Według najnowszych prognoz długoterminowych październik może przynieść okresy ocieplenia, choć synoptycy jednocześnie zapowiadają lekki początek zimy. Niemniej jednak nie można zapominać o tym, że dni będą sukcesywnie stawać się coraz chłodniejsze, a niższe temperatury zaczną wpływać na komfort mieszkańców również w ich domach. Nagły spadek temperatur, który dotknął Polskę w minionym tygodniu, skutkuje również coraz częstszym pojawianiem się pytania:
"Kiedy zostaną włączone kaloryfery?"
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. dotyczące szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych definiuje sezon grzewczy jako "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". Jednakże nie zawiera ono konkretnego daty ani okoliczności, w których rozpoczęcie ogrzewania budynku jest obowiązkowe.
W tym momencie nie ma żadnych przepisów definiujących to, w którym konkretnie momencie kaloryfery w naszych blokach mieszkalnych mają zostać uruchomione. Kiedyś była ustalona konkretna data, jednak to wszystko zmieniło się lata temu. O uruchomieniu ogrzewania w blokach decyduje w naszym mieście zarządca budynku, który musi wysłać oficjalną prośbę. MPEC ma 48 godzin na to, aby wydać decyzję i uruchomić ogrzewanie. Tak mówi umowa - informuje MZBM Mielec.
Kiedy więc mieszkańcy Mielca mogą spodziewać się włączenia kaloryferów w swoim bloku?
W naszym mieście bywa to różnie. Zarządca wysyła pismo sam lub też po zgłoszeniach od mieszkańców. Najszybszym sposobem na to, aby uruchomić ogrzewanie w blokach mieszkalnych, jest sytuacja, w której mieszkańcy danego bloku kontaktują się większością z zarządcą budynku, a ten, spełniając ich prośbę, wysyła prośbę do MPEC-u, który uruchamia ogrzewanie w danym budynku. W odwrotną stronę działa to tak samo. Mamy na myśli to, że nie ma również przepisów, które definiowałyby zakończenie sezonu grzewczego, wskazując na konkretną datę. Analogicznie więc do poprzedniej sytuacji - zarządca budynku musi wysłać prośbę o wyłączenie ogrzewania w blokach mieszkalnych - dodają przedstawiciele MZBM.
Wszystko wskazuje więc na to, że kwestia ogrzewania bloków leży w rękach samych mieszkańców. Jak informuje MZBM, najszybszym sposobem na uruchomienie ogrzewania, w czasie, kiedy warunki atmosferyczne są coraz gorsze, jest wysłanie prośby do zarządcy budynku, który skieruje sprawę dalej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.