Reklama

Kolejne śmigłowce Black Hawk trafią do Sił Zbrojnych RP

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: MON

Kolejne śmigłowce Black Hawk trafią do Sił Zbrojnych RP - Zdjęcie główne

Umowa na produkcję maszyn została podpisana w środę 15 grudnia. | foto MON

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Wojsk Specjalnych trafią kolejne cztery śmigłowce S-70i Black Hawk. To efekt umowy zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu. Pierwsze dwa z zamówionych dziś śmigłowców trafią do Wojsk Specjalnych już w 2023 roku.

To drugie zamówienie śmigłowców S-70i dla Wojsk Specjalnych. W styczniu 2019 roku podpisano umowę na zakup pierwszej partii śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. 4 śmigłowce do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych trafiły do Wojska Polskiego w grudniu 2019 roku.

S-70i BLACK HAWK to sprawdzony wielozadaniowy śmigłowiec, zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi wymogami wojskowymi. To platforma wykorzystywana przez wojsko Stanów Zjednoczonych i ponad 30 innych armii na całym świecie. BLACK HAWK – to wylatanych 10 milionów godzin, w tym ponad 2,5 miliona w warunkach bojowych, m.in.  w misjach ofensywnych, MEDEVAC-u, transporcie VIP-ów, przewozie ładunków, misjach bojowo-poszukiwawczych i ratunkowych i patrolach morskich.

Do Wojska Polskiego trafi nowoczesny sprzęt. Jednocześnie cieszę się z tego, że powstają nowe miejsca pracy w Mielcu, w zakładach, które mają bardzo bogatą historię. Kadra zatrudniona w PZL Mielec należy do najlepszych. Zakłady uczestniczą w łańcuchu produkcyjnym jednego z najlepszych koncernów na świecie (…) To są sprawdzone śmigłowce, to są śmigłowce, które były i są wykorzystywane przez wojsko w 30 państwach na całym świecie - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas zatwierdzenia umowy na dostawy śmigłowców Black Hawk.

W środę 15 grudnia 2021 r. szef MON zatwierdził umowę dotyczącą pozyskania śmigłowców S-70i Black Hawk. Umowa dotyczy pozyskania czterech śmigłowców do prowadzenia operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Zakup kolejnej partii śmigłowców S-70i Black Hawk podyktowany jest koniecznością dalszego rozwoju Wojsk Specjalnych.

Kiedy zostałem w 2015 roku ministrem spraw wewnętrznych i administracji, to wtedy po raz pierwszy zetknąłem się z informacją, że PZL Mielec produkuje śmigłowce, natomiast polskie władze nie wykorzystują tego potencjału. Jednym z zdań, które wtedy stanęły przede mną było wyposażenie Policji w nowoczesne śmigłowce. Cieszę się z tego, że Policja korzysta z Black Hawków. Gdy zostałem ministrem obrony historia powtórzyła się, bo okazało się, że również Wojsko Polskie nie korzysta z tych produktów. Doprowadzaliśmy do tego, że już cztery Black Hawki są  wykorzystywane przez Wojska Specjalne. Teraz umowa dotyczy kolejnych czterech. W 2023 roku dwa spośród nich trafią na stan Wojsk Specjalnych - mówił minister. 

Umowa, zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, dotyczy pozyskania czterech śmigłowców do prowadzenia operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Zakup śmigłowców wynika z konieczności dalszego rozwoju Wojsk Specjalnych.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy