Reklama

Łucja Bielec z SOS Życie: Jesteśmy wszędzie, gdzie mówi się o zdrowiu kobiet!

Opublikowano:
Autor:

Łucja Bielec z SOS Życie: Jesteśmy wszędzie, gdzie mówi się o zdrowiu kobiet! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Fundacja SOS Życie z Mielca była obecna podczas debaty na temat budowania programów profilaktycznych dotyczących wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. Debata zorganizowana została w miniony poniedziałek, 21 stycznia br., w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przez profesora Macieja Banacha, dyrektora Instytutu.

Łucja Bielec, dyrektor Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie, brała udział w trzecim z kolei panelu dyskusyjnym, który rozpoczął się od wykładu wprowadzającego profesora Tadeusza Pieńkowskiego, onkologa z Warszawy, o tym, jakie działania mogą zmniejszyć umieralność z powodu raka piersi i roli profilaktyki oraz badań skryningowych.

Wnioski płynące z dyskusji ekspertów były jednoznaczne: w Polsce nie działa system wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. 
System taki działał w latach dwutysięcznych, a mielecki Ośrodek był jego modelowym przykładem i jako jeden z sześciu w całym kraju, budował program profilaktyki. – Niestety, program przepadł, a kobiety się nie badają bo nie mamy jak do nich dotrzeć – mówiła Łucja Bielec przypominając, że od lat nie istnieje system, który pozwala zapraszać panie na badania profilaktyczne.

Taką opinię przedstawili wszyscy biorący udział w dyskusji eksperci: Zaproszenia na badania cytologiczne i mammograficzne muszą zostać przywrócone i musi się to stać jak najszybciej.
Dramat kobiet w naszym kraju trwa od lat. Każdego dnia 7 kobiet w Polsce dowiaduje się o swojej chorobie, a 4 z nich umiera. 


Doradca ministra zdrowia Radosław Sierpiński zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia jest otwarte na współpracę ze specjalistami w dziedzinie profilaktyki onkologicznej i czeka na wnioski płynące ze spotkania w Łodzi. Lada dzień spłyną one do ministerstwa. Czekamy więc na działania, które pomogą w końcu stworzyć skuteczny i skoordynowany program profilaktyczny i uchroni kobiety przed kolejnymi dramatami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE