reklama
reklama

Ksiądz Waldemar Ciosek Mielczaninem Roku 2021

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ksiądz Waldemar Ciosek Mielczaninem Roku 2021 - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKs. Waldemar Ciosek wygrał plebiscyt tygodnika KORSO i został "Mielczaninem Roku".
reklama

To już 25 edycja Plebiscytu "Mielczanin Roku" organizowanego przez Tygodnik Regionalny KORSO, który wyróżnia osoby za ich działalność społeczną, charytatywną, czy aktywność na rzecz kultury bądź lokalnej gospodarki. Kandydatów mogli zgłaszać czytelnicy tygodnika KORSO, stowarzyszenia, komitety obywatelskie oraz dotychczasowi laureaci plebiscytu.

W tym roku o tytuł Mielczanina Roku walczyły cztery osoby: 

  • Ks. Waldemar Ciosek,
  • Łukasz Przybyło,
  • Marta Rączka-Żurawska
  • Stanisława Rzeźnik
Przez kilka tygodni na łamach naszego tygodnika przedstawialiśmy sylwetki kandydatów, jednocześnie zbieraliśmy głosy naszych czytelników.  Do naszej redakcji dotarły setki kuponów z gazet i maili z głosami. Z czterech kandydatów, na których mogli głosować nasi czytelnicy, do decydującej rundy przeszły trzy osoby

reklama

  • Stanisława Rzeźnik 
  • ks. Waldemar Ciosek 
  • Łukasz Przybyło 
Na początku czerwca zebrała się Kapituła Plebiscytu (do której należą wszyscy Mielczanie Roku wybrani na przestrzeni lat oraz przedstawiciele AWR Korso). Wzięli oni pod uwagę głosy czytelników oraz sami brali udział w głosowaniu. Po podliczeniu wszystkich głosów dokonali ostatecznego wyboru "Mielczanina 2021 Roku".

Tytuł "Mielczanina Roku" otrzymuje kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów członków kapituły i czytelników Tygodnika Regionalnego Korso. W tym roku jest to proboszcz parafii p.w. Ducha św. na Borku, ks. Waldemar Ciosek.

Waldemar Stanisław Ciosek urodził się 10 września 1959 roku w Ostrowie. Ukończył  Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Ropczycach z maturą w 1978 r. W latach licealnych grał w piłkę nożną w A-klasowej drużynie  LZS i później LKS ASCO Wielopole Skrzyńskie. Należał do zespołu estradowego przy wielopolskim Domu Kultury.

reklama

Później studiował teologię na Wydziale Teologicznym Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i uzyskał tytuł magistra teologii w zakresie biblistyki, a 27 maja 1984 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie i zdrojowej w Krynicy Zdroju. W  tym okresie poza codzienną posługą kapłańską, znajdował czas na zajęcia z młodzieżą (religijne, kulturalne, sportowe), pielgrzymki, a nawet osobistą grę w hokeja. 

W 1998 r. został skierowany do parafii Ducha Świętego w Mielcu i pracował w niej ponad dwa lata. 

W 2000 r. został zamianowany proboszczem parafii pod wezwaniem bł. Marii Teresy Ledóchowskiej w Muszynie i pełnił tę funkcję do 18 VIII 2007 r. W tym czasie m.in. doprowadził do wykonania wystroju wnętrza i konsekracji muszyńskiego kościoła. Pełnił różne funkcje, m.in. był dekanalnym duszpasterzem młodzieży, wielokrotnie przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę i współpracownikiem Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Zasiadał w radzie programowej tegoż radia. Na podstawie doświadczeń i kontaktów w czasie 27 lat uczestnictwa w pielgrzymkach oraz lektury wielu źródeł  – w 2006 r. wydał książkę Królowo Polski, przyrzekamy!, w której opracował tematy na poszczególne dni pielgrzymki, konferencje, rozważania i modlitwy dla pielgrzymów.

reklama

19 VIII 2007 r., po rezygnacji ks. Władysława Marcinowskiego z funkcji proboszcza parafii Ducha Świętego w Mielcu, ks. Waldemar Stanisław Ciosek został mianowany na jego następcę. Wprowadził do kościoła parafialnego nowe nabożeństwa i przedmioty kultu. Z jego inspiracji lub przy jego wsparciu powstały nowe grupy modlitewne, m.in.: Grupa Biblijna „Dabar”, Legion Maryi i Grupa Modlitewna św. Ojca Pio oraz Straż Honorowa Serca Jezusowego. Jest również propagatorem Nowej Formy Ewangelizacji – w parafii działają trzy wspólnoty Neokatechumenalne. 

Kontynuował działania rozpoczęte przez pierwszego proboszcza parafii ks. Władysława Marcinowskiego: docelowy wystrój wnętrza  kościoła parafialnego, zagospodarowanie placu kościelnego i remonty obiektów parafialnych przy ul. M. Pisarka. Jego staraniem w kościele górnym m.in. urządzono kaplicę pokutną św. Ojca Pio i kaplicę Miłosierdzia Bożego z figurą św. Jana Pawła II i zamontowano witraże. W okresie poprzedzającym uroczystości 40-lecia parafii w 2021 r. m.in. w kościele górnym odnowiono całe wnętrze kościoła, wykonano ołtarze i mozaiki w kaplicy Dobrej Drogi i kaplicy Nowego Narodzenia (chrzcielnej). Kościół dolny został dostosowany do współczesnych wymagań pastoralnych. W dolnym kościele urządzono kaplicę pw. św. Michała Archanioła z cudowną figurą przywiezioną z Gargano we Włoszech. Obok kaplicy powstała sala biblijna Simchat Torah – Dom Medytacji Słowa Bożego. Doprowadził też do remontu kapitalnego kaplicy pw. Św. Stanisława Kostki przy ul. Warszawskiej. Wielkim pragnieniem  ks. proboszcza jest wybudowanie nowych organów piszczałkowych.

reklama

Poza dbałością o grupy modlitewne dorosłych rozwinął pracę z dziećmi i młodzieżą, głównie w oparciu o Katolicki Ośrodek Kultury. Inspirował i współorganizował  obozy narciarskie, które od początku do dziś cieszą się dużym powodzeniem. Od 2009 r. kierował organizacją festynów parafialnych „Rodzinnie u Ducha”. W 2017 r. włączył parafię w nową formę uczczenia święta Trzech Króli – Orszak Trzech Króli. Współpracuje z Samorządowym Centrum Kultury i Państwową Szkołą Muzyczną, a efektem tej współpracy są koncerty o charakterze religijnym. 

W 2021 r. był głównym organizatorem uroczystości z okazji 40-lecia parafii Ducha Świętego. M.in. inicjował różne formy integrujące parafię, opracował i wydał modlitewnik "Duchu Święty, przyjdź prosimy" oraz zorganizował spotkania byłych wikariuszy, lektorów i ministrantów posługujących w parafii. Główna uroczystość odbyła się 22 V w kościele parafialnym z udziałem  ks. bpa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Biskup Andrzej Jeż przewodniczył Mszy Świętej, poświęcił nową kaplicę chrzcielną w górnym kościele oraz wyremontowany i zmodernizowany kościół dolny pod patronatem św. Michała Archanioła. Jubileuszowy program zakończono 20 VI premierowym wykonaniem Kantaty Pastoralnej „Przez Ciebie wszystko …” (słowa – ks. Waldemar Ciosek, muzyka i aranżacje – Ryszard Kusek). Udział wzięli: soliści, chór i orkiestra PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Mielcu pod batutą Ryszarda Kuska. 

Ks. Waldemar Ciosek angażuje się też w różne formy działalności duszpasterskiej poza parafią. Jest kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Wojniczu. Od wielu lat uczestniczy w kolejnych Pieszych Pielgrzymkach Tarnowskich. Wspiera pielgrzymki i wycieczki parafialnych grup modlitewnych do polskich i zagranicznych sanktuariów. Od 10 XI 2015 r. pełni funkcję kapelana powiatowego Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej dla powiatu mieleckiego. (Dodać trzeba, że do Ochotniczej Straży Pożarnej należy od 1974 r.) Posiada też uprawnienia przewodnika beskidzkiego i pilota wycieczek zagranicznych. Został wyróżniony m.in. Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Pożarnictwa” i Srebrną Odznaką LZS. 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama