W sesji poświęconej brakowi odbioru hali sportowej uczestniczyli przedstawiciele wykonawcy tej inwestycji:
- Waldemar Pierożak – wiceprezes zarządu MOSTY Łódź,
- Jakub Oczkowski – dyrektor kontraktu,
- Adam Stawski - dyrektor generalny Balzola Polska,
- Andrzej Rogiński - Dyrektor Regionu Europa Centralna Balzola Polska,
- Mateusz Bober – kierownik robót elektrycznych Balzola Polska.
Obecna była także Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Mirosława Gorazd wraz z zastępcą Januszem Godkiem i mecenasem Łukaszem Nowakiem oraz sprawującym nadzór nad inwestycją ze strony Urzędu Miejskiego Norbertem Jackowskim.
Już 12 grudnia Konsorcjum Wykonawców poinformowało, że budowa nowej hali sportowej przy Solskiego 1 została zakończona, a klucze do obiektu zostały oddane władzom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu.
W odpowiedzi, mielecki MOSiR wystosował własne oświadczenie, w którym stwierdził, że z uwagi na liczne usterki, nie może dokonać odbioru budowy.
”…Wykonawca pomimo prawnie ciążącego na nim obowiązku wynikającego z umowy, nie wykonał całości umówionego zakresu robót oraz nie przeprowadził w pełnym zakresie wymaganych dla obiektu prób i sprawdzeń. Okoliczność ta stanowi przeszkodę dla odbioru inwestycji przez Inwestora.”
Jednostronny odbiór robót, przeprowadzony samodzielnie przez Wykonawcę, nie został zaakceptowany przez Inwestora, czyli miasto Mielec.
Jakie wady stanęły na przeszkodzie odbiorowi hali? MOSiR zakwestionował przede wszystkim:
- brak wyposażenia basenu w zamówiony system pomiaru czasu,
- niewłaściwe parametry akustyczne w znacznej części pomieszczeń hali,
- brak kompletnego operatu kolaudacyjnego (zawierającego m.in. rozliczenia się Konsorcjum z podwykonawcami),
- niepoprawnie wykonanie elementów instalacji elektrycznej (stacja transformatorowa)
- brak realizacji wymaganych końcowych prób eksploatacyjnych
Najważniejszym punktem spornym pozostaje niezgodna z zamówieniem wykonana instalacja elektryczna, która może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa użytkowania obiektu. Przedstawiciele Wykonawcy oświadczyli w czasie sesji, że dysponują własną ekspertyzą wykonaną przez Politechnikę Warszawską, która ich zdaniem potwierdza, że instalacja elektryczna nowej hali została wykonana zgodnie z zamówieniem i jest w pełni bezpieczna. Natomiast ekspertyza specjalistycznej firmy wykonana na zlecenie MOSiR-u zaprzecza takiemu stwierdzeniu.
Wykonawca pod koniec grudnia ub. roku złożył do sądu pozew przeciwko miastu, które - według niego - miało złamać prawo, nie przystępując do procedury odbiorowej.
Podczas długiej dyskusji podczas sesji, trwającej kilka godzin, radni wskazywali, że konieczne jest jak najszybsze znalezienie wyjścia z tej patowej sytuacji i przekazanie obiektu do użytkowania dla mieszkańców miasta.
Jak poinformowała Dyrektor MOSiR, Mirosława Gorazd, jeżeli Wykonawca w ciągu najbliższych dni nie odpowie pozytywnie na wezwanie do zrealizowania niezbędnych prac w zakresie niewłaściwie wykonanej instalacji elektrycznej, prace te zostaną zlecone wykonawcy zastępczemu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.