Reklama

Które z mieleckich samorządów są najbogatsze, które najbiedniejsze. Mamy zestawienie

Opublikowano:
Autor:

Które z mieleckich samorządów są najbogatsze, które najbiedniejsze. Mamy zestawienie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kierując się danymi zawartymi w rankingu dotyczącym zamożności samorządów, które corocznie przygotowuje branżowy tygodnik „Wspólnota” przygotowaliśmy zestawienie zamożności miast i gmin powiatu mieleckiego. Wiemy, które z lokalnych samorządów są najbogatsze, które najbiedniejsze. Znamy też pozycję powiatu mieleckiego na tle innych powiatów województwa i kraju.

Ranking „Wspólnoty” publikowany jest zawsze w drugiej połowie roku i dotyczy roku poprzedniego. Mówimy więc o rankingu, w którym pod uwagę brane były dochody i sytuacja samorządów w 2019 roku.
CZYTAJ TAKŻE: Najmniej zarabiamy. Mamy najniższe emerytury

W swoim opracowaniu „Wspólnota” bierze pod uwagę tylko dochody własne samorządów i otrzymywane subwencje.  Pomija wpływy z dotacji celowych, w tym funduszy unijnych, które mają tylko  chwilowy wpływ na wielkość  dochodu i nie  stanowią o trwałym wzroście zamożności danego samorządu.  Uzyskane w ten sposób  dochody budżetu podzielone zostały przez liczbę ludności danego samorządu co dało zobiektywizowane i  dające się porównać dochody samorządu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Mielec najbogatszy, Gawłuszowice najbiedniejsze

I tak z mieleckich samorządów największe dochody na jednego mieszkańca w 2019 roku miało miasto Mielec – 3929,64 zł.  Na dalszym miejscach znalazły się gminy: Padew Narodowa – 3452,13 zł na jednego mieszkańca, Radomyśl Wielki – 3286,99 zł, Czermin – 3213,41 zł, Mielec – 3134,05 zł, Wadowice Górne – 3078,22 zł, Przecław – 3066,26 zł.

Zestawienie to zamykają trzy gminy, których dochody na mieszkańca są poniżej 3000 zł. I jest to w kolejności: Tuszów Narodowy – 2953,79 zł na jednego mieszkańca, Borowa – 2777,68 zł, Gawłuszowice – 2765,22 zł.

Tygodnik „Wspólnota” szereguje też wszystkie samorządy w Polsce według odpowiednich kategorii. Podajmy, że miasto Mielec w kategorii miasta powiatowe na 268 ujętych pod względem dochodów na mieszkańca  miast zajęło wysokie 29 miejsce w Polsce. Było to też najwyższe miejsce w tej kategorii wśród podkarpackich miast powiatowych. W pierwszej setce tego zestawienia znalazły się jeszcze Łańcut (46 miejsce), Dębica (77), Jasło (86) Jarosław (92).

W kategorii miasta inne na 607 ujętych miast Radomyśl Wielki zajął 276 miejsce w Polsce, a Przecław 419.

Wśród 1537 gmin wiejskich w Polsce  najwyższe miejsce zajęła Padew Narodowa – 377. Padew zanotowała też największy skok z mieleckich samorządów z 838 miejsca w 2018 roku, właśnie na 377.  Jeśli chodzi o inne mieleckie gminy to Czermin znalazł się na 732 miejscu w Polsce, Mielec – 881, Wadowice Górne – 1008, Tuszów Narodowy – 1250, Borowa – 1462, Gawłuszowice – 1473.

Ostrów to najbogatsza gmina Podkarpacia

Patrząc na wszystkie samorządy w woj. podkarpackim, to największe dochody na jednego mieszkańca od lat ma gmina Ostrów  pow. ropczycko-sędziszowski – 7871,68 zł. Ten dochód daje jej też bardzo wysokie 7 miejsce w kraju.

Ta stosunkowo niewielka gmina swoje bardzo wysokie dochody, którymi deklasuje  nawet wiele dużych miast w Polsce, zawdzięcza śmieciom.  Dokładnie chodzi o  wybudowaną w początkach lat 90 minionego wieku, w dużej mierze ze środków województwa,   instalację do przetwarzania odpadów (wtedy żadna gmina nie chciała mieć na swoim obszarze wysypiska śmieci, a Ostrów się zgodził). To ta instalacja przynosi też  tak duże dochody, a gmina je umiejętnie inwestuje i dynamicznie się rozwija.

Z kolei najbiedniejszą gminą Podkarpacia jest  gmina wiejska Jasło z dochodem 2438,44 zł na jednego mieszkańca.

Powiat mielecki w środku stawki

Tygodnik „Wspólnota” klasyfikuje też powiaty. Na 314  polskich powiatów, powiat mielecki sytuuje się w środku stawki, na 150 miejscu z dochodami 859,70 zł na jednego mieszkańca  (dochody własne powiatów są znacznie niższe niż gmin, dlatego nie można ich porównywać).
CZYTAJ TAKŻE:Obwodnicę z Rzędzianowic do Piątkowca wybuduje mieleckie przedsiębiorstwo

Z podkarpackich powiatów najwyżej w Polsce sklasyfikowany jest powiat bieszczadzki – 12 miejsce z dochodami 1148,91 na jednego mieszkańca i powiat jarosławski – 21 miejsce z dochodami – 1092,07 zł.

Przykry spadek województwa podkarpackiego

„Wspólnota” ocenia również dochodu poszczególnych województw. W przypadku podkarpackiego rok 2019 przyniósł nam niestety  przykra niespodziankę. Z dochodami na jednego mieszkańca w wysokości 276,43 zł nasze województwo wylądowało na 8 miejscu w kraju odnotowując spektakularny spadek z 3 miejsca rok wcześniej (zresztą w ciągu ostatnich 10 lat podkarpackie nigdy nie było niżej niż na 5 miejscu w kraju)

Wśród województw na 1 miejscu, niezmiennie od pięciu lat województwo mazowieckie  z dochodem 439,01 złotych na jednego mieszkańca. Na drugim miejscu pomorskie (320,60 zł), na trzecim kujawsko-pomorskie (297,95 zł).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE