Reklama

Jest realna pomoc dla rolników zmagających się z ASF. Będą dotacje od Marszałka

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: podkarpackie.pl

Jest realna pomoc dla rolników zmagających się z ASF. Będą dotacje od Marszałka  - Zdjęcie główne

Marszałek podpisał umowy z szefami mieleckich gmin. Pieniądze zostaną przekazane rolnikom. | foto podkarpackie.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W imieniu samorządu województwa marszałek Władysław Ortyl podpisał umowy z czterema gminami z powiatu mieleckiego na pomoc z budżetu województwa dla hodowców trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

Umowy zostały podpisane z gminą Czermin, Mielec, Wadowice Górne oraz Przecław. Na taką pomoc zgodę wyrazili radni województwa podczas sesji 27 września 2021 r. Wówczas przyjęta została uchwała o pomocy finansowej dla gmin w łącznej kwocie ponad 241 tys. złotych.

 

Wsparcie dla poszczególnych gmin wynosi:

Gmina Czermin - 90 579,00 zł;

Gmina Mielec - 7 265,00 zł;

Gmina Wadowice Górne 138 499,00 zł;

Gmina Przecław - 5 262,00 zł.

 

Ta dramatyczna sytuacja związana z ASF nie mogła pozostać bez reakcji samorządu województwa. W podobnej sytuacji był kiedyś powiat lubaczowski, dlatego radni województwa zdecydowali o tym wsparciu dla gospodarstw z powiatu mieleckiego – mówił podczas podpisania umów marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślał duże zaangażowanie posła Fryderyka Kapinosa i lokalnych samorządowców z powiatu mieleckiego, którzy czynili starania, aby uzyskać wsparcie dla rolników dotkniętych ASF. Zwrócił również uwagę na to, że sprawa gospodarstw dotkniętych ASF ostatnio przycichła, a dramat hodowców wciąż trwa i trzeba o nim przypominać.

Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Wadowice Górne. Jej wójt, Michał Deptuła mówił, że przed rozprzestrzenieniem się ASF w gminie było ponad 9 tysięcy sztuk świń, a gdy pojawił się Afrykański Pomór Świń wybić trzeba było ponad 8 tys. sztuk w ponad 130 gospodarstwach rolnych.

To była ogromna tragedia dla nas. Gmina ma charakter typowo rolniczy. I to jest gospodarczy problem, ale i społeczny, bo wiele rodzin się z tego utrzymywało, a teraz ta produkcja legła w gruzach, ale to wsparcie pozwoli ją odbudować – zapewniał wójt Michał Deptuła.

W gminie Mielec problem nie był może tak duży, ale każde gospodarstwo odczuło skutki ASF. Dzięki tej pomocy – rządowej i samorządowej - gospodarstwa mogą stanąć na nogi – mówił wójt gminy Mielec Józef Piątek.

Sławomir Sidur, wójt gminy Czermin również podkreślał, że cieszy się, że samorząd województwa dostrzegł tragedię rolników z powiatu mieleckiego.

Na terenie mojej gminy dokonano uboju prawie 6 tys. sztuk trzody chlewnej. Praktycznie w 90% gospodarstw. Jest to duży problem społeczny, bo nasza gmina jest typowo rolnicza, nastawiona na produkcję rolną i dlatego została mocno tą tragedią dotknięta – mówił wójt gminy Czermin.

Mam nadzieję, że to wsparcie pomoże rolnikom wrócić do produkcji, a wkrótce sytuacja się poprawi w całym powiecie mieleckim – powiedziała Renata Siembab, burmistrz Przecławia.

Samorządowcy zapewniali, że są gotowi do dystrybucji pieniędzy, które otrzymali od samorządu województwa. Największa skala zachorowań na ASF wystąpiła na Podkarpaciu właśnie w powiecie mieleckim w Gminach: Czermin, Mielec, Wadowice Górne i Przecław (107 ognisk). Najtrudniejsza sytuacja dotyczy hodowców, którzy po wykryciu przypadku zakażenia wirusem ASF musieli zlikwidować stada i po wygaszeniu ogniska nie mogą przez kilka miesięcy wznowić produkcji.  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy