Reklama

Krzyż Kawalerski dla Jerzego Pietrzaka

Opublikowano:
Autor:

Krzyż Kawalerski dla Jerzego Pietrzaka  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jerzy Pietrzak, mielecki pilot, 13 lutego odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany przez Prezydenta RP. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Pilot, który zostanie odznaczony, to uczestnik   pierwszej, realizowanej 50 lat temu, akcji agrolotniczej w Afryce. Latanie rozpoczął w pierwszej dekadzie lipca 1951 roku w Fordonie koło Bydgoszczy. Latał wtedy na szybowcach SG - 38, a na zakończenie kursu na "Salamandrze"i "Jeżyku".

- Na samolotach zacząłem latać w 1952 roku w CWL Wrocław - wspomina Jerzy Pietrzak. - Lataliśmy wtedy na CSS - 13. Dalsze szkolenie przechodziłem w Aeroklubie Mieleckim, aż do uzyskania niezbędnych uprawnień do latania zawodowego.

W 1952 roku ukończył Liceum Lotnicze w Warszawie, otrzymując tytuł technika lotniczego oraz nakaz pracy w WSK PZL Mielec. Podczas pracy zawodowej skończył Politechnikę Krakowską (w roku 1957), otrzymując dyplom inżyniera mechanika.

Na samolotach wykonał 14708 lotów w czasie 8728 godzin i 11 minut. Od 1952 do 1960 roku jako pilot sportowy w Aeroklubie Mieleckim, od 1961 roku jako pilot zawodowy, a od 1971 jako pilot samolotowy doświadczalny w WSK PZL Mielec.

Latał na 25 typach samolotów. W 1991 przeszedł na emeryturę i został członkiem Klubu Pilotów Doświadczalnych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE