reklama
reklama

Już za tydzień w Mielcu rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa [TRASY]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Już za tydzień w Mielcu rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa [TRASY] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK) w Mielcu! W tym roku uczestnicy wyruszą na wędrówkę w piątek, 4 kwietnia, a wszystko rozpocznie się o godzinie 19:30 w Kościele pw. MBNP w Mielcu (Osiedle), gdzie odbędzie się Msza Święta.
reklama

Zanim rozpocznie się sam marsz, organizatorzy zapewniają pakiety uczestników, które będą zawierały rozważania oraz elementy pamiątkowe. Będzie je można odebrać przed Mszą, już od godziny 18:00, na placu przy kościele. Minimalna ofiara za pakiet to 30 zł, która przeznaczona jest na cele organizacyjne.

Warto podkreślić, że sama deklaracja uczestnictwa nie gwarantuje otrzymania pakietu – o jego przyznaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Dodatkowo, pakiety będzie można zakupić także za pośrednictwem sklepu internetowego Sklep EDK.

Choć EDK to wydarzenie o charakterze indywidualnym, pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zadbajmy o naszą widoczność na trasie – odblaski, latarki, a także kamizelki odblaskowe są absolutnym minimum. Warto również zabrać ze sobą zapasowe zasilanie do telefonu – przyda się przenośna ładowarka (power bank), aby mieć pewność, że w razie potrzeby będziemy mogli skontaktować się z innymi.

reklama

EDK to wędrówka w ekstremalnych warunkach – błoto, zalegająca woda czy grząski teren to tylko niektóre z wyzwań, które mogą czekać na uczestników. Dlatego przygotowanie jest kluczowe. Warto zadbać o odpowiednią odzież i obuwie, które pozwolą na komfortowe pokonywanie trudności na trasie.

Tym, którzy nie czują się pewnie, organizatorzy odradzają samotne wędrowanie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na trasie w dużej mierze zależy od nas samych.

 

Trasy EDK Mielec

 

Mielec-Cmolas, niebieska - św. Jana Gwalberta, długość trasy: 41 km

Przebieg trasy: Mielec - Kościół pw. MBNP - Szydłowiec (Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej) - Ostrowy Tuszowskie (Sanktuarium Madonny z Puszczy) - Trzęsówka - Cmolas (Sanktuarium Przemienienia Pańskiego)

reklama

Trasa prowadzi w większości przez tereny leśne. Rejon wysiedlonych wsi pod poligon Wermachtu, obóz pracy Lager Mielec, pozostałości umocnień, zapomniane mogiły, nieodkryte tajemnice z okresu II Wojny Światowej. Miejsca z pewnością pamiętające wiele krzywd ludzkich. To wszystko stanowi kontrast dla piękna przyrody Puszczy Sandomierskiej, która do tej pory jest jednym z większych zwartych (i niezbadanych) polskich kompleksów leśnych.

Trasa prowadzi w większości z dala od zabudowań. Trzeba sobie prześledzić jej przebieg na mapie i wyznaczyć miejsca ewakuacyjne, do których łatwo trafić i dojechać. Trasa meandruje leśnymi i bocznymi drogami. Jest kilka łagodnych podejść i zejść, piaszczystych i szutrowych dróg, mało asfaltowych. Trasa polecana raczej nie na pierwszy raz, chyba że, w towarzystwie doświadczonej osoby.

reklama

 

Mielec-Mielec, błękitna - św. Mateusza, dystans: 42 km

Trasa pętlowa, zaczyna się i kończy w Mielcu, ale w różnych kościołach. Ostatnia stacja zlokalizowana jest przy Kościele pw. św. Mateusza, gdzie rano odprawiane są dwie msze o godz. 06:00 i 7:00.

Trasa rekomendowana na pierwszy raz.

 

Mielec-Mielec, chabrowa - św. Jana Nepomucena, dystans: 40 km

Mielec ( Kościół MBNP ) - Złotniki - Chrząstów - Brzyście - Kliszów - Sadkowa Góra - Borowa - Czermin - Rzędzianowice - Wola Mielecka - Podleszany - Mielec (Kościół Św. Mateusza)

Trasa pętlowa, zaczyna się i kończy w Mielcu, ale w różnych kościołach. Ostatnia stacja zlokalizowana jest przy Kościele pw. św. Mateusza, gdzie rano odprawiane są dwie msze o godz. 06:00 i 7:00. Stosunkowo prosta nawigacyjnie pierwsza połowa, prowadzi przy wale do Kliszowa, tam odbija na niecałe 2 km w pola i prowadzi przez most nad Wisłoką. Druga część to powrót drugą stroną Wisłoki do Mielca, najpierw po drogach asfaltowych do Borowej i Czermina, dalej już gruntowymi przez pola do Woli Mieleckiej. W końcowym etapie przy wale przeciwpowodziowym do Podleszan i kładki przez rzekę Wisłokę w pobliżu kościoła.

reklama

Trasa rekomendowana raczej na drugi raz.

 

Mielec-Odporyszów, brązowa - św. F. Regis Clet`a, dystans: 53 km

Mielec, Kościół pw. MBNP - Podleszany - Rydzów - Grzybów - Podborze - Zgórsko - Pień - Dulcza Mała - Dulcza Wlk. - Luszowice - Szarwark - Brnik - Żelazówka - Fiuk - Odporyszów

Trasa wiedzie asfaltowymi, na przemian z szutrowymi i polnymi drogami od Mielca, aż do Dulczy Wielkiej. Następnie leśnymi i polnymi drogami docieramy do Szarwarku. Stąd poruszamy się asfaltowymi drogami do Odporyszowa. Nabożeństwa (Msza św.) w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej są o godzinie 6:30 i 7:00.

 

Mielec-Odporyszów, granatowa - św. Wincentego a`Paulo, dystans: 52 km

Mielec, kościół pw. MBNP - Podleszany - Rydzów - Ruda - Radomyśl Wlk. - Dulcza Wlk. - Poręby - Radgoszcz - Nieczajna Górna - Dąbrowa Tarnowska - Morzychna - Odporyszów

Trasa wiedzie szutrowymi i leśnymi drogami od Mielca, aż do Dulczy Wielkiej. Następnie asfaltową drogą prowadzi do Nieczajnej Górnej. Stąd poruszamy się polnymi drogami do Szarwarku. Dalej, poruszając się polnymi i asfaltowymi drogami docieramy do Odporyszowa.

 

Mielec-Pacanów, fioletowa - św. Marcina z Tours, dystans: 47 km

Mielec, Kościół pw. MBNP - Złotniki - Chrząstów - Brzyście - Kliszów - Łęg - Połaniec - Grabowa - Beszowa - Sroczków - Pacanów

Trasa przebiega drogą szutrową wzdłuż wału przeciwpowodziowego aż do Brzyścia. Następnie asfaltowymi drogami prowadzi do Połańca. Potem poruszamy się na przemian, asfaltowymi, polnymi i leśnymi drogami do Pacanowa.

 

Mielec-Pacanów, lazurowa - św. Bernarda z Clairvaux, dystans: 47 km

Mielec, Kościół pw. MBNP - Wola Mielecka - Wampierzów - Zabrnie - Borki - Łęka Żabiecka - Rataje Słupskie - Żabiec - Słupia - Pacanów

Trasa przebiega polnymi i leśnymi drogami do Wampierzowa. Do Zabrnia poruszamy się asfaltowymi drogami. Następnie do Borku dochodzimy leśnymi drogami. Do mostu na rzece Wiśle poruszamy się asfaltowymi drogami i szutrowymi, miejscami idąc przy wale przeciwpowodziowym. Do Pacanowa dochodzimy asfaltowymi drogami.

 

Mielec-Pilzno, czerwona - św. Jana od Krzyża, dystans: 52 km

Mielec, Kościół pw. MBNP - Podleszany - Książnice - Goleszów - Zaborcze - Wólka Podolska - Nagoszyn - Góra Motyczna - Wola Wielka - Głowaczowa - Przyborów - Chotowa - Lipiny - Pilzno

Trasa przebiega drogą szutrową wzdłuż wału przeciwpowodziowego, aż do Książnic. Następnie asfaltowymi drogami prowadzi do Goleszowa. Na końcu wsi skręcamy w polną drogę i przechodzimy przez Zaborcze. Potem droga będzie prowadzić długim leśnym odcinkiem do Korzeniowa. W Nagoszynie poruszamy się krótkim odcinkiem pomiędzy polami uprawnymi. Z Woli Wielkiej poruszamy się drogami szutrowymi i asfaltowymi do samego Pilzna.

 

Mielec-Pilzno, kobaltowa -św. Rafała Kalinowskiego, dystans: 52 km

Mielec - Podleszany - Wylów - Łączki Brzeskie - Nagoszyn - Mokre - Wiewiórka - Golemki - Czarna - Lipiny - Pilzno

Trasa zróżnicowana pod względem rodzaju dróg i ukształtowania terenu. Drogi leśne, szutrowe, polne i asfaltowe, występują na przemian. Okresowo, mogą wystąpić odcinki podmokłe. Urokliwe mostki nad rzeczkami urozmaicają wędrówkę. Od okolic miejscowości Mokre, teren pofałdowany, łagodne podejścia i zejścia, praktycznie do końca.

 

Mielec-Ropczyce, magenta - św. M. Marii Kolbego,  dystans: 41 km

Mielec, Kościół pw. MBNP - Rzemień - Tuszyma - Biały Bór - Ocieka - Kochanówka - Skrzyszów - Ropczyce
Trasa do Białego Boru prowadzi polnymi i asfaltowymi drogami. Do Ocieki docieramy leśną i szutrową drogą. Następnie do Ropczyc poruszamy się różnymi rodzajami dróg. Jest odcinek gruntowej drogi przez las, potem przejście nad autostradą, a w samych Ropczycach przechodzimy przez malowniczy wąwóz, parkową alejką.

Powyższa trasa choć należy do najkrótszych tras w rejonie i nie posiada szczególnych utrudnień, jest wyczerpująca i wymaga dobrego przygotowania fizycznego.

 

Mielec-Ropczyce, zielona - Bł. Karola de Foucauld, dystans: 41 km

Mielec, Kościół pw. MBNP - Rzemień - Białe - Blizna - Ocieka - Kozodrza - Witkowice - Ropczyce
Trasa do Ocieki prowadzi szutrowymi i leśnymi drogami przez lasy. Następnie do Ropczyc poruszamy się w większości asfaltowymi, bocznymi drogami.  

Mielec-Sandomierz, fuksjowa - św. Dominika Guzmana, dystans: 62 km

Mielec, Kościół pw. MBNP - Chorzelów - Malinie - Grochowe - Jaślany - Padew Narodowa - Wola Baranowska - Dąbrowica - Nagnajów - Chodków Stary - Kępa Nagnajowska - Przewłoka - Ciszyca - Bogoria Skotnicka - Koćmierzów - Sandomierz

Od Mielca poruszamy się w większości asfaltowymi drogami. Przed obwodnicą kilometrowy odcinek gruntowej drogi przez las. Dalej, do Jaślan droga asfaltowa. Następnie szutrowymi i polnymi drogami do Woli Baranowskiej, miejscami droga ma nawierzchnię asfaltową. Z tego miejsca poruszamy się głównie drogami gruntowymi i szutrowymi do drogi krajowej DK 9. Dalej do Sandomierza trasa wiedzie w większości, asfaltową drogą.

 

Mielec-Sulisławice, purpurowa -św. Kajetana z Thieny, dystans: 54 km

Mielec, Kościół pw. MBNP - Chorzelów - Babicha - Borki Nizińskie - Krzemienica - Kębłów - Wojków - Dymitrów Duży - Baranów Sandomierski – Siedleszczany - Gągolin - Świniary Stare - Ruszcza - Sulisławice

Trasa prowadzi częściowo asfaltowymi i głównie polnymi drogami do Siedleszczan. Następnie szutrowymi, leśnymi i asfaltowymi do Sulisławic. W zależności od warunków atmosferycznych, niektóre odcinki, mogą być grząskie i błotniste.

 

Mielec-Tarnobrzeg, karmazynowa - Św. Jacka Odrowąża, dystans: 48 km

 
Mielec, Kościół pw. MBNP - Wola Chorzelowska - Dębiaki - Sarnów - Czajkowa - Babule - Piechoty - Zachwiejów - Knapy - Wola Baranowska - Dąbrowica - Nagnajów - Tarnobrzeg Trasa wiedzie asfaltowymi i leśnymi drogami od Mielca do Dębiaków. Z tego miejsca poruszamy się asfaltową drogą do Czajkowej. Następnie szutrowymi i polnymi drogami poruszamy się do stacji kolejowej LHS w Knapach. Na tym odcinku przechodzimy bród na rowie melioracyjnym ( jest prowizoryczny mostek). Z tego miejsca poruszamy się głównie drogami gruntowymi i szutrowymi do Tarnobrzega.

Nabożeństwa (Msza św.) w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej są o godzinie 7:00, 8:00

 

Mielec-Tarnobrzeg, turkusowa - św. Katarzyny ze Sieny, dystans: 46 km

Mielec, Kościół pw. MBNP - Chorzelów - Malinie - Grochowe - Jaślany - Padew Narodowa - Wola Baranowska - Dąbrowica - Nagnajów - Tarnobrzeg

Od Mielca poruszamy się w większości asfaltowymi drogami. Przed obwodnicą kilometrowy odcinek gruntowej drogi przez las. Dalej, do Jaślan droga asfaltowa. Następnie szutrowymi i polnymi drogami do Woli Baranowskiej, miejscami droga ma nawierzchnię asfaltową. Dalej poruszamy się głównie drogami gruntowymi i szutrowymi do Tarnobrzega.

 

Mielec-Tarnów, czarna - Bł. Romana Sitki, dystans: 58 km

Mielec, Kościół pw. MBNP - Podleszany - Rydzów - Ruda - Radomyśl Wlk. - Zdziarzec - Stara Jastrząbka - Podlesie - Nowe Żukowice - Jodłówka Wałki -Wola Rzędzińska - Rzędzin - Tarnów

Trasa wiedzie szutrowymi i leśnymi drogami od Mielca, aż do Radomyśla Wlk. Następnie trasa wiedzie głównie, asfaltowymi i polnymi drogami do Tarnowa.

Nabożeństwa (Msza św.) w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej są o godzinie 6:00, 7:00, 8:00, 12:00.

 

Mielec-Zabawa, amarantowa - Bł. Karoliny Kózka, dystans: 62 km

Mielec, Kościół pw. MBNP - Podleszany - Rydzów – Ruda-Radomyśl Wlk. - Dulcza Wlk. - Luszowice - Szarwark - Brnik - Żelazówka - Sieradza - Żabno-Biskupice Radłowskie - Zabawa

Trasa wiedzie szutrowymi i leśnymi drogami od Mielca, aż do Dulczy Wielkiej. Następnie asfaltowymi i szutrowymi drogami prowadzi do Zabawy.

Nabożeństwo (Msza Św.) w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkównej jest o godz. 7:00.

 

Mielec-Zawada, mahoniowa - Św. Szymona z Lipnicy, dystans: 42 km

Mielec - Wojsław - Rzochów - Rzemień - Tuszyma - Pustków Budy - Pustków Osiedle - Paszczyna - Lubzina - Góry - Zawada Trasa z miasta prowadzi szutrową drogą do Rzochowa przy linii kolejowej. Dalej asfaltowymi drogami, na przemian, z szutrowymi i polnymi, a w końcowym etapie, będą odcinki ścieżek. Za stacją XII, zaczyna się podejście na wzgórze, a przed końcem zejście do położonego w dolinie kościoła. Te ostatnie, podejście i zejście są dosyć wymagające dla zmęczonego wędrowca.

Nabożeństwa (msza św.) w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie jest o godzinie 7:00.

 

Mielec-Zawada, szafirowa - Św. Ojca Pio, dystans: 42 km

 
Mielec - Rzemień - Dobrynin - Biały Bór - Wola Ociecka - Pustków - Brzeźnica - Zawada Trasa początkowo wiedzie leśnymi i szutrowymi drogami do Dobrynina. Dalej na przemian, drogi asfaltowe, szutrowe i krótkie odcinki polnych. Od XIII stacji, idziemy wąską asfaltową drogą pod górkę, a przed samym sanktuarium, schodzimy w dolinę.Trasa krzyżuje się z innymi trasami.

Nabożeństwa (msza św.) w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie jest o godzinie 7:00.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo