Reklama

Dwie szkoły do likwidacji w gminie Wadowice Górne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dwie szkoły do likwidacji w gminie Wadowice Górne - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na ostatniej sesji Rady Gminy radni z Wadowic Górnych zadecydowali o likwidacji szkół w dwóch miejscowościach: Zabrniu i Woli Wadowskiej.

To nie pierwsza decyzja w sprawie likwidacji szkół w Zabrniu i Woli Wadowskiej. Przypomnijmy, że jeszcze w 2020 roku władze gminy Wadowice Górne zaproponowały reorganizację szkół. Zgodnie z projektem uczniowie mieli tam się uczyć w klasach od 1 do 3, a potem edukację kontynuować w szkole w Wadowicach. Sprawa oparła się o minsterstwo, a Minister Edukacji dał zielone światło dla reorganizacji szkół. W środę Rada Gminy zadecydowała o likwidacji szkół.

Na spotkaniu z rodzicami padła propozycja, by włączyć obwód szkoły podstawowej z Zabrnia w obwód szkoły z Woli Wadowskiej. 

- Od razu powiedziałem, że jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania, by żonglować obwodami szkolnymi - mówił wójt Michał Deptuła. -  Zresztą, część rodziców od razu powiedziała, że nie poślą dzieci do Woli Wadowskiej, tylko do razu do Wadowic Dolnych, żeby nie dokładać trzeciego miejsca nauki. Przedstawiłem też to rozwiązanie radnym na posiedzeniu komisji, ale nie znalazło akceptacji. 

W miejsce zlikwidowanych szkół powstaną nowe instytucje: w Zabrniu instytucja, która ma się zająć opieką senioralną, w Woli Wadowskiej będzie miejsce dla biblioteki publicznej i stowarzyszenia.

- Cieszy mnie to, że temat likwidacji szkół, stworzenia nowych, znajduje powszechne rozumienie społeczne w tych miejscowościach - stwierdził wójt Deptuła. - To widać po ilości zapisanych dzieci do obwodu w Wadowicach Dolnych w ostanich 2 latach. Jestem przekonany, że to rozwiazanie będzie dobre dla dzieci i dwóch wsi, w których powstaną dobrze funkcjonujące, nowe instytucje. 

W odpowiedzi na obawy mieszkańców co do opieki przedszkolnej w gminie, wójt podkreślił, że problemem w gminie jest rozdrobnienie przedszkoli, w których opieka zapewniona jest od godz. 8 do 13, co nie pozwala rodzicom na pracę na cały etat.

- Po rekrutacji do przedszkola będziemy podejmować decyzje o ewentualnym tworzeniu oddziałów przedszkolnych w Woli Wadowskiej, jeśli rodzice będą zainteresowani takim rozwiązaniem - zapowiedział. - Tak naprawde będziemy wiedzieć po procesie rekrutacji, jaki jest poziom zainteresowania. Bardzo zależy nam na tym, żeby jak najmniej dzieci uciekało poza gminę, do innych przedszkoli. Aby to uczynić, musimy mieć przedszkola czynne pełnowymiarowo, w godzinach umożliwiających rodzicom podjęcie pracy. Myślimy o Woli Wadowskiej jako o miejscu, w którym - jeśli będzie taka potrzeba, to taki oddział stworzymy, nie musimy zostawiać w tym celu szkoły.

Uczniowie z Woli Wadowskiej i Zabrnia uczyć będą się w szkole w Wadowicach Dolnych. Gmina zapewni uczniom bezpłatny transport i opiekę podczas dowozu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy