Reklama

Kto zbuduje nowy most?

Opublikowano:
Autor:

Kto zbuduje nowy most? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W listopadzie marszałek Władysław Ortyl oficjalnie uruchomił komputerową procedurę przetargową na znalezienie wykonawcy nowej drogi i mostu przez Rzędzianowice. Prawdopodobnie budową zajmie się firma Budimex, która zadeklarowała jej zakończenie do końca maja 2019 roku.

Przypomnijmy, że na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 od Rzędzianowic do ul. Sienkiewicza w Mielcu marszałek Podkarpacia przeznaczył prawie 70 mln zł. Przy okazji tej inwestycji, która stanie się częścią północnej obwodnicy okrążającej nasze miasto w kierunku Tarnowa, powstanie drugi w Mielcu most na Wisłoce i drogi dojazdowe. Trasa będzie wiodła od wschodniej obwodnicy obok lotniska nad linią kolejową i ulicą Sienkiewicza, przez Złotniki i Rzędzianowice do Piątkowca.

- Inwestycja poprawi bardzo trudną sytuację komunikacyjną Mielca, związaną z przejazdem z lewej strony Wisłoki do miasta. Dziś tworzą się tam gigantyczne korki w krytycznych godzinach szczytu, gdy dojeżdżamy i wracamy z pracy, gdy odbieramy dzieci ze szkół i przedszkoli - mówił końcem roku 2016 Władysław Ortyl, zaznaczając, że jest to też ważna inwestycja dla przedsiębiorców stojących w kilometrowych korkach przy wjeździe na jedyny most. - Na nową przeprawę przez Wisłokę złoży się piękny odcinek drogi po nowym śladzie o długości prawie trzech kilometrów, nowy obiekt mostowy o długości 550 metrów, do tego ronda i nowe węzły komunikacyjne – dodał marszałek, uruchamiając w listopadzie procedurę przetargową.

Dziewięć firm chce budować
Inwestycja dla Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich ma być realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Przy wyborze wykonawcy najistotniejsza jest cena, warto więc dodać, że najtańszą ofertę w przetargu przedstawiła firma Budimex z siedzibą w Warszawie. Zaproponowała, że drogę z mostem wybuduje za nieco ponad 38 mln zł. To oznaczałoby oszczędności w kwocie około 29 mln zł. Budimex zadeklarował również, tak jak pozostałych osiem firm, wykonanie inwestycji do maja 2019 roku i siedmioletnią gwarancję.

Pozostałe przedsiębiorstwa zaproponowały swoje usługi za kwoty między 39 mln zł a 55 mln zł. Były to Mota-Engil Central Europe, Mosty Łódź, Intop Tarnobrzeg, Strabag oraz cztery konsorcja: Vistal Gdynia i Vistal Infrastructure, Eurovia Polska i Banimex, Porr Polska Infrastructure i Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Dębicy oraz Mostostal Warszawa i Remost z Dębicy. To właśnie ostatnie z wymienionych konsorcjów złożyło najdroższą ofertę.

Cztery ronda i most
W ramach całej inwestycji oprócz budowy mostu planowane są budowy: czterowlotowego ronda na drodze 983 w Rzędzianowicach, czterowlotowego ronda - skrzyżowania z drogą powiatową w Złotnikach, łącznicy między nowym odcinkiem drogi a ulicą Sienkiewicza o długości 300 metrów, dwóch trzywlotowych rond w ramach połączenia projektowanej drogi z ul. Sienkiewicza oraz z wiaduktem nad ul. Sienkiewicza i linią kolejową nr 25, a także oświetlenia na skrzyżowaniach, odpowiedniego odwodnienia drogi oraz kanalizacji deszczowej, zjazdów indywidualnych do działek sąsiadujących.

W Rzędzianowicach bez zmian
Pierwotnie planowana była trasa przez nowy most na Wisłoce przez Rzędzianowice, istniejącą drogą wojewódzką 983 do Woli Mieleckiej i dalej drogą wojewódzką 984 do Piątkowca. W Woli Mieleckiej miały powstać dwa ronda, ale urząd marszałkowski zrezygnował z tej koncepcji i powstająca przeprawa mostowa ma być poprowadzona z Rzędzianowic do Piątkowca nową drogą.

Marszałek Władysław Ortyl porozumiał się ze starostą Zbigniewem Tymułą, który zadeklarował udział w finansowaniu i współpracę przy budowie tej drogi. Władze wojewódzkie ze swojej strony podejmą starania, aby uzyskać na tę inwestycję dofinansowanie z unijnych środków w ramach RPO. Własny wkład finansowy deklarują także władze miasta. Dotyczyć on ma przede wszystkim budowy wiaduktu nad torami kolejowymi linii L-25 oraz ulicą Sienkiewicza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE