reklama

Kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe w ramach 2024 kończy się 31 sierpnia. Warto skorzystać.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ARiMR Mielec

Kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe w ramach  2024 kończy się  31 sierpnia. Warto skorzystać. - Zdjęcie główne

Wypełnij wniosek do 31 sierpnia | foto ARiMR Mielec

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzień 31 sierpnia kończy możliwość dla rolników i osób ubiegających się o bezpośrednie dopłaty na składanie wniosków. Pierwsze lipcowe terminy również minęły.
reklama

Wszyscy , którzy chcieliby skorzystać ze wsparcia finansowego i przyznanie płatności dla małych gospodarstw, muszą wypełnić odpowiednie dokumenty.

Jak w roku 2023  złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich, niektóre terminy juz minęły lecz szansa nie.
Należało w podstawowym terminie do 1 lipca, sankcyjnym do 26 lipca i ostatecznym  do 31 sierpnia 2024 r. złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw.

Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji upłynął 1 lipca. Do tego dnia włącznie ARiMR zarejestrowała blisko 1,2 mln wniosków(w kampanii 2023 było ok. 1,24 mln). Na wprowadzanie zmian w dokumentach bez konsekwencji finansowych był czas do 16 lipca. Nabór trwał jeszcze do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc.

Natomiast do 31 sierpnia ubiegający się o dopłaty mogą się starać o dwie nowe formy wsparcia: 
- płatność dla małych gospodarstw 
 - płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji.

Wnioski są przyjmowane wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych.
Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub nie wiedzą jak to zrobić zawsze mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. 
Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii Agencji. Bezpłatną pomocą służą również eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Pierwszą swego rodzaju nową formą wsparcia jest, znana rolnikom z 2023 roku, płatność dla małych gospodarstw. Przysługuje ona rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Zastępuje ona wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo. Dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli starać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (czyli uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (czyli płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe),  pod warunkiem, że spełniają warunki ich przyznania. 

Drugim jest  nowy rodzaj wsparcia ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji. Płatność ta jest przyznawana:
- za wyłączenie z produkcji gruntów ornych, przy czym na gruntach tych obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin
- do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.

Płatność w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji nie będzie przysługiwała do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1, rolnictwu zrównoważonemu  PROW 2014-2020  oraz zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027 z uwagi na możliwość uzyskania płatności do tych gruntów w ramach tych zobowiązań. 

Przyjęte przepisy umożliwiają złożenie wniosku o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu lub wprowadzenie zmian we wcześniej złożonych wnioskach w terminie do 31 sierpnia 2024 r. Wprowadzenie tego ekoschematu spowodowało, że zniesiony został obowiązek ugorowania 4 proc.  gruntów ornych (tzw. norma GAEC 8).

Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać dofinansowanie, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. Wsparcie przysługuje także gospodarzom, którzy mają mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami, a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Katalog płatności, o które można się ubiegać w tegorocznej kampanii, jest podobny do tego z 2023 roku. W życie weszły już zapowiadane wcześniej zmiany w zasadach dotyczących warunkowości (więcej na stronie MRiRW ).

Modyfikacje przepisów dotyczą:
- zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości.
- większej swobody w stosowaniu wymogu WPR, aby utrzymać stosunek trwałych użytków zielonych do użytków rolnych powyżej 5 proc. w porównaniu do 2018 r. (GAEC 1).
- minimalnej okrywy glebowej w najwrażliwszych okresach (GAEC 6) - wprowadzono nowy - jeden dla wszystkich upraw - okres utrzymania okrywy glebowej - czyli od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do 15 października roku, w którym zebrano tę uprawę w plonie głównym. Wdrożono również przepis, dotyczący tego, że w okresie utrzymania okrywy glebowej (od dnia zbioru uprawy w plon8ie głównym do 15 października danego roku), możliwa jest przerwa na wykonanie zabiegów agrotechnicznych przed siewem roślin ozimych, trwająca nie dłużej niż 4 tygodnie.  Jako spełnienie wymogów normy uznaje się m.in.: okrywę roślinną (trawy na gruntach ornych, międzyplony, wsiewki, rośliny bobowate drobnonasienne oraz ich mieszanki z trawami, uprawy główne znajdujące się do 15 października na polu), pozostawienie ścierniska, grunty pokryte resztkami pożniwnymi oraz samosiewami zebranej uprawy, mulczem;
- zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych (GAEC 7) - wprowadzono uproszczenie, które daje rolnikom wybór - realizowanie wymogu tej normy za pomocą zmianowania czyli określonego następstwa upraw roślin, czy też zastosowanie dywersyfikacji (zróżnicowania) upraw. W przypadku wyboru zmianowania upraw:
- na 40% gruntów ornych w gospodarstwie taka sama uprawa nie może być utrzymana rok do roku na tej samej działce.
- na wszystkich gruntach ornych w gospodarstwie, taka sama uprawa w plonie głównym nie może być prowadzona dłużej niż 3 lata.

W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw w gospodarstwach o powierzchni gruntów ornych zawierających się w przedziale powyżej 10 ha do 30 ha  wystarczy prowadzić dwie uprawy, z tym że największa nie może stanowić więcej niż 75 proc. powierzchni.

W gospodarstwach o powierzchni powyżej 30 ha gruntów ornych  wystarczy posiadać trzy uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc. powierzchni, a dwie uprawy główne nie więcej niż 95 proc. powierzchni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama