reklama

Jodek potasu w powiecie mieleckim. Gdzie będzie rozdawany w razie zagrożenia? [LISTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNiedawno Polskę obiegły wieści o dostarczaniu oddziałom straży pożarnej tabletek z jodkiem potasu. Ma to związek z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.
reklama

Jodek potasu to związek chemiczny, który podaje się ludziom celem przeciwdziałania skutkom skażenia radiacyjnego. 19 września Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało komunikat, w którym poinformowało o przekazaniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej tabletek z jodkiem potasu. Na podjęcie takich działań wpłynęły informacje o walkach w Ukrainie, w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – największej elektrowni jądrowej w Europie.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował. Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Jodek potasu stosuje się w przypadku katastrof, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu, aby zahamować przedostawanie się ich do tarczycy. Radioaktywny jod zwiększa ryzyko zapadalności na raka tarczycy, a szczególnie narażone mogą być młode osoby, kobiety w ciąży, noworodki i dzieci.  Jodek potasu jest składnikiem płynu Lugola,  który podawany był Polakom w 1986 roku po katastrofie w Czarnobylu.

Tabletki z jodkiem potasu mogą być przyjmowane jedynie po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze. W sytuacji zagrożenia radiacyjnego powinno się przyjąć tabletki jak najszybciej, najlepiej w ciągu 2 godzin, choć korzystne działanie wystąpi także w ciągu 8 godzin od momentu wystawienia na promieniowanie.

 
***

 
Jak wyglądają rezerwy jodku potasu w naszym powiecie?

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama