Reklama

Korony już czekają

Opublikowano:
Autor:

Korony już czekają - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za niecały miesiąc, dokładnie 9 września, w chorzelowskim sanktuarium arcybiskup Wiktor Skworc ukoronuje wizerunek Świętej Rodziny koronami papieskimi. Przygotowania do tej uroczystości trwają już dwa lata. Czasu coraz mniej, a jeszcze wiele spraw do załatwienia.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie jest coraz popularniejszym miejscem kultu. Do parafii Wszystkich Świętych zaczynają przybywać pielgrzymi z całego kraju. Przed cudownym obrazem z XVII wieku wypraszają łaski. To miejsce już od kilku lat stało się sanktuarium, w którym w sposób szczególny modli się za rodziny. 

- Historia kultu cudownego obrazu liczy już prawie 200 lat i związana jest z obecnością w Chorzelowie rodziny Tarnowskich - opowiada ksiądz Andrzej Rams, kustosz sanktuarium. - To właśnie ta  rodzina miała swoje wielkie nabożeństwo do Świętej Rodziny z Nazaretu. Dlatego w swojej pałacowej kaplicy w Dzikowie koło Tarnobrzega w ołtarzu znajdował się obraz Świętej Rodziny. W 1678 roku Tarnowscy przekazali swój cenny obraz ojcom dominikanom z Tarnobrzega. Powstaje kolejny obraz Świętej Rodziny. Kilkadziesiąt lat później, w 1813 roku, hrabia Michał Tarnowski przybywa do Chorzelowa. Przywozi wtedy obraz Świętej Rodziny z kaplicy pałacowej w Tarnobrzegu. Rok później zostaje on przekazany do parafii w Chorzelowie.

200 lat historii kultu
Od tego czasu obraz Świętej Rodziny towarzyszy mieszkańcom Chorzelowa i całego regionu. Od samego początku rośnie kult i zdarzają się pierwsze cuda. Parafialne kroniki mówią o przypadkach uzdrowień z niewyleczalnych chorób, czy o możliwości zajścia w ciążę dla kobiet, które do tej pory miały poważne problemy zdrowotne. - To miejsce ma jakąś szczególną atmosferę. Stąd nie chce się wychodzić. Ludzie czują się tutaj bardzo spokojnie - dodaje ksiądz Andrzej Rams.

Wrześniowe uroczystości
Ksiądz Rams uważa, że uroczystość koronacji wpłynie jeszcze bardziej na popularność chorzelowskiego sanktuarium. Korony przeznaczone do koronacji rok temu zostały poświęcone przez papieża Franciszka podczas jego wizyty w Polsce.

Główna uroczystość koronacyjna rozpocznie się 9 września o godzinie 11 na placu przed kościołem w Chorzelowie. Poprzedzą ją parafialne misje święte, które odbędą się od 26 sierpnia do 2 września. Obecnie trwają bezpośrednie przygotowania do tej uroczystości. Już w niedługim czasie zostanie zbudowany ołtarz polowy, a także cała infrastruktura potrzebna na mszę koronacyjną. Organizatorzy wydarzenia wstępnie spodziewają się kilku tysięcy pielgrzymów. Mszy koronacyjnej będzie przewodniczył arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc. Sama koronacja odbędzie się w towarzystwie kilkunastu biskupów.

Uroczystość będzie transmitowana przez Telewizję TRWAM, Radio Maryja, Radio RDN Małopolska. Reporterzy tygodnika Korso szczegółowo będą relacjonować to niecodzienne wydarzenie. 

Więcej w 33 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE