Reklama

Magistrat chce podnieść podatki w Mielcu! Mamy wytłumaczenie Jacka Wiśniewskiego w tej sprawie

Opublikowano:
Autor:

Magistrat chce podnieść podatki w Mielcu! Mamy wytłumaczenie Jacka Wiśniewskiego w tej sprawie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niestety, w przyszłym roku w całym kraju odczuwalny będzie wzrost podatków. Urząd Miejski w Mielcu - w swoim oświadczeniu twierdzi, że "dąży do zminimalizowania podwyżek", choć w związku ze zmianami w przepisach podatkowych, a co za tym idzie ubytkami w dochodach miasta, nie będzie to wcale takie proste. Magistrat prezentuje swoje wyliczenia. Do redakcji dotarł komunikat z biura prezydenta. Ze wstępnych informacji wynika radni Prawa i Sprawiedliwości będą przeciwni podnoszeniu podatków.

Zmiany w PIT


- Na zmniejszenie dochodu miasta bezpośredni wpływ będzie miało:
"wprowadzenie 0% stawki PIT dla osób poniżej 26 roku życia,
obniżka podatku dochodowego PIT z 18% do 17%,
wzrost kosztów uzyskania przychodów,
nowe progi podatkowe.
Z tego tytułu do budżetu miasta trafi nawet o 8 milionów złotych mniej niż roku bieżącym" - czytamy w komunikacie magistratu. 

Oświata i płaca minimalna
Czynnikami, które będą miały wpływ na zmianę polityki podatkowej są także:
"wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w kraju,
zapewnienie  minimalnej  płacy  na  poziomie 2.600,00 zł  brutto (która nie może zawierać dodatku stażowego),
zapewnienie ustawowego wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli.
Wzrost subwencji oświatowej oraz wynagrodzeń i pochodnych wydatków na oświatę będzie kosztować nasze miasto ponad 10 milionów złotych więcej niż w roku bieżącym.
Biorąc pod uwagę wzrost cen towarów i usług, musimy liczyć się także z podwyższonymi kosztami z tytułu niezbędnej modernizacji w infrastrukturze, ale i utrzymania bieżącej" - czytamy w komunikacie miasta.


Wzrost ceny prądu
" Niepokojące są także informacje dotyczące podwyżek cen prądu. Szacuje się, że podwyżka, w najlepszym przypadku, wyniesie 20%, a to oznacza, że nasze miasto zapłaci za prąd o 1 628 168 zł więcej niż na przykład w 2018 roku. Mniej optymistyczna wersja, to podwyżka nawet o 70%, wtedy różnica z 2018 rokiem to nawet 4 070 407 zł" - czytamy w wyliczeniach magistratu. 

Dążenia magistratu
Mimo wyjątkowo niekorzystnych prognoz, Prezydent - jak pisze w swoim komunikacie -  "dąży do tego, by mieszkańcy naszego miasta jak najmniej odczuli zmianę polityki podatkowej. Stąd między innymi decyzja o ograniczeniu wydatków na jednostki samorządowe. Warto także zaznaczyć, że proponowane stawki podatkowe w Mielcu są niższe od tych, które ogłosił Minister Finansów  w obwieszczeniu z dnia 24.07.2019 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2020. Głównym celem Prezydenta będzie utrzymanie podatków na niższym poziomie niż przewiduje to Ministerstwo" - czytamy w komunikacie miasta.

 

Czy takie wytłumaczenie podwyżek stawek podatków w Mielcu wystarczy? Dowiemy się dziś podczas sesji Rady Miasta Mielca. 

Posłuchaj wypowiedzi Jacka Wiśniewskiego:

Ze wstępnych informacji wynika radni Prawa i Sprawiedliwości będą przeciwni podnoszeniu podatków. Uważają, ze miasto miało w budżecie wolne pieniądze, które można było właśnie wybrać na braki w budżecie miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE