Reklama

Łukasiewicz znany i nieznany. O wybitnej postaci w mieleckim ZST [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Łukasiewicz znany i nieznany. O wybitnej postaci w mieleckim ZST [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Zespole Szkół Technicznych w Mielcu miała miejsce prelekcja znanego i uznanego mieleckiego historyka i regionalisty dr Jerzego Skrzypczaka, dyrektora Mieleckiego Muzeum Regionalnego, dedykowana wybitnej postaci Ziemi Mieleckiej, synowi tej Ziemi – Ignacemu Łukasiewiczowi w 200-tną rocznicę jego urodzin w podmieleckich Zadusznikach oraz w 140 rocznicę jego śmierci. Prelegent omówił rodowód Ignacego Łukasiewicza i jego przełomowe dokonania w historii światowego przemysłu naftowego i innych gałęzi przemysłu.

Prelekcja  została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu  w ramach realizacji zadania publicznego: „Działania na rzecz ochrony poznania i promocji wiedzy o przeszłości i współczesnych walorów kulturowych „małej ojczyzny”” dofinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Mielec. Prelekcja ta przeprowadzona została w ramach projektu „Pieczęć zasług obywatelskich- Sigillum Meriti Civilis”, realizowanego od roku 2016 przez TMZM w partnerstwie z Powiatem Mieleckim oraz Gminą Miejską Mielec w oparciu o grant rządowy pozyskany przez TMZM w rezultacie wygranej oferty.

Cykl takich prelekcji ma za zadanie przywoływanie na pamięć postaci wybitnie zasłużonych dla Ziemi Mieleckiej i poprzedza rozstrzygnięcie przez Kapitułę złożoną z przedstawicieli Zarządu TMZM oraz Powiatu Mieleckiego i Gminy Miejskiej Mielec dorocznego wyboru dwóch wybitnie zasłużonych postaci dla Ziemi Mieleckiej.

W prelekcji uczestniczył prezes Zarządu TMZM- Janusz Chojecki, który przywitał licznie zebraną młodzież, jej opiekunów oraz dyrektora ZST- Arkadiusza Gałkowskiego, prelegenta oraz wyjaśnił, dlaczego postać Ignacego Łukasiewicza została wybrana jako temat tegorocznej prelekcji. 

Prezes Janusz Chojecki podziękował wszystkim uczestnikom tej historycznej prelekcji za uwagę poświęconą jej  bohaterowi – postaci, która stworzyła podwaliny pod rozwój przyszłej  światowej cywilizacji przemysłowej.

 

Relację przygotował Janusz Chojecki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy