzu na terenie miasta, dlatego, że tego nie badaliśmy. My sprawdzaliśmy, czy to, co Kronospan swoimi emitorami wprowadza do powietrza, mieści się w granicach, które zostały mu nakreślone przez prawo – mówi Grzegorz Oparczyk.” – informuje Obywatelski Mielec.

Są wątpliwości
Obywatelski Mielec wskazuje, że gdyby pracownicy magistratu dopilnowali tej sprawy, być może nie doszłoby do tego, że do wykonania zlecenia wybrano firmę, która już współpracowała z Kronospanem. „Choć w swym oświadczeniu wiceprezes Ekonormu wskazuje obiektywne okoliczności odstąpienia od umowy, to pytania o wybór kontrahenta Kronospanu do wykonania pomiarów na terenie firmy od lat dającej się we znaki mieszkańcom, z pewnością będą się pojawiać. Wątpliwości może budzić również stwierdzenie wiceprezesa Ekonormu, że umowa na wykonywanie pomiarów emisji z emitora spółki Kronospan, w zaproponowanym kształcie nie powinna być przez firmę podpisana. Dlaczego zatem firma Ekonorm tę umowę w ogóle podpisywała?” – pyta OM.

Czy znajdzie się inna firma, która podejmie się kontroli jakości powietrza w Mielcu? 4 maja Urząd Miasta wystosowało kolejne zapytanie ofertowe dotyczące zamówienia na wykonanie pomiarów zanieczyszczeń na emitorze (E5) suszami linii do produkcji płyty wiórowej instalacji Kronospan Mielec. 6 maja wprowadził zmiany do zapytania, by wykluczyć sytuacje, które pojawiły się przy Ekonormie. Firma taka musi zareagować w ciągu czterech godzin od zgłoszenia magistratu, by wykonać kontrolę. Termin realizacji zamówienia minie 31 grudnia tego roku. Problem tylko w tym, że termin składania ofert minął 12 maja. W Biuletynie Informacji Publicznej nie ma wyników zamówienia, mimo że termin składania ofert minął 10 dni temu.

„W tej sytuacji urząd miasta powinien rozpocząć rozmowy z instytutami naukowymi bądź środowiskiem naukowym i akademickim, by podjąć próbę ustalenia możliwych kroków. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby podjęcie współpracy z organizacjami, które prowadzą działania na rzecz walki ze smogiem w miastach, organizacjami, które mają doświadczenie i wyposażenie pozwalające na ocenienie w obiektywny sposób składu chemicznego smugi zanieczyszczeń wydostającej się, czy to z Kronospanu, czy też z innych firm z mieleckiej strefy, których działalność powoduje uciążliwości w codziennym życiu mieszkańców miasta” – proponuje Obywatelski Mielec.

Cały artykuł Obywatelskiego Mielca można przeczytać TUTAJ.

Sprawie przyjrzymy się również na łamach najnowszego numeru Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE