reklama
reklama

Kazik na pomoc Ukraińcom. Dołączysz? Sprawdź, jak możesz to zrobić [NASZ RAPORT]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: acebook.com/kazikapela

Kazik na pomoc Ukraińcom. Dołączysz? Sprawdź, jak możesz to zrobić [NASZ RAPORT] - Zdjęcie główne

Lider zespołu Kult to kolejny artysta, który postanowił pomóc Ukraińcom. | foto acebook.com/kazikapela

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKazik Staszewski to kolejny artysta, który postanowił pomóc Ukraińcom. W tym celu razem z Serhijem Żadanem stworzyli dwujęzyczny utwór "Ukraina". Zobacz, jak Ty możesz pomóc na obecnym etapie konfliktu. Publikujemy namiary na najważniejsze zbiórki dla Ukrainy.
reklama

Wojna w Ukrainie trwa. Już siódmy miesiąc nasi sąsiedzi odpierają ataki rosyjskich żołnierzy. Polacy od samego początku wspierają walczących, ale również osoby, które uciekły przed wojną chociażby do Polski.

Wojna w Ukrainie: palą się wioski, walą się miasta

Do pomocy włączyli się również artyści, między innymi Kazik, który wspólnie z ukraińskim pisarzem stworzył dwujęzyczny utwór "Ukraina". W teledysku, który powstał do piosenki, obserwujemy, jak obecnie wygląda codzienność w Ukrainie. Widzimy latające bomby, spalone i zburzone domu, żołnierzy, wraki czołgów. Jak śpiewa Kazik: " Dzień żywej śmierci, dookoła mrok, żywe trupy uczyniły swój pierwszy krok. Palą się wioski, walą się miasta, żywe trupy atakują, groza narasta".

reklama

Jak informują twórcy, utwór ten powstał, "żeby pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy".

Serhij Żadan od samego początku rosyjskiej agresji pomaga mieszkańcom Charkowa w organizacji środków potrzebnych im do przetrwania. Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie wpłaty na poniższe konta. Patreon: www.patreon.com/serhiyzhadan i PayPal: sirozhazhadan@gmail.com

- tłumaczą artyści. Serhij Żadan jest absolwentem i wykładowcą ukrainistyki oraz germanistyki w Instytucie Pedagogicznym w Charkowie. 

Mimo że informacji na temat pomocy Ukraińcom jest mniej, niż miało to miejsce na początku wojny, to jest ona nadal potrzebna i jak najbardziej wskazana. A konkretnie: nadal potrzebne są mieszkania dla uchodźców, ich wyposażenie, ubrania, a także pieniądze, za które kupowane jest m.in. meble, wyprawki i ubrania dla dzieci, czy rzeczy dla ukraińskiej armii. Dzięki hojności Polaków do naszych sąsiadów trafiły już karetki pogotowia, samochody strażackie, a także dron Bayraktar, na którego w zbiórce zorganizowanej przez publicystę Sławomira Sierakowskiego zebrano aż 22, 5 ml zł. Ostatecznie jednak firma zdecydowała się przekazać dron bezpłatnie, a środki przekazano na fundusz ukraińskich sił zbrojnych prowadzony przez Narodowy Bank Ukrainy.

Wojna trwa. Polacy już zebrali i przekazali miliony  

Osoby, które nie są obojętne na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i nadal chcą pomagać, powinny śledzić oficjalne strony urzędów miasta, gmin, a także urzędów marszałkowskich i wojewódzkich. Tam najszybciej można znaleźć informację o tym, na jakim obszarze, jaka pomoc jest najbardziej potrzeba. Ci, którzy chcieliby sami zaoferować pomoc, mogą to zrobić korzystając z rządowej strony pomagamukrainie.gov.pl.

reklama

Nadal można dorzucić się do zbiórki "Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!" prowadzonej na portalu fundacji Się PomagaTo dzięki tym środkom udało się m.in. zakupić wozy strażackie, które mają trafić do strażaków w Charkowie. Ponadto, trwa również zbiórka "Solidarni z Ukrainą" na Pomagam.pl.  Dotychczasowe pieniądze (a udało się już zebrać ponad 12 mln zł!)  zostały przeznaczone na zakup m.in. karetki z pełnym wyposażeniem (w planach jest zakup kolejnych trzech), 1500 apteczek taktycznych, które zostały przekazane do Ukrainy; zaopatrzono także w leki i środki medyczne Szpital Weteranów Wojny Obwodu Żytomierskiego w Berdyczowie.

reklama

W Polsce natomiast została uruchomiona specjalna infolinia dla osób z Ukrainy. Część środków ze zbiórki jest przekazywana również organizacjom, które działają w punktach recepcyjnych. 

Pieniądze można również wpłacać poprzez Centrum Pomocy Międzynarodowej. Zebrane środki kierowane są na pomoc w ewakuacji ludności. Od początku wojny oddział PCPM w Ukrainie pomógł w ewakuacji z Charkowa ponad 3000 cywilów. Natomiast medyczny Zespół Ratunkowy PCPM brał udział w ewakuacji ponad 200 pacjentów onkologicznych.

Zbiórkę prowadzi również Polska Misja MedycznaPieniądze przeznaczane są na zakup zestawów opatrunkowych dla SOR. Składają się na nie: bandaże, opaska uciskowa, szyna elastyczna, płyn dezynfekujący, gaza, środek przeciwbólowy, środki ochronne i sprzęt ratunkowy. Zbiórka wspiera także dofinansowanie transportu medycznego w Ukrainie.

reklama

Polacy są wrażliwi nie tylko na krzywdę, jakiej doświadczają obecnie mieszkańcy Ukrainy, ale również na los ich zwierząt. Dlatego Specjalistyczna Jednostka Ratownictwa Medycznego zbiera środki, dzięki którym leczy, szuka nowych domów i wywozi w bezpieczne miejsca skrzywdzone psy, koty i inne potrzebujące zwierzaki.

To tylko część zbiórek, które zostały otwarte w celu pomocy naszym sąsiadom ze wschodu. Jeżeli interesują Was inne, warto ich poszukać np. w mediach społecznościowych. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rzeszow24.info. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama