Profilaktyka 40 PLUS to program badań profilaktycznych dla Polaków od 40. roku życia. Program startuje już 1 lipca. Profilaktyka 40 PLUS to jeden z elementów programu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii
przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia.
- Jaki jest cel programu?
Pandemia koronawirusa sprawiła, że mniej pacjentów zgłasza się na badania profilaktyczne. Program Profilaktyka 40 PLUS ma odwrócić tę tendencję. Dzięki dobranemu pakietowi badań laboratoryjnychbędzie można oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie, co znacznie przyspieszy proces diagnostyczny.
- Kto i gdzie może skorzystać z programu?
Każdy Polak, który w danym roku kończy 40 lat, będzie mieć dostęp do pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych. Będzie mógł je wykonać w wyznaczonych placówkach.Konkurs mający na celu wyłonienie realizatorów programu Profilaktyka 40 PLUS już trwa i codziennie dołączają do niego nowe placówki. Wg stanu na 2 lipca rano, umowy zostały podpisane z 11
punktami pobrań badań: w Hucie Krzeszowskiej, Jarosławiu, Kurzynie Średniej, Krośnie, Rzeszowie, Stalowej Woli i Tarnobrzegu.
Aktualizowany na bieżąco wykaz, udostępniany jest na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ oraz na bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.
- Od kiedy można skorzystać z badań?
Program zaczyna się 1 lipca.
- Jak skorzystać z badań?
Należy wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Po jej uzupełnieniu otrzymamy do 2 dni roboczych e-skierowanie na pakiet badań. Po uzyskaniu e-skierowania możemy zapisać się nabadania w dowolnej w placówce, która realizuje program. Osoby, które nie korzystają z IKP, mogą zapisać się na badania w ramach programu za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej 22 256 53 23.
Aby skorzystać z pakietu badań, pacjent powinien wypełnić ankietę, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Wypełnienie ankiety będzie powodować wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby. Jest również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej 22 256 53 23. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP.
Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu Profilaktyka 40 PLUS wystawione zostało eskierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.
Trzy pakiety badań
Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet będzie zawierał:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie poziomu glukozy
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
- kreatynina
- badanie ogólne moczu
- kwas moczowy
- krew utajona w kale
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn będzie zawierał:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie poziomu glukozy
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
- kreatynina
- badanie ogólne moczu
- kwas moczowy
- krew utajona w kale
- PSA (badanie w kierunku raka prostaty)
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn
- pomiar ciśnienia tętniczego- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
- ocena miarowości rytmu serca
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.