Zanim rozpocznie się sam marsz, organizatorzy zapewniają pakiety uczestników, które będą zawierały rozważania oraz elementy pamiątkowe. Będzie je można odebrać przed Mszą, już od godziny 18:00, na placu przy kościele. Minimalna ofiara za pakiet to 30 zł, która przeznaczona jest na cele organizacyjne.
Warto podkreślić, że sama deklaracja uczestnictwa nie gwarantuje otrzymania pakietu – o jego przyznaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Dodatkowo, pakiety będzie można zakupić także za pośrednictwem sklepu internetowego Sklep EDK.
Choć EDK to wydarzenie o charakterze indywidualnym, pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zadbajmy o naszą widoczność na trasie – odblaski, latarki, a także kamizelki odblaskowe są absolutnym minimum. Warto również zabrać ze sobą zapasowe zasilanie do telefonu – przyda się przenośna ładowarka (power bank), aby mieć pewność, że w razie potrzeby będziemy mogli skontaktować się z innymi.
EDK to wędrówka w ekstremalnych warunkach – błoto, zalegająca woda czy grząski teren to tylko niektóre z wyzwań, które mogą czekać na uczestników. Dlatego przygotowanie jest kluczowe. Warto zadbać o odpowiednią odzież i obuwie, które pozwolą na komfortowe pokonywanie trudności na trasie.
Tym, którzy nie czują się pewnie, organizatorzy odradzają samotne wędrowanie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na trasie w dużej mierze zależy od nas samych.
Trasy EDK Mielec
Mielec-Cmolas, niebieska - św. Jana Gwalberta, długość trasy: 41 km
Przebieg trasy: Mielec - Kościół pw. MBNP - Szydłowiec (Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej) - Ostrowy Tuszowskie (Sanktuarium Madonny z Puszczy) - Trzęsówka - Cmolas (Sanktuarium Przemienienia Pańskiego)Trasa prowadzi w większości przez tereny leśne. Rejon wysiedlonych wsi pod poligon Wermachtu, obóz pracy Lager Mielec, pozostałości umocnień, zapomniane mogiły, nieodkryte tajemnice z okresu II Wojny Światowej. Miejsca z pewnością pamiętające wiele krzywd ludzkich. To wszystko stanowi kontrast dla piękna przyrody Puszczy Sandomierskiej, która do tej pory jest jednym z większych zwartych (i niezbadanych) polskich kompleksów leśnych.
Trasa prowadzi w większości z dala od zabudowań. Trzeba sobie prześledzić jej przebieg na mapie i wyznaczyć miejsca ewakuacyjne, do których łatwo trafić i dojechać. Trasa meandruje leśnymi i bocznymi drogami. Jest kilka łagodnych podejść i zejść, piaszczystych i szutrowych dróg, mało asfaltowych. Trasa polecana raczej nie na pierwszy raz, chyba że, w towarzystwie doświadczonej osoby.
Mielec-Mielec, błękitna - św. Mateusza, dystans: 42 km
Trasa pętlowa, zaczyna się i kończy w Mielcu, ale w różnych kościołach. Ostatnia stacja zlokalizowana jest przy Kościele pw. św. Mateusza, gdzie rano odprawiane są dwie msze o godz. 06:00 i 7:00.Trasa rekomendowana na pierwszy raz.
Mielec-Mielec, chabrowa - św. Jana Nepomucena, dystans: 40 km
Mielec ( Kościół MBNP ) - Złotniki - Chrząstów - Brzyście - Kliszów - Sadkowa Góra - Borowa - Czermin - Rzędzianowice - Wola Mielecka - Podleszany - Mielec (Kościół Św. Mateusza)Trasa pętlowa, zaczyna się i kończy w Mielcu, ale w różnych kościołach. Ostatnia stacja zlokalizowana jest przy Kościele pw. św. Mateusza, gdzie rano odprawiane są dwie msze o godz. 06:00 i 7:00. Stosunkowo prosta nawigacyjnie pierwsza połowa, prowadzi przy wale do Kliszowa, tam odbija na niecałe 2 km w pola i prowadzi przez most nad Wisłoką. Druga część to powrót drugą stroną Wisłoki do Mielca, najpierw po drogach asfaltowych do Borowej i Czermina, dalej już gruntowymi przez pola do Woli Mieleckiej. W końcowym etapie przy wale przeciwpowodziowym do Podleszan i kładki przez rzekę Wisłokę w pobliżu kościoła.
Trasa rekomendowana raczej na drugi raz.
Mielec-Odporyszów, brązowa - św. F. Regis Clet`a, dystans: 53 km
Mielec, Kościół pw. MBNP - Podleszany - Rydzów - Grzybów - Podborze - Zgórsko - Pień - Dulcza Mała - Dulcza Wlk. - Luszowice - Szarwark - Brnik - Żelazówka - Fiuk - OdporyszówTrasa wiedzie asfaltowymi, na przemian z szutrowymi i polnymi drogami od Mielca, aż do Dulczy Wielkiej. Następnie leśnymi i polnymi drogami docieramy do Szarwarku. Stąd poruszamy się asfaltowymi drogami do Odporyszowa. Nabożeństwa (Msza św.) w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej są o godzinie 6:30 i 7:00.
Mielec-Odporyszów, granatowa - św. Wincentego a`Paulo, dystans: 52 km
Mielec, kościół pw. MBNP - Podleszany - Rydzów - Ruda - Radomyśl Wlk. - Dulcza Wlk. - Poręby - Radgoszcz - Nieczajna Górna - Dąbrowa Tarnowska - Morzychna - OdporyszówTrasa wiedzie szutrowymi i leśnymi drogami od Mielca, aż do Dulczy Wielkiej. Następnie asfaltową drogą prowadzi do Nieczajnej Górnej. Stąd poruszamy się polnymi drogami do Szarwarku. Dalej, poruszając się polnymi i asfaltowymi drogami docieramy do Odporyszowa.
Mielec-Pacanów, fioletowa - św. Marcina z Tours, dystans: 47 km
Mielec, Kościół pw. MBNP - Złotniki - Chrząstów - Brzyście - Kliszów - Łęg - Połaniec - Grabowa - Beszowa - Sroczków - PacanówTrasa przebiega drogą szutrową wzdłuż wału przeciwpowodziowego aż do Brzyścia. Następnie asfaltowymi drogami prowadzi do Połańca. Potem poruszamy się na przemian, asfaltowymi, polnymi i leśnymi drogami do Pacanowa.
Mielec-Pacanów, lazurowa - św. Bernarda z Clairvaux, dystans: 47 km
Mielec, Kościół pw. MBNP - Wola Mielecka - Wampierzów - Zabrnie - Borki - Łęka Żabiecka - Rataje Słupskie - Żabiec - Słupia - PacanówTrasa przebiega polnymi i leśnymi drogami do Wampierzowa. Do Zabrnia poruszamy się asfaltowymi drogami. Następnie do Borku dochodzimy leśnymi drogami. Do mostu na rzece Wiśle poruszamy się asfaltowymi drogami i szutrowymi, miejscami idąc przy wale przeciwpowodziowym. Do Pacanowa dochodzimy asfaltowymi drogami.
Mielec-Pilzno, czerwona - św. Jana od Krzyża, dystans: 52 km
Mielec, Kościół pw. MBNP - Podleszany - Książnice - Goleszów - Zaborcze - Wólka Podolska - Nagoszyn - Góra Motyczna - Wola Wielka - Głowaczowa - Przyborów - Chotowa - Lipiny - PilznoTrasa przebiega drogą szutrową wzdłuż wału przeciwpowodziowego, aż do Książnic. Następnie asfaltowymi drogami prowadzi do Goleszowa. Na końcu wsi skręcamy w polną drogę i przechodzimy przez Zaborcze. Potem droga będzie prowadzić długim leśnym odcinkiem do Korzeniowa. W Nagoszynie poruszamy się krótkim odcinkiem pomiędzy polami uprawnymi. Z Woli Wielkiej poruszamy się drogami szutrowymi i asfaltowymi do samego Pilzna.
Mielec-Pilzno, kobaltowa -św. Rafała Kalinowskiego, dystans: 52 km
Mielec - Podleszany - Wylów - Łączki Brzeskie - Nagoszyn - Mokre - Wiewiórka - Golemki - Czarna - Lipiny - PilznoTrasa zróżnicowana pod względem rodzaju dróg i ukształtowania terenu. Drogi leśne, szutrowe, polne i asfaltowe, występują na przemian. Okresowo, mogą wystąpić odcinki podmokłe. Urokliwe mostki nad rzeczkami urozmaicają wędrówkę. Od okolic miejscowości Mokre, teren pofałdowany, łagodne podejścia i zejścia, praktycznie do końca.
Mielec-Ropczyce, magenta - św. M. Marii Kolbego, dystans: 41 km
Powyższa trasa choć należy do najkrótszych tras w rejonie i nie posiada szczególnych utrudnień, jest wyczerpująca i wymaga dobrego przygotowania fizycznego.
Mielec-Ropczyce, zielona - Bł. Karola de Foucauld, dystans: 41 km
Mielec-Sandomierz, fuksjowa - św. Dominika Guzmana, dystans: 62 km
Mielec, Kościół pw. MBNP - Chorzelów - Malinie - Grochowe - Jaślany - Padew Narodowa - Wola Baranowska - Dąbrowica - Nagnajów - Chodków Stary - Kępa Nagnajowska - Przewłoka - Ciszyca - Bogoria Skotnicka - Koćmierzów - SandomierzOd Mielca poruszamy się w większości asfaltowymi drogami. Przed obwodnicą kilometrowy odcinek gruntowej drogi przez las. Dalej, do Jaślan droga asfaltowa. Następnie szutrowymi i polnymi drogami do Woli Baranowskiej, miejscami droga ma nawierzchnię asfaltową. Z tego miejsca poruszamy się głównie drogami gruntowymi i szutrowymi do drogi krajowej DK 9. Dalej do Sandomierza trasa wiedzie w większości, asfaltową drogą.
Mielec-Sulisławice, purpurowa -św. Kajetana z Thieny, dystans: 54 km
Mielec, Kościół pw. MBNP - Chorzelów - Babicha - Borki Nizińskie - Krzemienica - Kębłów - Wojków - Dymitrów Duży - Baranów Sandomierski – Siedleszczany - Gągolin - Świniary Stare - Ruszcza - SulisławiceTrasa prowadzi częściowo asfaltowymi i głównie polnymi drogami do Siedleszczan. Następnie szutrowymi, leśnymi i asfaltowymi do Sulisławic. W zależności od warunków atmosferycznych, niektóre odcinki, mogą być grząskie i błotniste.
Mielec-Tarnobrzeg, karmazynowa - Św. Jacka Odrowąża, dystans: 48 km
Nabożeństwa (Msza św.) w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej są o godzinie 7:00, 8:00
Mielec-Tarnobrzeg, turkusowa - św. Katarzyny ze Sieny, dystans: 46 km
Mielec, Kościół pw. MBNP - Chorzelów - Malinie - Grochowe - Jaślany - Padew Narodowa - Wola Baranowska - Dąbrowica - Nagnajów - TarnobrzegOd Mielca poruszamy się w większości asfaltowymi drogami. Przed obwodnicą kilometrowy odcinek gruntowej drogi przez las. Dalej, do Jaślan droga asfaltowa. Następnie szutrowymi i polnymi drogami do Woli Baranowskiej, miejscami droga ma nawierzchnię asfaltową. Dalej poruszamy się głównie drogami gruntowymi i szutrowymi do Tarnobrzega.
Mielec-Tarnów, czarna - Bł. Romana Sitki, dystans: 58 km
Mielec, Kościół pw. MBNP - Podleszany - Rydzów - Ruda - Radomyśl Wlk. - Zdziarzec - Stara Jastrząbka - Podlesie - Nowe Żukowice - Jodłówka Wałki -Wola Rzędzińska - Rzędzin - TarnówTrasa wiedzie szutrowymi i leśnymi drogami od Mielca, aż do Radomyśla Wlk. Następnie trasa wiedzie głównie, asfaltowymi i polnymi drogami do Tarnowa.
Nabożeństwa (Msza św.) w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej są o godzinie 6:00, 7:00, 8:00, 12:00.
Mielec-Zabawa, amarantowa - Bł. Karoliny Kózka, dystans: 62 km
Mielec, Kościół pw. MBNP - Podleszany - Rydzów – Ruda-Radomyśl Wlk. - Dulcza Wlk. - Luszowice - Szarwark - Brnik - Żelazówka - Sieradza - Żabno-Biskupice Radłowskie - ZabawaTrasa wiedzie szutrowymi i leśnymi drogami od Mielca, aż do Dulczy Wielkiej. Następnie asfaltowymi i szutrowymi drogami prowadzi do Zabawy.
Nabożeństwo (Msza Św.) w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkównej jest o godz. 7:00.
Mielec-Zawada, mahoniowa - Św. Szymona z Lipnicy, dystans: 42 km
Nabożeństwa (msza św.) w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie jest o godzinie 7:00.
Mielec-Zawada, szafirowa - Św. Ojca Pio, dystans: 42 km
Nabożeństwa (msza św.) w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie jest o godzinie 7:00.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.