Reklama

Jest pomysł na bezpłatną komunikację w mieście

Opublikowano:
Autor:

Jest pomysł na bezpłatną komunikację w mieście - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z inicjatywy prezydenta Daniela Kozdęby w Mielcu rozpoczęto wdrażanie programu wprowadzenia bezpłatnej komunikacji publicznej. Ta rewolucyjna zmiana ma znacznie zwiększyć wykorzystanie miejskiej komunikacji, co z kolei pozwoli ograniczyć uciążliwy ruch samochodowy.

Władze miasta chcą zdecydowanie zmniejszyć ruch samochodów osobowych. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta, taki ruch może znacznie wpłynąć na chociażby stan jakości powietrza. - Działania, jakie zamierzamy podjąć w celu poprawy jakości transportu publicznego, mają charakter wielokierunkowy. Pod koniec maja bieżącego roku pomyślny finał znalazły starania o uzyskanie około 30 mln zł dofinansowania z RPO Województwa Podkarpackiego, w ramach którego zostanie zakupionych 14 niskoemisyjnych autobusów, a także przebudowana infrastruktura niezbędna do obsługi taboru autobusowego. Inwestycje z tym związane obejmą m.in. powstanie nowego zaplecza technicznego MKS, budowę parkingu przy dworcu, powstanie pętli komunikacyjnej na ulicy Szarych Szeregów oraz wydłużenie ulicy Powstańców Warszawy – mówi Anna Karwacka, kierownik Biura Promocji i Obsługi Inwestora UM.

Przygotowana została optymalizacja oferty przewozowej komunikacji miejskiej, wykonana przez specjalistyczną firmę, która ma dostosować ilość i układ linii oraz częstotliwość kursów autobusów do aktualnych potrzeb miasta i jego mieszkańców. Kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia wykorzystania miejskiej komunikacji ma być wprowadzenie w Mielcu bezpłatnych autobusów. Miejscy urzędnicy postanowili skorzystać z doświadczenia miasta Żory, które jako pierwsze w Polsce wprowadziło bezpłatną komunikacją miejską. W Europie Zachodniej takie rozwiązanie sprawdza się w miastach mających od 40 do 70 tys. 

mieszkańców. Żory są miastem na prawach powiatu, ale mają budżet porównywalny do Mielca. Na początku ich system komunikacji publicznej przewoził 3100 pasażerów, a po wprowadzeniu bezpłatnych autobusów liczba ta wzrosła ponad trzykrotnie. Poprawiło się skomunikowanie miasta z firmami i strefami aktywności gospodarczej, a także z miejscami publicznymi, gdzie organizowane są np. imprezy kulturalne. Zmniejszyła się liczba zatrzymywanych pijanych kierowców. W niedziele liczba pasażerów zwiększyła się sześć razy. Nie do zbagatelizowania jest efekt ekonomiczny – stwierdzono, że dzięki bezpłatnym autobusom np. emeryci oszczędzają około 100 zł miesięcznie. Większa częstotliwość kursów i uproszczenie układu linii poprawiła dostępność usług. Te i wiele innych korzyści sprawiły, że władze miasta Żory są obecnie gorącymi orędownikami wprowadzania takich rozwiązań w innych miastach w Polsce.

Podobne rozwiązanie rekomenduje do wdrożenia prezydent Daniel Kozdęba, który 24 maja spotkał się z kierownictwem Agencji Rozwoju Przemysłu oraz z przedsiębiorcami Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Jego plany związane z bezpłatną komunikacją i nową polityką parkingową zostały ocenione i przyjęte bardzo pozytywnie jako wyjście naprzeciw potrzebom transportowym dojeżdżających do pracy pracowników największych firm.

Potwierdzeniem zasadności inicjatywy są wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 1700 pracowników największych firm. Ponad 60% (1095 osób) ankietowanych zadeklarowało, że po wprowadzeniu bezpłatnego transportu publicznego przesiądzie się z samochodów osobowych na autobusy komunikacji miejskiej. Realizacja planów związanych z bezpłatną komunikacją publiczną w Mielcu docelowo pozwoli na większą aktywizację dworca przesiadkowego, a tym samym odciąży parkingi w strefie. Dojazd do miejsc pracy ekologicznymi autobusami usprawni cały układ komunikacyjny miasta, zredukuje uciążliwości dla mieszkańców związane z ruchem samochodowym, a tym samym pozwoli na ograniczenie emisji spalin. To ważny efekt ekologiczny tego przedsięwzięcia. Bezpłatna komunikacja samochodowa powoli staje się faktem. Na chwilę obecną nie znamy jeszcze ram czasowych wprowadzania tego programu. Obecnie w urzędzie miejskim trwa opracowywanie szczegółów realizacji tego przedsięwzięcia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE