Inne daty, które były podawane jako potencjalne terminy wyborów to 22 i 29 października, lub 5 listopada. Termin wyborów jest kwestią uregulowaną w art. 98 Konstytucji RP. Według przepisów wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Podane daty były więc ostatnimi, w których wybory mogły się odbyć.
Kwestią otwartą pozostaje referendum, które Zjednoczona Prawica chce przeprowadzić w dniu wyborów parlamentarnych. Ma ono dotyczyć kwestii relokacji imigrantów. Sejm będzie pracował nad wnioskiem 17 sierpnia. Uprzednio, na początku lipca przyjęto nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym, która umożliwiła przeprowadzenie referendum w tym samym dniu, w którym odbywają się wybory.
Według Zjednoczonej Prawicy, równoległe przeprowadzenie referendum i wyborów pozwoliłoby na obniżenie kosztów związanych z organizacją. Opozycja natomiast twierdzi, że referendum będzie polityczne, a problem tak naprawdę nie istnieje.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.